PlayerUnknown's Battlegrounds - rozgrywka: lot, lądowanie i początek rozgrywki

Zapoznanie się z rozgrywką od rozpoczęcia meczu do pojawienia się pierwszej bezpiecznej strefy.

Początek meczu jest kluczowy z kilku powodów. Decyduje o wyborze miejsca do lądowania, znalezieniu odpowiedniego ekwipunku, taktyce na kolejną część rozgrywki oraz przede wszystkim, czy uda ci się przetrwać pierwsze chwile rozgrywki.

Lot

Mecz rozpoczyna się w samolocie. Kiedy będziesz przelatywać nad wyspą, pojawi się opcja wyskoczenia z samolotu. Od ciebie zależy, w którym momencie wyskoczysz. Pamiętaj, że samolot leci wzdłuż wyspy, więc kiedy pojawi się na mapie, będziesz mógł ocenić linie jego lotu, i tym samym zdecydować, gdzie chcesz wylądować.

Gdy będziesz gotów, katapultuj się z samolotu za pomocą klawisza F. Jeżeli tego nie zrobisz sam, gra wyrzuci cię w ostatnim momencie, przed odpuszczeniem wyspy przez samolot.

017

Lądowanie

Pierwsza faza lotu rozpoczyna się od swobodnego spadania w dół. Możesz ten etap przyspieszyć poprzez pikowanie - wychyl się do przodu za pomocą klawisza: W i trzymaj klawisz: Shift, by przyspieszyć pikowanie. Po chwili będziesz mógł otworzyć spadochron, jednak jeżeli chcesz możesz nadal pikować, dopóki spadochron sam się nie otworzy.

W drugie fazie, podczas której będziesz leciał na spadochronie, możesz wydłużyć lot i dotrzeć do oddalonych punktów lub od razu kierować się do miejsca, które wcześniej wyznaczyłeś sobie jako punkt startowy. Jeżeli jest to budynek, staraj się podlecieć jak najbliżej drzwi wejściowych, by po wylądowaniu, nie tracić czasu na dotarcie do niego.

Podczas lotu na spadochronie obserwuj otoczenie. Rozglądaj się, wchodząc w tryb swobodny (przytrzymaj klawisz Alt). Odnotuj pozycje swoich rywali, jeżeli wylądowali w pobliżu. Pomoże ci to w ustaleniu taktyki na najbliższe chwile. Jeśli gracze wylądowali w tym samym miejscu co ty, musisz jak najszybciej poszukać broń, choćby podstawową. Kiedy ją odnajdziesz, nie szarżuj, tylko poczekaj na rywali w ukryciu lub zaskocz ich po cichu.

018
Staraj się wylądować jak najbliżej wejścia do budynku.

Wybór miejsca do lądowania

Jeśli chcesz uniknąć konfrontacji na początku gry, a przeciwników w pobliżu jest wielu, udaj się poza teren, w którym przebywają. Czasami lepiej oddalić się, by przetrwać pierwsze chwile meczu.

Decydując się na miejsce do lądowania, dokonujesz wyboru związanego z początkową strategią. Wybierając centrum mapy lub miasta czy miejsca bardziej zabudowane, należy liczyć się z większą ilością graczy, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć już od samego początku.

Na obszarach bardziej odizolowanych i nie obfitujących w zabudowania, jest mniejsza szansa spotkania przeciwników, ale też proporcjonalnie spada możliwość odszukania dobrego ekwipunku. Jednak wtedy będziesz mógł spokojnie eksplorować teren i poczekać na pojawienie się na mapie bezpiecznej strefy.

Eksploracja

Chcąc poszukać lepszy ekwipunek, wchodź do większych budynków. Nie jest to regułą, ale w czym większym budynku (zwłaszcza kilkupiętrowym), tym większa szansa na znalezienie dobrego, nawet najlepszego ekwipunku. Zwłaszcza na początku, nie gardź podstawowym uzbrojeniem (broń krótka i do walki wręcz), gdyż może uratować ci życie, w przypadku gdy w pobliżu znajdują się rywale.

Pamiętaj o tym, że kiedy wyposażysz się w broń, to należy ją przeładować - zrób to od razu, żeby w kluczowym momencie nie okazało się, że twoja broń będzie bezużyteczna. Przeszukując budynki i teren, nie zapomnij o plecaku. Bez niego będziesz mógł zabrać tylko kilka przedmiotów ze sobą. Plecak zdecydowanie zwiększa pojemność noszonego ekwipunki.

Przedmioty można znaleźć nie tylko na terenie zabudowanym (choć tam jest ich najwięcej), ale też w szopach, otwartych budowlach czy obszarach przemysłowych (np. elektrownia Mylta). Biegnąc po łące czy po lesie, zwróć uwagę, czy w pobliżu nie stoi samotny budynek lub pokryty dachem szałas, który może skrywać elementy ekwipunku.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami