Trudna przemiana Clementine. Finał The Walking Dead już dziś

Dorastanie w czasach apokalipsy zombie.

Pomimo pewnych komplikacji po drodze, historia Clementine otrzyma zakończenie. Dziś premierę ma czwarty i zarazem ostatni odcinek Finałowego Sezonu The Walking Dead.

Seria koncentruje się od dłuższego czasu na losach nastolatki oraz jej podopiecznego, Alvina Juniora, w świecie apokalipsy zombie. Za większość wyborów bohaterki odpowiada gracz, obserwując na ekranie rezultaty swoich decyzji.

W trakcie gry widzimy, jak Clem (zdrobnienie od imienia bohaterki) próbuje przetrwać z bagażem dramatycznych zdarzeń. Obserwujemy i zarazem uczestniczymy w jej dorastaniu oraz utracie niewinności, walcząc nie tylko z szwendaczami, lecz także z ludźmi.

Postać Clementine jest jednym z największych atutów serii The Walking Dead. Krytycy chwalili sposób, w jaki twórcy sportretowali bohaterkę. Złożoność postaci dostrzegamy niemal na każdym kroku, obserwując przemianę dziewczynki w zdeterminowaną oraz potrafiącą o siebie zadbać nastolatkę.

001
W apokalipsie zombie przetrwają głównie najsilniejsi

Mam na imię Clementine

Uwaga! W tym miejscu pojawią się spoilery - streszczenie wydarzeń z poprzednich epizodów.

Clem poznajemy niemal na początku pierwszego epizodu The Walking Dead. Lee Everett, który jest głównym bohaterem tej części gry, szuka schronienia przed szwendaczami w jednym z domów na podmiejskim osiedlu. Na miejscu nawiązuje kontakt z obcą osobą za pomocą krótkofalówki. Okazuje się, że Clementine - bo tak ma na imię nieznajoma - przezornie ukryła się w domku na drzewie.

We dwoje postanawiają odnaleźć rodziców dziewczynki. Wraz z rozwojem fabuły, Lee staje się mentorem i opiekunem Clem. Między dwójką bohaterów wytwarza się silna więź, którą nagle przerywa dramatyczne odejście mężczyzny.

002
Lee był jedną z najważniejszych osób w życiu Clementine

Osamotniona Clementine musi szybko otrząsnąć się z tragedii, aby przetrwać w czasach apokalipsy. Z każdym kolejnym odcinkiem epizodu obserwujemy przedwczesne dorastanie bohaterki. Mając niespełna 11 lat, Clem przejmuje opiekę nad urodzonym już w nowej rzeczywistości Alvinem Juniorem (w skrócie AJ) i staje się powiernikiem chłopca, zupełnie jak wcześniej Lee jej opiekunem.

Clementine jest świadkiem narodzin Alvina Juniora, jak i losu jego matki. W finałowym sezonie oboje trafiają na teren szkoły, gdzie próbują przetrwać z nowymi towarzyszami niedoli. Grupie zagrażają nie tylko szwendacze i głód, lecz także wrogo nastawieni ludzie, którzy aby osiągnąć swój cel, dokonują szturmu na fortecę młodzieży.

Trzeci odcinek sezonu kończy się dramatycznie. Będąc na statku należącym do wrogów, Clementine musi wydać polecenie swojemu podopiecznemu - zabić antagonistkę czy oszczędzić jej życie? Bez względu na to, jak kończy się konfrontacja z przeciwniczką, wybuch bomby przerywa dalsze losy bohaterów.

Trudny okres dojrzewania

Clementine skradła serca graczom za pomocą charakteru i sposobu transformacji. Będąc jeszcze pod opieką Lee, zamartwia się zepsutą krótkofalówką, która przypomina o rozmowach z rodzicami. To jeden z wielu momentów, w których rozterki dziewczynki wyzwalają wzruszenie i powodują smutek nie tylko jej mentora.

003
Szwendacze to jedno z wielu zagrożeń w The Walking Dead

Los nie jest łaskawy wobec małej Clem. Utrata rodziców odciska piętno na dziewczynce, która cały czas wierzyła w ich szczęśliwe odnalezienie. Rozstanie z Lee, pełne cierpienia z obu stron, z pewnością było trudnym wydarzeniem w życiu Clementine. W trakcie apokalipsy zombie nie ma czasu na przeżywanie żałoby, nawet jeżeli jest się dzieckiem.

„Clementine to bohaterka z krwi i kości z trudną przeszłością”.

Kolejną ważną lekcją w nauce przetrwania jest wybór: albo ja, albo oni. W The Walking Dead każdy jest konkurentem w walce o zapasy, ale nie każdy w zasięgu wzroku zasługuje na odebranie życia z tego tytułu. Mimo tego Clem niejednokrotnie jest świadkiem czyjejś śmierci, często zadając ją własnymi rękami. Niekiedy będą to dramatyczne odejścia, pełne żalu i agresywnie manifestowanej niezgody na taki los.

W celu ochrony interesów własnych i grupy, Clementine dopuszczała się - w zależności od dokonywanych wyborów - strasznych rzeczy. W trakcie finałowego sezonu bohaterka musi w ramach walki o przetrwanie wydobyć informacje od schwytanego przedstawiciela wrogiej grupy. Gracz może zamienić przesłuchanie w tortury, których świadkiem i zarazem czynnym uczestnikiem będzie nikt inny, jak kilkuletni Alvin Junior.

004
Decyzje Clementine mają ogromny wpływ na Alvina Juniora

W tak przerażających okolicznościach dostrzegamy wrażliwość bohaterki pod maską hardej nastolatki. Wciąż dorastająca Clementine troszczy się o Alvina Juniora na tyle, na ile potrafi, starając się wpoić zasady przetrwania i ucząc rozpoznawania dobra od zła.

Choć wie, że przede wszystkim musi dbać o siebie i chłopca, potrafi wesprzeć inne grupy tak mocno, jak to możliwe. Jest bohaterką z krwi i kości z trudną przeszłością - Clem nie musi być bezrefleksyjną maszyną do zabijania, o ile zadbaliśmy o to podczas gry.

Koniec końców

Wiemy, że Robertowi Kirkmanowi - twórcy komiksów The Walking Dead - zależało, aby historia Clem dobiegła do końca. Mając na uwadze całą serię, spodziewamy się zobaczyć wiele śmierci w ostatnim odcinku. Niejednokrotnie Clementine miała niechlubny udział w odebraniu komuś życia. Stąd nasuwa się pytanie - na czyim istnieniu zaważą decyzje gracza? Czy oczekujemy odejścia Clementine?

Obserwowaliśmy transformację bohaterki z niewinnego dziecka do twardej nastolatki z - bądź co bądź - krwią na rękach. Wiele postaci potrafiło stwierdzić, że Clem przynosi ze sobą wyłącznie śmierć i cierpienie. Trudno sobie jednak wyobrazić, że historia zatacza koło i bohaterka podziela los swojego mentora, Lee.

005
Pożegnanie z Clementine może przybrać dramatyczny obrót

W drugim epizodzie finałowego sezonu Clementine może wdać się w romantyczną relację z jednym z członków nowej grupy. Z pewnością nastolatka byłaby rozdarta, gdyby musiała wybierać między życiem swojej sympatii a Alvinem Juniorem. W końcu poczucie obowiązku opieki nad chłopcem i poświęcenie życia innych postaci doprowadziło Clementine do miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Warto przyjrzeć się także podopiecznemu Clem. AJ sprawnie posługuje się bronią, choć jest w wieku przedszkolaka. Dramatyczne wydarzenia z końca trzeciego epizodu, których jest świadkiem, mogą mieć na niego większy wpływ, niż nauki Clementine. Jeżeli AJ ignorowałby polecenia nastolatki i kierowałby się własnymi uczuciami, mógłby stać się dużym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

Bez względu na to, jak potoczą się losy Clementine i jej dziecięcego towarzysza, z pewnością w ostatnim odcinku sezonu nie zabraknie dramatycznych wyborów. Liczymy, że twórcy wzięli pod uwagę decyzje graczy z poprzednich części i stworzą kilka emocjonujących zakończeń przygód nastolatki.

Finał przygód bohaterki debiutuje dziś na platformach PC, Xbox One, PlayStation 4 oraz Switch. Ostatni odcinek The Walking Dead: The Final Season jest dostępny również w wersji pudełkowej, zawierającej wszystkie cztery odcinki ostatniego sezonu.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

O autorze

Laura Jaszowska

Laura Jaszowska

Staff Writer

Laura wspiera zespół redakcyjny w obszarze publicystyki oraz poradników. W wolnym czasie jeździ rekreacyjnie na rowerze, a od czasu do czasu eksploruje Tamriel.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami