Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Usuwanie gier na Steamie odpowiedzią na „wynajmowanie” kont

Demo czy forma piractwa?

Jak informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu, w jednej z aktualizacji aplikacji Steam dodano ważną opcję - możliwość usunięcia tytułów z Biblioteki.

Za tanio

Okazuje się, że takie rozwiązanie idealnie nadaje się do sabotowania możliwości „wynajmowania” kont, co zdobyło w ostatnim okresie sporą popularność w serwisie aukcyjnym Allegro.

W skrócie: sprzedawca oferuje za niską cenę - często nawet 1 zł - dostęp do konta na Steamie, umożliwiając kupującemu sprawdzenie przypisanej produkcji czy też nawet dostęp bez ograniczeń, w przypadku pozostanie w trybie offline.

Część osób uznaje taki proceder za zaawansowaną wersję demo, inni jednak zauważają tu nieuczciwy wyzysk twórców i nową formę piractwa. W tym drugim przypadku z pomocą przychodzi właśnie możliwość usuwania gier z konta.

Niejaki „PsychodelicznyHenio” zainicjował w popularnym serwisie społecznościowym Wykop.pl akcję wykupywania dostępu do takich kont oraz kasowania tytułów za pomocą oferowanej przez Valve opcji. Inicjatywa znalazła poparcie i kosztem złotówki wielu sprzedawców na Allegro otrzymało nagle mnóstwo negatywnych opinii od klientów, którzy po zakupie nie znaleźli już gry na koncie.

Proceder sprzedawania dostępu łamie regulamin usługi Steam, lecz do tej pory Valve i sam serwis aukcyjny nie przejmowali się zbytnio problemem - lub nie zdawali sobie z niego sprawy. Sprawę w swoje ręce wzięli więc użytkownicy Wykop.pl, czy to w imię sprawiedliwości, czy też zwykłego żartu.

System odsprzedawania kont aktywny jest już od dłuższego czasu, lecz w ostatnim okresie znacznie się skomplikował i przedsiębiorczy użytkownicy Allegro udostępniają za opłatą także konta... innych sprzedających, które wcześniej sami kupili na podobnej aukcji, tworząc skomplikowane zależności.

Przy okazji tej akcji warto zastanowić się nad innym problemem, jakim jest już „zwykłe” włamywanie na konta Steam i usuwanie zakupionych całkiem uczciwie gier. Steam od dłuższego czasu promuje rozbudowanie zabezpieczeń za pomocą aplikacji mobilnej, ale nie wszyscy z takiego rozwiązania skorzystają, a obecnie nie jest jasne, czy raz usuniętą grę można w jakiś sposób przywrócić do naszej Biblioteki.

Nudzisz się? Zobacz także:

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze