Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Top 20 Gier 2013 Roku według Czytelników Eurogamer.pl

Już jest! Najlepsza dwudziestka!

Oto 20 najlepszych gier 2013 roku, wybranych w głosowaniu przez Czytelników polskiej edycji Eurogamera!

Za nami ciekawy rok, w którym pojawiło się wiele interesujących gier. Niektóre wysokobudżetowe przeboje, ale i znakomite gry niezależne znalazły się poza ścisłym zestawieniem - warto także zapoznać się z tą listą.

Z pewnością wielu z nas oczekuje od nowej generacji więcej świeżości, więcej innowacji i jeszcze lepszych scenariuszy. Spoglądając na naszą listę szybko uzmysławiamy sobie, że świetna gra broni się sama, a gracze oczekują nieco dojrzalszej rozrywki. Oczekują, by traktować ich serio.

Zapraszamy do lektury!

-

20. XCOM: Enemy Within

 • Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,08%

Naszą listę otwiera fantastyczny XCOM: Enemy Within. Miłośnicy strategii mogą być dumni, że tego rodzaju tytuł - choć w zasadzie jest dodatkiem - w przedbiegach pokonał kilka spektakularnych, wysokobudżetowych hitów z końcówki tego roku.

W swojej recenzji Artur napisał, że „dopiero z rozszerzeniem historia o walce z najeźdźcami z kosmosu wydaje się kompletna.” Wysoką notę 9/10 podsumował w ten sposób: „Rok temu studio Firaxis udowodniło, że strategie turowe mogą zostać zrealizowane z rozmachem, oferując wiele godzin świeżej i wciągającej zabawy. Tymczasem Enemy Within udowadnia coś więcej: że bardzo dobra gra zawsze może stać się jeszcze lepsza.”

Dalmar3a dodaje: „Pomimo że to DLC, powrót do tej gry to czysta przyjemność. Dzięki nowym mapkom, ma się wrażenie jakby grało się od nowa - mega miodna, poprawione stare błędy, plus dodatkowy content.”

XCOM: Enemy Within ląduje na 20. miejscu naszego zestawienia

19. Crysis 3

 • Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,11%

Technologiczny kombajn studia Crytek.

„O ile druga część Crysisa zrywała z koncepcją pierwowzoru, o tyle Crysis 3 podąża już utartymi szlakami. Wykorzystując cały bagaż doświadczeń i stojąc twarzą do dzisiejszych trendów, niemieckie studio zaoferowało solidną, interesującą grę, która jednak w niewielkim zakresie poszerza horyzonty serii i całego gatunku strzelanek” - tak pisaliśmy w lutym o grze Crysis 3, wystawiając jej notę 7/10.

„Dla mnie gra z najpiękniejszą grafiką w historii gier. Do tego ten urok kombinezonu” - przekonuje użytkownik Shift3. „Za pokazanie, że można trzy razy sprzedać to samo, i nie zanudzić. :D” - dodaje ollbrzym.

Fragmenty Crysisa 3

18. Dead Space 3

 • Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,24%

Dead Space 3 został wydany 7 lutego. Trzecia część podzieliła miłośników popularnej serii. Spodobała się jednak Łukaszowi, który wystawił grze wysoką ocenę 8/10. Pisał wówczas: „Nie uważam, by można było oceniać Dead Space 3 przez pryzmat braku typowych elementów horroru, ponieważ każda część oferuje tak naprawdę nieco odmienne doświadczenie i stara się budować inny rodzaj napięcia podczas rozgrywki. W ciągu pięciu lat Dead Space przeszło długą drogę, ale Visceral Games udało się zachować ducha serii. Trzecia część jest świetna.”

Użytkownik Nars zaznacza, że może jest to „zaskakujący typ, ale żaden coop w tym roku nie dał tyle satysfakcji.” Po chwili precyzuje: „Może dlatego, że do tytułu podchodziłem jak do szutera w klimatach grozy, niż do czystego horroru. Nie zawiodłem się.”

Alucard_PPB dodaje: „Zakończenie jednej z najciekawszych historii opowiedzianych w grach w ostatnich latach. Dla mnie nie mogło się to tutaj nie znaleźć, nawet jeżeli gra przeszła bez większego echa.”

Zwiastun Dead Space 3

17. The Wolf Among Us

 • Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,32%

Czy widok pierwszego epizodu nowej gry twórców The Walking Dead na bardzo wysokim 17. miejscu to zaskoczenie?

„The Wolf Among Us to dojrzała opowieść, która kilka razy potrafi pozytywnie zaskoczyć i intryguje od początku do końca. Telltale Games zapowiedziało łącznie pięć epizodów kryminalnych zagadek, które z pewnością warto poznać. Odwiedziny w Fabletown to dobrze wyważony mariaż pomiędzy sentymentem do opowieści z dzieciństwa i brudnych kryminałów o smutnych, twardych facetach, rozwiązujących brudne i potworne zbrodnie” - podkreślał w recenzji Łukasz, oceniając tytuł na 8/10.

Istotną wadą tytułu okazały się błędy techniczne wersji konsolowych. Użytkownik kubabielinski nie miał jednak wątpliwości, przyznając grze 4. miejsce w swoim prywatnym zestawieniu i podsumowując wybór prostymi słowami: „Najlepsza gra przygodowa”.

16. Call of Juarez: Gunslinger

 • Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360
 • Głosów: 1,34%

Jedyny w tym roku polski akcent w naszym zestawieniu - gra studia Techland. Zaskoczenie? Niekoniecznie. Call of Juarez: Gunslinger to być może nieco niedoceniona gra, także ze względu na mniej spektakularne kampanie reklamowe, ale z pewnością warta uwagi.

„Właściwie nic nie przysłania przyjemności płynącej z rozgrywki, a główną zaletą jest świetnie zaprojektowana mechanika strzelania. To skąpane w westernowym sosie satysfakcjonujące doświadczenie” - napisał w recenzji Mateusz i wystawił Gunslingerowi notę 8/10.

Zasłużone miejsce nowej części Call of Juarez przewidział użytkownik steemm: „Czarny koń zawodów z gatunku FPS. Zaskakujące prowadzenie fabuły, świetne klimaty dzikiego zachodu. Tak relaksującej i dającej mega satysfakcję gry w tym roku nie było i długo nie będzie.”

„Gra znikąd, która urzekła mnie swoim klimatem, a kawałek o śmierci jest najbardziej klimatyczną sceną ze wszystkich gier, w jakie grałem w tym roku (a było ich sporo). Świetny gameplay i tona klimatu wprost z westernów” - podsumował tomaszwasiewicz.

„Za powrót na dziki zachód i pokłady dobrej zabawy” - podsumowuje swój wybór lukaszbienias1.

15. Saints Row 4

 • Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,39%

Czwarta odsłona zwariowanej serii ukazała się w sierpniu i okazała się świetną zabawą, w sam raz na końcówkę lata. „Saints Row 4 wydaje się wielkim ukłonem w stronę społeczności graczy, co zresztą potwierdzają napisy końcowe. Studiu Volition udało się zakończyć serię potężnym rozwinięciem żartu z poprzedniej części. Zobaczyliśmy gangsterów w kosmosie, którzy nadal potrafią kopać tyłki w wielkim stylu... i tańczą równie wyśmienicie!” - podsumowaliśmy w naszej recenzji. Ocena: 8/10.

Użytkownik marcinwojcik wspomina: „Poprzednią odsłonę ceniłem sobie głównie ze względu na specyficzne (to chyba odpowiednie słowo) poczucie humoru. Dlatego też zastanawiałem się, czy twórcom uda się stworzyć grę jeszcze bardziej zwariowaną i sprawiającą co najmniej tyle frajdy co trójka. I co? Ekipa z Voltion dała radę. W końcu dali kosmitów i supermoce, więc czego chcieć więcej?”

„Jak zwykle kupa śmiechu i absurdu” - zauważa Puszkar. Trudno się nie zgodzić!

14. Diablo 3 na konsole

 • Platformy: Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,44%

Ach, ten Blizzard. Z jednej strony, studio ukochane przez graczy; z drugiej - poddawane głębokiej krytyce za dokonywane w naszych ulubionych seriach zmiany. Diablo 3 to chyba obecnie najbardziej kontrowersyjny tytuł w portfolio wydawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że gra cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sympatią.

„Diablo 3 na konsole to świetna zabawa w świecie fantasy, zarówno dla jednej, jak i dwóch osób siedzących przed tym samym telewizorem. Gra zapewnia mnóstwo godzin relaksu i autentycznej frajdy” - tak wersję konsolową ocenił Zbyszek, wystawiając wysoką notę 8/10.

SebatroxPL wtóruje tej opinii: „Diablo 3 na konsole to wspaniała gra. Szczególnie w co-opie. Dużo mocy i umiejętności do odblokowania. Niesamowity klimat, a także ciekawa fabuła.”

Tymczasem użytkownik krzysztofrybczynski nie musiał szukać argumentów. Znalazł jeden: „Że jest na konsole!”.

Diablo 3 na konsole - Trailer

13. Remember Me

 • Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3
 • Głosów: 1,55%

Remember Me podzieliło media i graczy. Trudno jednak odmówić francuskiej produkcji osobliwego uroku.

„Remember Me jest jak dobry thriller - najlepszy w odbiorze za pierwszym razem. Ponowne przechodzenie gry nie wywołuje aż tak wielkich emocji, bo znamy przebieg świetnego scenariusza. Warto jednak spędzić przy grze kilkanaście godzin i odbyć w Neoparyżu niezwykłą podróż w głąb zawiłej przeszłości i osobowości Nillin. Remember Me stawia też kilka ważnych pytań na temat człowieczeństwa i technologii jutra. Solidny cyberpunk” - pisaliśmy w naszej recenzji, podsumowując ją jedną z najwyższych not wśród mediów o grach - 9/10.

Jak widać, Remember Me podobało się także niektórym z naszych Czytelników. „Świetna historia, futurystyczny Paryż, dobry system walki, wyrazista bohaterka i hakowanie pamięci. To wszystko sprawiło, że Remember Me w tym roku dał mi najwięcej radości z grania” - wyjaśnia użytkownik dzl1992, który umieścił tytuł na pierwszym miejscu swojej listy.

„Świetna gra. Niedoceniona produkcja” - uważa MasterHayabusa. Po czym wpada na trop spisku i tych wszystkich okropnych powiązań mediów z wydawcami, dodając: „Pewnie dlatego, że za mało kasy poszło na promocję.”

12. Forza Motorsport 5

 • Platformy: Xbox One
 • Głosów: 1,63%

Niezwykłe: Forza Motorsport 5 to jedyna gra w naszym zestawieniu, wydana wyłącznie na konsolę nowej generacji - w tym przypadku Xbox One. Tytuł startowy został bardzo gorąco przyjęty przez media i graczy. Wysokie miejsce na naszej liście zaskakuje choćby z tego powodu, że Xbox One nie pojawił się oficjalnie w Polsce, a exclusive'y na PlayStation 4 znalazły się daleko poza ścisłą dwudziestką.

Ostatecznie jednak trudno dziwić się, że samochodówka studia Turn 10 zawędrowała aż na 12. lokatę. Nie brakuje przecież w Polsce wiernych fanów Xboksa, którzy importowali sprzęt z zagranicy. „Jako że jestem miłośnikiem samochodów i uwielbiam grać w takie gry, uważam, że jest to najlepsza gra samochodowa, jaka do tej pory ukazała się na rynku i oferująca w miarę duże realia, jak i piękną grafikę” - przekonuje użytkownik adriangoluch.

„Za całokształt” - dodaje revulsion.

11. Pokemon X and Y

 • Platformy: Nintendo 3DS
 • Głosów: 1,75%

Jedyna w głównym zestawieniu gra na Nintendo 3DS. W październiku Mateusz zdecydował się wystawić Pokemonom X i Y notę 8/10: „Metodą małych kroków, gry z serii Pokemon nieustannie ewoluowały począwszy od 1998 roku. X&Y kontynuuje tradycję ulepszania sprawdzonej formuły, bez wprowadzania gruntownych zmian. Dzięki temu, otrzymaliśmy najlepszą, jak do tej pory, odsłonę cyklu.”

The_ZbyszeK uważa, że „główna seria Pokemonów nigdy nie zawodzi. Ale gdyby dodać wyższy poziom trudności, byłoby świetnie.” Tymczasem SebatroxPL wskazał Pokemonów jako najlepszą grę mijającego roku: „Najlepsza część od czasów Gold/Silver: nowe poki, nowy typ „fairy”, Mega Ewolucje oraz ulepszony tryb online, a także grafika w trójwymiarze.”

-

Kontynuacja na następnej stronie.

O autorze

Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze