Skip to main content

Spelunky 2 - sklep: kupowanie przedmiotów, kradzież, sklepikarz

Jak działają sklepy w Spelunky 2.

Jednym z najłatwiejszych sposobów, na zdobywanie wyposażenia w Spelunky 2 są sklepy. Poniżej objaśniamy mechaniki z nimi związane.

Sklepy pojawiają się na niemal każdej planszy z wyjątkiem poziomu 1-1 oraz aren walk z bossami, gdy nie ma szans na ich pojawienie się. Sklep ma 100% szansy na pojawienie się w drugiej lub trzeciej planszy każdego poziomu (czasami w obu pod rząd).

Po wejściu do sklepu (1) widzimy oferowane aktualnie przedmioty (2). Aby je kupić, podchodzimy do nich i klikamy klawisz, odpowiedzialny za tę czynność (I na klawiaturze, RB na padzie).

Możemy również je ukraść (3), kładąc się na ziemi i wciskając przycisk podniesienia (X na klawiaturze, kwadrat lub X na padzie). Spowoduje to jednak, że gracz zostanie zaatakowany przez sklepikarza.

Asortyment sklepu jest dobierany losowo. Może to być dodatkowy zapas lin i bomb lub użyteczne przedmioty. Czasami trafimy na sklepy specjalne, oferujące towary konkretnego rodzaju, na przykład sklep z bronią lub zwierzakami. Z każdym ukończonym poziomem, ceny przedmiotów rosną.

Sklepikarza można skłonić do ataku na trzy sposoby:

  • Gdy ukradniemy coś ze sklepu;
  • Kiedy zostanie uszkodzony fragment terenu, uznawany przez grę za element sklepu - bez znaczenia, czy stało się to z winy gracza;
  • Jeśli zaatakujemy sklepikarza.

Sklepikarz może być trudnym przeciwnikiem dla początkujących graczy - porusza się szybko i używa strzelby (4) o dużej mocy i zasięgu (może zostać użyta jako broń). Ma jednak niewiele punktów zdrowia i przy odrobinie umiejętności można go łatwo pokonać celnymi ciosami.

Trzeba jednak pamiętać, że raz rozzłoszczony sklepikarz zaatakuje gracza za każdym razem, gdy go zobaczy w danej próbie. Ikonę (5) sygnalizującą taki stan, zobaczymy w prawym górnym rogu ekranu.

Czasami w sklepach spotkamy też najemników do wynajęcia. Rekrutuje się ich w taki sam sposób, jak kupuje przedmioty.

Spis treści: Spelunky 2 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Spelunky 2 - skarby: jak zdobywać, występowanie, tabela wartości skarbów

Zobacz także