Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Spider-Man: Poprzez multiwersum - najciekawsze cameo i easter eggi

Czy udało ci się wyłapać je wszystkie?

Najnowszy animowany film o Człowieku-Pająku, „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, potrafi zachwycić rozmachem i ciekawymi wyborami artystycznymi. Wizualny przepych, wraz ze skakaniem po multiwersum, pozwolił twórcom na wprowadzenie do filmu mniej lub bardziej oczywistych nawiązań i mrugnięć okiem do fanów. Poniżej znajdziesz listę najciekawszych cameo i easter eggów.


Spider-Man 2099

Miguel O'Hara, znany też jako Spider-Man 2099, zadebiutował w komiksach w 1992 roku. Bohater ten pojawił się w kilku grach o Spider-Manie, a także serialu animowanym „Mega Spider-Man”. Kinowy debiut zaliczył zaś w poprzedniej części przygód Milesa Moralesa. Głosu użyczył mu Oscar Isaac. Co ciekawe, aktor ten wcielił się też w dwie inne postaci Marvela w filmach aktorskich - Apocalypse'a i Moon Knighta.


Spider-Woman

Jessica Drew to postać, która zadebiutowała w komiksie Marvel Spotlight #32 w 1977 roku, początkowo jako antagonistka powiązana z Hydrą. Później stała się antybohaterką, działającą jako agentka T.A.R.C.Z.Y. Lub prywatny detektyw. Filmowy design bohaterki nawiązuje do komiksów z 2015 roku, w których Jessica również jest w ciąży.


Spider-Punk

Hobbie Brown to punkowa wersja Spider-Mana, która zadebiutowała w komiksach w 2014 roku w serii „Amazing Spider-Man (vol.3)”. Bohater ten pochodzi z osadzonej w alternatywnym świecie Wielkiej Brytanii. Głosu użyczył mu Daniel Kaluuya, znany z filmu „Uciekaj” oraz „Czarna Pantera”.


Pavith Prabhakar

Hinduski Spider-Man, broniący metropolii nazywanej Mumbatthanem, również ma swój początek w komiksach. Po raz pierwszy pojawił się w serii komiksowej z 2004 roku, zatytułowanej „Spider-Man: India”.


Scarlet Spider

Ben Reily, klon Petera Parkera to postać doskonale znana fanom komiksów z lat dziewięćdziesiątych. Duch tej epoki został uchwycony zarówno w stylu animacji, jak i nastoletnio-mrocznym charakterze tej postaci. Głosu użyczył mu Andy Samberg, aktor znany z serialu Brooklyn 9-9 i grupy komediowej The Lonely Island.


Spider-Byte

Postać ta pochodzi z zaawansowanego technologicznie świata, w którym stosowanie wirtualnych awatarów jest czymś powszechnym. Jej postać pojawia się w filmie właśnie w takiej formie. Wszystko wskazuje na to, że Spider-Byte doczeka się większej roli w trzecim filmie, „Beyond The Spider-Verse”.


Lego Spider-Man

Wśród licznych pajęczych uniwersów znalazło się miejsce na takie, które zostało wykonane z klocków Lego. Co ciekawe, sekwencję tą przygotował 14-letni Preston Mutanga. Młody twórca odtworzył w esetyce Lego trailer filmu, który zobaczyć można tutaj.


Donald Glover jako Prowler

Rola alternatywnej wersji Aarona Davisa nieprzypadkowo przypadła właśnie Gloverowi. Aktor już wcześniej miał okazję wcielić się w tą postać, w filmie „Spider-Man: Homecoming”. Jest to więc bezpośrednie nawiązanie do Marvel Cinematic Universe.


Doktor Strange i Ziemia-199999

Nawiązanie do MCU pojawia się już w trailerze filmu. Miguel O'Hara mówi: „nawet nie wspominaj o Doktorze Strange'u i tym dzieciaku z Ziemi-199999.” Słowa te odnoszą się bezpośrednio do wydarzeń z filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”. Numer 199999 od dawna używany jest do odróżniania MCU od innych komiksowych i filmowych światów Marvela.


Toby Maguire i Andrew Garfield

Co prawda Spider-Mani z filmowej trylogii Sama Raimiego i serii „Niesamowity Spider-Man” nie pojawiają się tu bezpośrednio, to sceny z ich udziałem mają znaczenie dla fabuły filmu. Wykorzystano tu sekwencje pochodzące bezpośrednio z poprzednich produkcji - śmierć wujka Bena i ojca Gwen Stacy.


Pani Chen z Venoma

Podczas eksplorowania multiwersum, główny antagonista trafia do sklepu w nie-animowanym świecie. Ekspedientka nie wydaje się być zaskoczona obecnością dziwnej istoty. Nic dziwnego, pani Chen miała już do czynienia z Venomem, w którego wcielił się Tom Hardy w filmie z 2018 roku.


Marvel's Spider-Man z gry od Insomniac

To cameo jest gratką szczególnie dla fanów gry z 2018 roku. Spider-Man w charakterystycznym kostiumie z białym logo wygląda praktycznie identycznie jak w produkcji studia Insomniac. Film wprost sugeruje, że pochodzi on właśnie z gry wideo.


Spectacular Spider-Man

Bohater jednego z najlepiej ocenianych seriali animowanych o Spider-Manie mówi Milesowi kilka gorzkich słów o stracie najbliższych. Serial „The Spectacular Spider-Man” doczekał się dwóch sezonów w latach 2008-2009.


Spider-Man z lat sześćdziesiątych i kultowy mem

Krótki, aczkolwiek zabawny występ zalicza jedna z najbardziej memicznych inkarnacji Spider-Mana. To właśnie dzięki niemu powstał mem ze wskazującymi siebie nawzajem Spider-Manami, który został odtworzony również w tym filmie.


Web-Slinger

Kowbojska wersja Spider-Mana zadebiutowała w tej samej serii komiksowej, co Spider-Punk. Bohater ten strzela siecią z pistoletów i dosiada Spider-Konia, który również zdaje się posiadać pajęcze moce.


Peter Parkedcar

To jedna z bardziej zakręconych wersji Spider-Mana. Pochodzi on ze świata ożywionych samochodów, podobnego do tego z filmu „Auta”. Jego nazwisko to gra słowna i oznacza dosłownie „zaparkowany samochód”. W komiksach zadebiutował w 2015 roku, w serii „Amazing Spider-Man (vol.3)”.


Bombastic Bag-Man

Spider-Man w stroju Fantastycznej Czwórki i papierową torbą na głowie to żart, który regularnie powraca od lat osiemdziesiątych. W jednym z komiksów Mr Fantastic pomagał Spider-Manowi oddzielić się od Venoma. Peter Parker musiał wówczas przywdziać tymczasowy, dostępny pod ręką kostium. Zapadł on w pamięci fanów na tyle, że zaczął powracać w kolejnych komiksach, grach, a teraz również w w filmie.


Spider-Cat

To kolejna żartobliwa wersja Spider-Mana. W przeciwieństwie do Spider-Hama, nie pochodzi on ze świata antropomorficznych zwierząt, a jest domowym kotem, który został obdarzony pajęczymi mocami. W komiksach zadebiutował w 2011 roku.


Spider-Man Unlimited

To kolejne nawiązanie do kreskówki, tym razem nieco zapomnianej. Po zakończeniu „Spider Man: The Animated Series” na Fox Kids ukazał się „Niezwyciężony Spider-Man”. W tym serialu Peter Parker wyruszył na Anty-Ziemię pod władzą Wielkiego Ewolucjonisty.


Lady Spider

To jedna z ciekawszych alternatywnych wersji Spider-Mana. Pochodzi ze steampunkowego, XIX-wiecznego uniwersum. Lady Spider to Maybelle Reilly, znana w „standardowym” uniwersum jako ciocia May. Postać ta zadebiutowała w komiksach w 2014 roku.

Read this next