Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Prezes Square Enix rezygnuje ze stanowiska

Wydawca spodziewa się „nadzwyczajnych strat” w bieżącym roku fiskalnym.

Firma Square Enix opublikowała zaktualizowane prognozy finansowe na kończący się 31 marca rok fiskalny. Japoński wydawca spodziewa się „nadzwyczajnych strat”. Ze stanowiska dyrektora generalnego i prezesa firmy zrezygnował Yoichi Wada.

Wydawca zmniejszył przewidywane wyniki sprzedaży - ze 150 mld jenów do 145 mld (ok. 1,54 mld dol.). Dużo gorzej wygląda prognozowana strata. W październiku 2012 roku zakładano wypracowanie 3,5 mld jenów straty. W poprawionym raporcie Square Enix oczekuje już 13 mld jenów (138 mln dol.) na minusie.

Opublikowany na oficjalnej stronie firmy raport jako jedną z przyczyn niespodziewanie słabych wyników wymienia „gorszą od oczekiwanej sprzedaż tytułów konsolowych na rynkach w Ameryce Północnej i Europie”.

„Nadzwyczajne straty” są wynikiem także „dużych reform i restrukturyzacji, m.in. w zarządzie firmy, modelach biznesowych i polityce rozwoju”. Przeprowadzenie zmian w firmie kosztowało 10 mld jenów (ok. 106 mln dol.).

Zapewne w związku ze słabymi wynikami, ze stanowiska zrezygnował dotychczasowy prezes i dyrektor generalny - Yoichi Wada. Jego obowiązki przejmie najprawdopodobniej Yosuke Matsuda. Wada rozpoczął pracę w Square w 2000 roku, by po połączeniu z Enix objąć stanowisko szefa firmy. Nadzorował m.in. przejęcie Eidos Interactive w 2009 roku.

Eurogamer skontaktował się ze Square Enix. Jeśli otrzymamy informację, zaktualizujemy wiadomość.

Square Enix jest światowym wydawcą m.in. gier Tomb Raider, Hitman: Rozgrzeszenie, serii Final Fantasy czy zapowiedzianego Thiefa.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze