Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Steam zabezpiecza się przed dyrektywą UE o prawach konsumentów

Ominięto zapis mówiący o 14-dniowym okresie zwrotu.

Niemałe zamieszanie wywołała najnowsza zmiana regulaminu użytkownika aplikacji Steam, gdzie znalazł się nowy zapis dotyczący mieszkańców krajów należących do Unii Europejskiej.

„Masz prawo do wycofania się z zakupu zawartości cyfrowej bez pobrania opłaty i bez podawania powodu, w okresie 14 dni” - napisano w nowym punkcie.

Kluczowy zapis podczas zakupów

Część graczy z zadowoleniem przyjęła, że w ten sposób będzie mogła kończyć gry, a następnie odzyskiwać wydane pieniądze.

Valve uważnie przeczytało jednak dyrektywę Unii Europejskiej wprowadzającą możliwość takiego zwrotu. W sekcji 19 dokumentu 2011/83/EU w sprawie praw konsumentów czytamy:

„Konsument powinien mieć prawo do odstąpienia od umowy, chyba że wyraził zgodę na rozpoczęcie wykonywania umowy w okresie na odstąpienie od umowy i przyjął do wiadomości, że w związku z tym utraci prawo do odstąpienia od umowy.”

W skrócie: jeśli przy zakupie wyrazimy zgodę na natychmiastowe rozpoczęcie wykonywania umowy, nie możemy później domagać się zwrotu pieniędzy.

Steam w pełni wykorzystuje ten zapis. Przy dokonywaniu zakupu w aplikacji dodano teraz dodatkowe pole, które musimy zaznaczyć przed sfinalizowaniem transakcji:

„Klikając »Kup«, zgadzasz się na to, aby Valve umożliwiło ci natychmiastowy dostęp do dóbr zakupionych drogą cyfrową z pominięciem 14-dniowego okresu wycofania z transakcji. Tym samym zrzekasz się swojego prawa do odstąpienia od tego zakupu.”

Sytuacja użytkowników z Unii Europejskiej nie zmieniła się więc w znaczący sposób, pomimo uwzględnienia zapisów z dyrektywy o prawach konsumentów.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze