Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid - co warto wiedzieć

Przewodnik po wszystkich odsłonach serii.

Wielkimi krokami zbliża się premiera piątej odsłony Metal Gear Solid, opatrzonej podtytułem The Phantom Pain. Będąca zwieńczeniem niemal trzydziestoletniej serii gra pozwoli wcielić się w „najlepszego żołnierza, który kiedykolwiek żył” - Big Bossa. Jednak jego historia to tylko jeden z elementów ogromnej opowieści jaką na przestrzeni lat snuł ojciec cyklu, Hideo Kojima.

MGS5 to interquel - akcja rozgrywa się pomiędzy dwoma rozdziałami historii przedstawionymi wcześniej. Wydarzenia w The Phantom Pain stanowią pomost pomiędzy wcześniejszymi losami Big Bossa, a historią jego „następcy” - Solid Snake'a. Z pewnością zdobędziemy także nowe informacje na temat grupy Patriotów, projektu Metal Gear czy programu Les Enfants Terribles.

Jeżeli powyższe nazwy nic Wam nie mówią, nie martwicie się - to właśnie z myślą o graczach, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z serią Metal Gear, powstał ten materiał. Poniżej znajdziecie streszczenie najważniejszych wydarzeń z dotychczasowych odsłon serii, pozwalające w miarę bezboleśnie rozpocząć zabawę z The Phantom Pain.

Kolejność opisów związana jest z chronologią uniwersum, a nie z datami premier konkretnych produkcji.

Możecie również od razu zapoznać się ze słowniczkiem najważniejszych skrótów i terminów.

Jednocześnie zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z poprzedniczkami - Metal Gear Solid to wspaniałą seria, pełna interesujących wątków pobocznych, smaczków i nawiązań zarówno do historii, jak i kultury.

Ostrzegamy, że tekst zawiera spojlery!

Kliknij tutaj, by otworzyć obrazek w dużej rozdzielczości w osobnym oknie

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)

Rok 1964. Agent CIA - Naked Snake - zostaje wysłany do ZSSR celem odbicia przetrzymywanego w więzieniu w naukowca, Sokolova, opracowującego broń będącą w stanie przechylić szalę Zimnej Wojny na korzyść Rosjan - superczołg Shagohod. Wsparcia Sneke'owi udzielają członkowie nowo uformowanej jednostki wywiadowczej FOX: Major Zero, Para-Medic, Sigint i była mentorka agenta, The Boss.

Misja przebiega pomyślnie do momentu, gdy The Boss przechodzi na stronę wroga - członka GRU (wywiadu ZSRR), pułkownika Volgina - i wręcza mu miniaturowe głowice atomowe. Oddział wierny Boss, Cobra Unit, przechwytuje Sokolova. By zatrzeć ślady ingerencji wojsk radzieckich, Volgin odpala jedną z głowic, niszcząc kompleks w Tselinoyarsku. Boss zostaje oficjalnie uznana za zdrajczynię, zaś Snake otrzymuje nową misję - odnalezienie rosyjskiego naukowca, zniszczenie Shagohoda, a także wyeliminowanie Volgina i Boss.

W zadaniu pomaga EVA, była agentka NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Po starciach z członkami Cobra Unit i pojedynku z młodym Revolver Ocelotem (wtedy jeszcze członkiem KGB), bohater odnajduje w końcu Sokolova. Podczas ucieczki naukowiec zostaje zabity, zaś Snake na skutek tortur traci oko. Mimo wszystko udaje mu się zbiec, ponownie skontaktować z EVĄ i powrócić do bazy wroga.

Na miejscu odnajduje Volgina, od którego dowiaduje się o istnieniu Filozofów, potężnej grupy najbardziej wpływowych ludzi z USA, ZSRR i Chin, którzy zza kulis kierowali losami świata. Po II Wojnie Światowej organizacja rozpadła się, zaś jej kapitał, określany mianem „Dziedzictwa Filozofów”, został rozlokowany w setkach banków na całym świecie. Volgin posiada dostęp do Dziedzictwa, pragnie wykorzystać pieniądze razem ze skradzioną technologią wojskową w celu przejęcia kontroli w ZSRR. Snake'owi udaje się zniszczyć Shagohoda i zabić Volgina, jednak stoi przed nim ostatni cel - eliminacja The Boss.

Po wyeliminowaniu swojej mentorki Snake stał się zgorzkniały, stracił zaufanie do rządu USA

Podczas konfrontacji agent dowiaduje się, że jego mentorka nigdy tak naprawdę nie zdradziła ojczyzny, a jej przejście na stronę wroga i przemycenie głowic było jedynie podstępem służącym zdobyciu zaufania Volgina, od którego Boss miała zdobyć Dziedzictwo dla USA. Plany te pokrzyżował wybuch atomowy z początku gry. By udowodnić niewinność rządu amerykańskiego przywódczyni Cobra Unit musiała do końca odgrywać rolę zdrajcy. Patriotycznie ofiarowała swoje życie dla kraju - jedynie śmierć z ręki dawnego ucznia mogła oczyścić Stany Zjednoczone z zarzutów o kolaborację z Volginem. Snake spełnia ostatnie życzenie swojej mistrzyni.

Po ucieczce z mikrofilmem zawierającym informuje na temat Dziedzictwa Filozofów Snake i EVA spędzają razem noc. Po przebudzeniu okazuje się, że EVA wykorzystała agenta CIA - tak naprawdę pracowała dla rządu Chin, wykradając dla Państwa Środka listę kont bankowych zawierających Dziedzictwo.

Po powrocie do kraju Snake zostaje uhonorowany medalem i otrzymuje tytuł Big Bossa, jednak zdając sobie sprawę z obłudy rządu odtrąca wszystkie honory. Ostatnia scena ukazuje prawdę o Ocelocie - okazuje się on potrójnym agentem, pracującym dla CIA. To właśnie w jego rękach, a nie EVY, znalazł się prawdziwy mikrofilm z informacjami o Dziedzictwie.

Metal Gear Solid: Portable Ops (2006)

Akcja gry toczy się w roku 1970 na półwyspie San Hieronymo w Kolumbii. Dawna jednostka Naked Snake'a, oddział FOX, obraca się przeciwko zwierzchnictwu CIA. Porucznik FOX, Cunningham, wydaje rozkaz porwania Snake'a, by wydobyć od niego informacje na temat Dziedzictwa Filozofów.

Torturowany agent trafia do więzienia, w którym spotyka młodego Roya Campbella, ostatniego ocalałego członka drużyny Zielonych Beretów infiltrujących bazę zdrajców. Razem udaje im się zbiec i skontaktować z Para-Medic i Sigintem którzy informują bohaterów, że Snake i Major Zero oskarżeni są o współudział w buncie jednostki. Jedyną szansą na oczyszczenie z zarzutów jest znalezienie prawdziwego lidera rebelii, Gene'a.

Portable Ops to jedyna pełnoprawna odsłona cyklu, której głównym projektantem nie był Kojima

Snake wraz z przeciągniętymi na swoją stronę buntownikami dociera do bazy Gene'a, po drodze pokonując elitarnych żołnierzy FOX i dowiadując się wielu faktów na temat buntu. Okazuje się, że Cunningham działał na zlecenie Pentagonu, kierując poczynaniami Snake'a tak, by zmusił Gene'a do wystrzelenia głowic nuklearnych w stronę ZSRR, co w rezultacie miałoby doprowadzić do wzmocnienia pozycji CIA w rządzie i przedłużyć Zimną Wojnę.

Gene, dzięki informacjom przekazanym przez Ocelota, zdawał sobie jednak sprawę z podwójnej gry swojego podwładnego. Zdecydował wykorzystać broń atomową przeciw Ameryce, by zniszczyć organizację Filozofów i stworzyć państwo złożone z żołnierzy o nazwie Army's Heaven. Snake'owi udaje się powstrzymać lidera buntowników z FOX i zniszczyć eksperymentalny model Metal Geara o kryptonimie RAXA.

Umierający Gene przekazuje dowództwo nad swoją armią, technologią, personelem technicznym i środkami finansowymi Snake'owi, w którym widzi kontynuatora swojej idei „państwa najemników”. Po powrocie do kraju Snake tworzy jednostkę FOXHOUND.

Tymczasem Ocelot zdobywa informacje na temat Filozofów, by „skończyć z nimi raz na zawsze”. Razem z nieznanym wspólnikiem planują wykorzystać Dziedzictwo przeciw potężnej organizacji, włączając w swój plan Snake'a. Ostatecznie Ocelot, Zero i Snake tworzą podstawy dla organizacji Patriotów.

Na następnej stronie: Metal Gear Solid Peace Walker, Metal Gear Solid Ground Zeroes i Metal Gear