Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórcy Palworld ostrzegają przed oszustami. „Nie ma żadnej aplikacji mobilnej”

Apki mogą wykradać dane.

Niezależna survivalowa produkcja Palworld okazała się fenomenem, jakiego dawno nie widziano w branży gier. Na popularności gry próbują skorzystać twórcy aplikacji mobilnych, jednak autorzy gry ostrzegają, że część deweloperów może nie mieć uczciwych zamiarów - zwłaszcza, jeśli próbują udawać oficjalną apkę.

Nie ma żadnej aplikacji mobilnej Palworld” - napisał oficjalny profil gry w mediach społecznościowych. „Aplikacje używające nazw Palworld i ikon pochodzących z gry pojawiają się w AppStore i Google Play, ale nie są w żaden sposób związane z naszą firmą. Zgłosiliśmy ten problem do Apple, które zarządza AppStore oraz Google, do którego należy Google Play”.

Proszę miejcie na uwadze, że pobieranie którejś z tych aplikacji może doprowadzić do wycieku prywatnych danych przechowywanych na telefonie albo do próby oszustwa” - ostrzega studio Pocket Pair. Rzeczywiście, wyszukując tytuł gry w popularnych sklepach mobilnych, można natknąć się na liczne apki korzystające z nazwy gry.

Większość z nich stanowią interaktywne mapy oraz kompendia wiedzy, chociaż zdarzają się też bardziej „oryginalne” produkcje, takie jak kolorowanka ze stworkami z gry, czy „PalsWorld”, czyli gra o podobnych założeniach, jednak przedstawiona w rzucie izometrycznym. Tego typu proceder nie jest jednak niczym nowym, a podróbki znanych produkcji nieustannie pojawiają się na cyfrowych platformach dystrybucji.

Nierzadko są to tzw. asset flipy, czyli gry stworzone na bazie darmowych wzorów i modeli dostępnych w sklepiku silników Unity i Unreal Engine z jedynie dodanymi elementami nawiązującymi do np. aktualnie popularnych „dużych” produkcji albo memów. Zazwyczaj twórcy tego typu dzieł chcą zarobić na mniej świadomych graczach zalewając ich wyskakującymi co chwila reklamami, jednak w najgorszych wypadach - tak jak ostrzegają autorzy Palworld - w pozornie niegroźnej apce może być zaszyty wirus wykradający np. hasła.

Read this next