Minecraft - jak wydobywać surowce

Niszczenie bloków i zdobywanie materiałów.

Świat Minecraft składa się z bloków, które w większości wykorzystamy do budowy domu czy wytworzenia broni. Tylko część bloków zniszczymy ręcznie, do pozostałych potrzebujemy odpowiednich narzędzi, które przyspieszają także pozyskiwanie surowców. Również pokonane stworzenia (moby) dostarczają materiały do wykorzystania.

Bloki, z których wytworzymy przedmioty, dzielimy na dwa główne rodzaje. Wśród bloków naturalnych znajdziemy rudy metali i skały (1), które poddamy obróbce. Bloki strukturalne służą do tworzenia konstrukcji (2) i są zwykle rezultatem przetwarzania surowców. W grze znajdziemy również bloki roślinności (3), w których znajdują się zboża, kwiaty, krzewy czy wodorosty.

033

Bloki naturalne dzielą się na:

 • skały (piaskowiec, piasek, granit i tym podobne)
 • rudy (złota, diamentu, szmaragdu, węgla)
 • lawę
 • śnieg
 • wodę
 • powietrze
 • surowce Netheru i Kresu

Wśród bloków strukturalnych wyróżniamy:

 • wyposażenie domowe (beczki, piec, latarnie)
 • przedmioty rzemieślnicze (kowadło, stół rzemieślniczy, piec, wędzarka)
 • materiały budowlane (bruk, kamienne cegły)
 • bloki Netheru i Kresu

Aby zdobyć większość materiałów, należy niszczyć kolejne bloki. Można tego dokonać ręcznie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi. Pierwszą metodą zdobędziemy ziemię czy piasek. Dopiero kilof umożliwia nam wydobycie rudy żelaza czy bruku - w przeciwnym razie nie otrzymamy surowca.

Siekierę użyjemy do szybkiego ścinania drzew, łopatą wydobędziemy błyskawicznie ziemię, trawę, piasek czy śnieg. Z motyki skorzystamy w trakcie upraw. Nożyce służą do zbioru liści i strzyżenia owiec.

Wydobywanie surowców

Aby zacząć wydobywanie, skierujmy kursor na wybrany blok (4) i przytrzymajmy LPM. W ten sposób postać będzie uderzać ręką lub narzędziem w blok dopóty, dopóki go nie zniszczy. Po zniszczeniu z bloku wyskoczy niewielki sześcian surowca (5). Aby go podnieść, wystarczy przejść obok. W ten sposób materiał trafi do ekwipunku bohatera.

034

Jeżeli nie mamy aktywnego narzędzia, Steve zacznie niszczyć bloki ręcznie. Aby niszczyć bloki narzędziem, należy je przypisać do paska szybkiego dostępu i aktywować (wybrać) w trakcie gry.

Korzystanie z odpowiednich narzędzi przyspieszy lub umożliwi wydobycie konkretnych surowców. W niektórych przypadkach ma znaczenie materiał, z którego jest wykonane narzędzie. Jeżeli przez dwie lub trzy sekundy nie otrzymaliśmy surowca, istnieje prawdopodobieństwo, że używamy niewłaściwego.

Następnie: Minecraft - ekwipunek, jak zarządzać

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - głód, gotowanie jedzenia

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami