Rockstar o wpływie zaawansowanej SI na wiarygodność świata RDR 2

Znaczący skok względem GTA 5.

GTA 5 wydano na poprzednią generację konsol, dlatego Rockstar nie mógł w pełni wykorzystać mocy nowego sprzętu. Red Dead Redemption 2 to pierwsza gra wydawcy, która zmierza na PS4 i Xbox One - otwiera to zupełnie nowe możliwości, także w kontekście sztucznej inteligencji.

- W GTA 5 musieliśmy stworzyć tłumy, które chodzą po ulicach. W RDR 2 natomiast, naszym celem było wypełnienie miasteczek rozpoznawalnymi, indywidualnymi osobnikami. Każdy z nich musi być wiarygodny i zajmować się czymś znaczącym - tłumaczy dyrektor działu inżynierii, Klaas Schilstra, w wywiadzie dla VG247.

Dziennikarze rozmawiali też z głównym programistą sztucznej inteligencji, Davidem Hyndem. Deweloper przekonuje, że w Red Dead Redemption 2 SI dopasowuje się do kontekstu sytuacji.

Red_Dead_Redemption_2_06
Usprawnienia zauważymy podobno na każdym kroku

- Dla przykładu, kiedy jakiś przechodzień przyłapie Arthura na gorącym uczynku, bohater mówi „O cholera...”, a gracz może gonić świadka. Jeżeli pościg przeniesie się do lasu, a NPC schowa się wśród drzew, Arthur woła „No dalej, wychodź” - tłumaczy Hynd.

- Z kolei jeśli wpadniesz z impetem do saloonu, postacie przerwą wykonywane czynności, by na ciebie spojrzeć, a muzyka może momentalnie ucichnąć. SI zmierzy Arthura wzrokiem, zanim zajmie się swoimi sprawami. Lub nie, jeżeli uzna bohatera za zagrożenie - dodaje.

Specjalista od sztucznej inteligencji wspomniał ponadto, że zaawansowane zachowanie przechodniów wymagało też stworzenia rozwiniętego AI dla członków gangu, stróżów prawa, a nawet zwierząt. Podano przykład gwizdnięcia, które spowoduje, że zainteresowane zwierzęta w lesie podniosą głowę. To ułatwia oddanie strzału w szyję.

Red_Dead_Redemption_2_15
„Spokojnie, tym razem nie będzie rozróby”

Zwierzęta zachowują się zgodnie z pierwowzorami z realnego świata. Konie mogą się dla zabawy tarzać w błocie, a przejeżdżając obok legowiska aligatora zobaczymy, jak gad wciąga jelenia pod wodę.

Ulepszeniu uległ też silnik fizyczny Euphoria oraz sposób, w jaki ciała reagują na zmieniające się warunki. Postrzelony koń może pociągnąć Arthura za sobą, bo nogi bohatera są w strzemionach. Może też zaistnieć sytuacja, w której bohater będzie musiał wyczołgać się spod martwego wierzchowca.

Red Dead Redemption 2 debiutuje 26 października na PlayStation 4 i Xbox One.

Najważniejsze informacje o Red Dead Redemption 2:

Wszystkie informacje o RDR 2.

Reklama

Skocz do komentarzy (4)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami