Skip to main content

Premiera Stalker 2 jest niepewna. Xbox zwraca pieniądze za preordery

Nie znamy daty debiutu.

Z powodu wojny w Ukrainie kwestia premiery Stalker 2: Heart of Chernobyl pozostaje obecnie zagadką. Xbox zaczął nawet zwracać pieniądze za zamówienia przedpremierowe w swoim sklepie.

O sprawie informuje serwis XGP. Posiadacze preorderów otrzymują wiadomość, która wyjaśnia, że „data dostępności tego tytułu została zmieniona na niepotwierdzoną datę w przyszłości”, dlatego też „anulowaliśmy twoje zamówienie w przedsprzedaży i zwróciliśmy Ci koszty płatności”.

Stalker 2, po wielu latach oczekiwania, został oficjalnie potwierdzony już w 2018 roku. Przez długie lata na temat postępów milczano, a twórcy zdążyli nawet zmienić silnik na Unreal Engine 5. Wydawało się, że dzięki współpracy z Microsoftem uda się - zgodnie z planem - wydać tytuł jeszcze w 2022 roku.

Odpowiedzialne za prace studio GSC Game World ma jednak siedzibę w Kijowie, więc w wyniku wybuchu wojny większość pracowników nie może zajmować się tworzeniem gry. Część firmy próbowała rzekomo przenieść się do Czech, część pozostała w Ukrainie, a wielu pracowników walczy z najeźdźcą.

„To niesamowite widzieć, co nasi partnerzy pracujący nad Stalkerem 2 teraz przechodzą. Pomóżcie nam we wspieraniu ich w tym trudnym okresie. Pozostawanie u boku GSC Game World jest teraz ważniejsze niż gry wideo czy cokolwiek innego” - napisał w czerwcu Aaron Greenberg z Microsoftu. Stalker 2 zmierza wyłącznie na PC i Xbox Series X/S.

Zobacz także