W maju 2017 roku oficjalnie ujawniono, że Netflix wyprodukuje serial na podstawie opowieści o wiedźminie Geralcie. W prace zaangażowane jest polskie studio Platige Image.

„Morze kawy, nieprzespane noce i wielogodzinne spotkania. To jest za nami. A przed nami oraz Netflix i Sean Daniel Company produkcja serialu na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Stało się!” - napisali przedstawiciele firmy.

Producentami wykonawczymi ze strony polskiego studia są Tomasz Bagiński oraz Jarosław Sawko, a pierwszy z nich wyreżyseruje co najmniej jeden odcinek w danym sezonie. Rodzima firma wykona również określone efekty specjalne.

Wciąż wiemy niewiele na temat serialu, poza tym, że zdjęcia mają ruszyć w listopadzie roku. Potwierdzono już ukończenie scenariusza pierwszego odcinka. Wiemy też, że producenci wybrali lokacje na terenie Europy Wschodniej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

netflixlogo

Kiedy premiera?

Początkowo przewidywano, że serial zadebiutuje najwcześniej w 2020 roku, jednak potwierdzono już oficjalnie, że nie musimy tyle czekać. Odcinki ukażą się już w przyszłym roku. Więcej informacji: Serial Wiedźmin - premiera w 2019 roku na platformie Netflix.

Potwierdzono, że pierwszy sezon składać się będzie z 8 odcinków.

Fabuła, lokacje

Według wstępnych zapowiedzi, serial Wiedźmin będzie oparty przede wszystkim na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego, a nie na powieściach składających się na wiedźmińską sagę.

Takie podejście zdaje się lepiej pasować do struktury serialu. Każdy epizod może stanowić odrębną całość, a jednocześnie otrzymalibyśmy wystarczającą różnorodność tematów, lokacji i bohaterów.

Trzeba zaznaczyć, że scenarzyści nie zamierzają wymyślać koła na nowo - nie stworzą nowych, własnych postaci, a skorzystają z tych, które wiele lat temu powołał do życia na papierze Sapkowski.

Producenci planują kręcić serial w Europie Środkowej, by zachować specyficzny, słowiański klimat. Potwierdzono, że zdjęcia rozpoczną się w okolicach Budapesztu, ale niewykluczone są też inne obszary - być może też w Polsce.

Aktorzy, postacie

Najważniejsza informacja to fakt, że Geralta zagra Henry Cavill, czyli filmowy Superman z ostatnich produkcji DC Comics.

W rolę Ciri wcieli się Freya Allan, a Yennefer zagra Anya Chalotra. To stosunkowo mało znane aktorki.

Poza tym Jodhi May („Gra o Tron”, „Geniusz”) zagra królową Calanthe, Bjorn Hlynur Haraldsson („Fortitude”) został obsadzony jako król Eist Tuirseach, a Adam Levy („Knightfall”, „Przekręt”) wystąpi w roli druida Myszowora.

MyAnna Buring („Lista płatnych zleceń”) wcieli się w Tissaię. Inne czarodziejki to między innymi Fringilla, którą zagra Mimi Ndiweni („Black Earth Rising”) czy Sabrina, w którą wcieli się Therica Wilson-Read („Profil”). Księżniczkę Renfri zagra Millie Brady („Teen Spirit”, „Upadek królestwa”).

FOTOOT

Główne stery produkcji objęła Lauren Schmidt Hissrich - jest showrunnerką, czyli główną producentką, nadzorującą cały proces. Jest także scenarzystką. W przeszłości zajmowała się między innymi serialem „Daredevil”.

Hissrich jest aktywna na Twitterze, gdzie wielokrotnie udowadniała już, że podchodzi do pracy poważnie - komentując różne opowiadania i powieści Sapkowskiego czy publikując własne opisy wszystkich ważnych postaci z sagi. Bez wątpienia dobrze poznała materiał źródłowy.

„Uwielbiam Wiedźmina stworzonego przez Sapkowskiego. Postacie, ton, opowieści, wszystkie te elementy składowe książek. Nie mam zamiaru niczego tu psuć. W pewnym sensie też jestem pisarką i sama nie chciałabym, żeby ktoś zmieniał coś, co napisałam”.

Następnie Hissrich przyznała jednak, że adaptowanie oryginału jest konieczne, ponieważ coś, co sprawdza się w książce, niekoniecznie musi wypaść dobrze w serialu czy w filmie.

„Tysiące stron trzeba zmieścić w 60 stronach dialogów. A do tego dochodzi wielka presja, by odpowiednie tempo zachęcało do obejrzenia kolejnego odcinka”.

Producentka spotkała się już z Andrzejem Sapkowskim. Autor sagi i opowiadań pełni rolę konsultanta. Pisarz podkreślił między innymi, że różnorodna etnicznie obsada i grupa ludzi zajmujących się serialem byłaby znakiem szacunku dla tematyki niesprawiedliwości społecznej, którą poruszał w powieściach.

Hissrich ujawniła też pełną grupę scenarzystów. Tworzeniem epizodów zajmą się między innymi ludzie odpowiedzialny za seriale, takie jak „Daredevil”, „Jessica Jones” czy „Constantine” i „The Americans” - a więc nie tylko produkcje Netfliksa.

Ciekawostki

Producentka serialu jakiś czas temu publikowała na Twitterze opisy bohaterów sagi i opowiadań, by przybliżyć fanom swoje wyobrażenia konkretnych postaci. Nie należy tego traktować, jako oficjalnego potwierdzenia, że każda z tych postaci znajdzie się w serialu, ale mimo to - warto przypomnieć opisy tych mniej oczywistych.

  • Cahir - nilfgaardzki graf służący w oddziałach specjalnych Cesarstwa Nilfgaardu, a w późniejszym czasie towarzysz Geralta. Co ciekawe, postać ta występuje tylko w pięciotomowej sadze wiedźmińskiej, a nie w opowiadaniach, na których - rzekomo - bazuje scenariusz serialu.
  • Regis - wampir wyższy stąpający po świecie od ponad czterystu lat. Podobnie jak w przypadku Cahira, stanowi postać występującą w kilku tomach sagi. Stanowi także jedną z głównych postaci w dodatku do gry Wiedźmin 3, Krew i Wino.
  • Vilgefortz - występujący niemal we wszystkich tomach sagi potężny czarodziej, jednocześnie przewodniczący Kapituły Czarodziejów.
  • Emhyr - chłodny i bezwzględny cesarz Nilfgaardu, król Cintry, ojciec Ciri. Jest to postać, która regularnie przewija się zarówno w sadze wiedźmińskiej, a także w grach wideo, choć tylko w drugiej i trzeciej części odgrywa ważniejsze role.
  • Milva - bezwzględna łuczniczka sympatyzująca z elfami. Stanowiła dość ważną postać w tomach 3-5 wiedźmińskiej sagi.
  • Leo Bonhart - najemnik i łowca nagród, czyhający na Ciri i występujący, podobnie jak Milva, w trzech ostatnich tomach powieści Andrzeja Sapkowskiego.

Reklama