Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Sprzedaż w USA w sierpniu: nawet Madden nie powstrzymał spadków

Switch liderem wśród konsol.

Pomimo premiery kolejnej odsłony serii Madden NFL i przy ciągłym zainteresowaniu Switch, rynek gier wideo w Stanach Zjednoczonych skurczył się o 2 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Jak podała w raporcie firma NPD Group, właśnie Madden NFL 18 był w ubiegłym miesiącu najchętniej kupowaną grą w USA, a Nintendo Switch - konsolą. Całkowita sprzedaż wyniosła 568 milionów dolarów - 2 procent mniej w dziale gier, 6 proc. mniej w sprzęcie i 23 proc. mniej w kategorii PC.

Sukces!

Większym zainteresowaniem cieszyły się tylko akcesoria, rosnące w porównaniu z poprzednim sierpniem o 10 procent, do poziomu 118 mln dol. Motorami napędowymi były pady Xbox One i Switch Pro czy słuchawki Turtle Beach.

Analityk Mat Piscatella wskazuje jednak, że sprzedaż w pierwszych ośmiu miesiącach jest na poziomie niemal identycznym jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, mniejsza tylko o 1 procent.

Na osobne wyróżnienie w raporcie zasłużyło GTA 5, które już 41 razy pojawiło się w pierwszej dziesiątce miesięcznej sprzedaży. To zdecydowanie najlepszy wynik w historii - aż o 16 notowań.

Uncharted: The Lost Legacy poradziło sobie dobrze i trafiło na podium pomimo dostępności na tylko jednej platformie.

Interesującą ciekawostką w raporcie NPD jest spojrzenie na gatunki. Biorąc pod uwagę okres od początku roku, zainteresowanie wyścigami wzrosło o 80 procent, głównie dzięki Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch oraz Forza Horizon 3 na Xbox One.

Jednocześnie o 30 procent zmniejszyły się wydatki na strzelanki, ale nie wliczono oczywiście Destiny 2 z września czy jesiennych debiutów Call of Duty: WW2 czy Star Wars Battlefront 2.

Najpopularniejszą platformą w okresie ośmiu miesięcy tego roku pozostaje PS4, a dział sprzętu rośnie o 17 procent, głównie za sprawą Nintendo Switch, ale także NES Classic.

Poniżej 10 najlepiej sprzedających się gier w sierpniu w USA:

 1. Madden NFL 18
 2. Grand Theft Auto 5
 3. Uncharted: The Lost Legacy
 4. Splatoon 2 (bez wersji cyfrowych)
 5. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (bez wersji cyfrowych)
 6. Rainbow Six: Siege
 7. Mario Kart 8 (bez wersji cyfrowych)
 8. Call of Duty: Modern Warfare Remastered
 9. Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy
 10. Overwatch (bez wersji cyfrowych)

Oraz 10 najlepiej sprzedających się - jak na razie - gier w całym roku w USA:

 1. Ghost Recon: Wildlands
 2. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (bez wersji cyfrowych)
 3. Grand Theft Auto 5
 4. For Honor
 5. Horizon Zero Dawn
 6. Injustice 2
 7. Mass Effect: Andromeda
 8. Madden NFL 18
 9. NBA 2K17
 10. Resident Evil 7: Biohazard

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze