Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Pillars of Eternity - Zatoka Buntu: Paprotny Brzeg - Mapa i zadania dodatkowe

Poradnik do Pillars of Eternity: Kolejna dzielnica Zatoki Buntu, w której znajdziesz gospodę i willę Doemenelów.

Kolejna dzielnica Zatoki Buntu. Paprotny brzeg nie jest zbyt wielką lokacją, ale można tu znaleźć kilka ciekawych miejsc. Chodzi tu szczególnie o willę Doemenelów, którzy są jedną z trzech zwalczających się frakcji, do której będziesz mógł dołączyć.

Pomimo niewielkich rozmiarów lokacji, w Paprotnym Brzegu możesz podjąć się kilku interesujących zadań dodatkowych. Jak zwykle zachęcamy do ich wykonania, co pozwoli lepiej wczuć się w świat gry, rozwinąć drużynę i pomóc potrzebującym mieszkańcom tej dzielnicy Zatoki Buntu.

Mapa - Paprotny Brzeg

Zobacz mapę w oddzielnym oknie lub kliknij prawym i wybierz Zapisz jako, by ją pobrać

  • 1 - przejście do Zarzewia.
  • 2 - Nedyn, kobieta związana z zadaniem dodatkowym Twierdzenie Pandgrama.
  • 3 - Lecznica Dusz. Miejsce związane z zadaniem dodatkowym Głos z przeszłości oraz misją główną Ten, który czeka.
  • 4 - przejście do Daru Ondry.
  • 5 - dom Hadretów związany między innymi z misją Pustelnica z domu Hadretów.
  • 6 - willa Doemenelów związana z zadaniami Zadanie wysokiego ryzyka, Zmiana warty i Zniewaga. Aby dostać się do pokojowo do willi musisz odźwiernemu pokazać listy z inicjałami A.D., który mogłeś zdobyć u jednego złodziei w Miedzianych Alejach (Miedziane Aleje #6). Jeśli nie chcesz dołączyć do tego rodu, to będziesz mógł zaatakować odźwiernego.
  • 7 - dom Reymontów związany z misją Zadanie wysokiego ryzyka.
  • 8 - dom Pod Osmaloną Beczułką. Oprócz karczmy będziesz mógł się tam podjąć zadania dodatkowego Z dala od domu.
  • 9 - przejście do Miedzianych Alei.
  • 10 - Elcga związana z zadaniem dodatkowym Ostatni akt.

Zadanie dodatkowe: Z dala od domu

Aby rozpocząć tę misję skieruj się do gospody Pod Osmaloną Beczułką (Paprotny Brzeg #8), gdzie porozmawiaj z Thristwnem. Opowie ci o niejakiej Serel, od której chce odzyskać medalion. Po dialogu udaj się do dzielnicy portowej , a tam wkrocz do Słonego Masztu (Dar Ondry (#3).

Porozmawiaj z przebywającą przy wejściu Maeą i wspomnij o Serel. Kobieta zaoferuje ci spędzenie nocy z dziewczyną za 1000 złotych monet. Zgódź się, po czym skieruj się na schody z prawej i wejdź na piętro budynku. Udaj się w lewo, gdzie natkniesz się na dziewczynę. Rozpocznij z nią rozmowę o medalionie. Będziesz mógł go odkupić za 6 tysięcy lub skorzystać ze stanowczości (18 punktów) lub mocy (16 punktów) oraz zręczności (14 punktów). Drugi wariant, to powiedzenie Serel, aby zatrzymała medalion dla siebie.

Po powrocie do Thristwna możesz oddać mu medalion (o ile go zdobyłeś), za co zyskasz 2 tysiące monet oraz wzrost reputacji w Zatoce Buntu. Możesz go również zatrzymać dla siebie - wtedy dojdzie do walki ze zleceniodawcą i osobami w karczmie, a przy okazji stracisz reputację w mieście. Ostatnia możliwość, to oszukanie Thristwna (19 punktów stanowczości), że dziewczyna go sprzedała. Zyskasz nieco reputacji w Zatoce Buntu i zatrzymasz naszyjnik przy sobie.

Zadanie dodatkowe: Twierdzenia Pandgrama

Zadanie jest zlecane przez Nedyn (Paprotny Brzeg #2), która poprosi cię o zdobycie manuskryptu Pandgrama do przeprowadzania swoich badań. Ten znajduje się w archiwum Gmachu Objawionych Tajemnic (Miedziane Aleje #7). Aby się do niego dostać musisz zdobyć klucz od Grimdy - podaruje ci go ona, jeśli wykonasz zadanie dodatkowe Przypowieść Waela, albo włamać się do zamka (wymagane 5 punktów mechaniki, w tym przypadku musisz jednak pokonać strażników).

Po uzyskaniu klucza masz dwie możliwości. Możesz wejść do archiwum i zabrać Twierdzenia Pandgrama (uważaj, bo są zabezpieczone pułapką), po czym dostarczyć je Nedyn. W zamian otrzymasz 500 złotych monet i specjalny pierścień powiększający twoje fundusze.

Druga możliwość, to powiedzenie o wszystkim Grimdzie. Jeśli przychylimy się do jej prośby, aby poniechać zdobycia Twierdzenia otrzymamy 200 sztuk złota i zwiększymy naszą reputację w Zatoce Buntu.

Zadanie dodatkowe: Zmiana warty

Ważna uwaga - wykonanie tego zadania sprawi, że zwiążemy się z domem Doemenelów i nie będzie od tej decyzji odwrotu.

Aby ją wykonać musisz zdobyć list związany z misją Zadanie wysokiego ryzyka. Znajdziesz go przy ciele jednego ze złodziei (Miedziane Aleje #6). Udaj się z listem do willi (Paprotny Brzeg #6) i pokaż go odźwiernemu, który wpuści cię do środka. Możesz też od razu ukraść klejnot z domu Reymontów (Paprotny Brzeg #7) - więcej na ten temat w opisie misji Zadanie wysokiego ryzyka.

Po dostarczeniu klejnotu Abrecanowi porozmawiaj z Gedmarem przebywającym na piętrze, który zleci ci bieżące zadanie. Twoim celem będzie pozbycie się konkurenta rodu Doemenelów, a konkretnie Wenfelda - jednego z rycerzy Tygla i wrobienie w nie postaci z trzeciego klanu - Dwunastki. Po rozmowie spotkamy Abrecana, który poprosi, abyśmy nie spełniali tego ostatniego warunku.

Skieruj się do Warowni Tygla (Zarzewie #3) i wejdź do świątyni. Wenfelda znajdziesz w jednym z pomieszczeń, w którym modli się przy ołtarzu. Poczekaj, aż wokół nie będzie strażników i zaatakuj go. W pojedynkę nie powinien stanowić większego problemu, chociaż jest niezłym wojownikiem. Po zabójstwie możesz podłożyć na ołtarzu dowód obciążający Dwunastkę lub zrezygnować z tego kroku.

Wróć do Gedmara i poinformuj go o przebiegu misji. Bez względu czy zostawiłeś spreparowany dowód winy czy też nie zleceniodawca będzie zadowolony i zaproponuje ci do wyboru jedną z trzech nagród - złoto, dobry sztylet lub przysługę, którą wypełni w przyszłości.

Zadanie dodatkowe: Zniewaga

Misję możesz rozpocząć u Bricanty, przebywającej na pierwszym piętrze willi Doemenelów (Paprotny Brzeg #6). Kobieta poprosi cię, abyś zabił Kolfecga przebywającego w Darze Ondry (Dar Ondry #2). Udaj się do tej dzielnicy i podejdź do wskazanego mężczyzny. Będziesz mógł teraz postąpić na trzy sposoby: zabić go lub pobić, albo puścić wolno. Bez względu na wybrany wariant Bricanta będzie zadowolona, że zająłeś się jej problemem (w przypadku puszczenia Kolfecga wolno będziesz musiał okłamać kobietę).

Zadanie dodatkowe: Ostatni akt

Misję możesz rozpocząć po rozmowie z Kurrenem (Paprotny Brzeg #5), który przebywa w domu na południowym zachodzie dzielnicy. Poprosi cię o próbę rozwiązania sprawy kilku zaginionych osób. Pierwszym celem będzie odwiedzenie trójki świadków - Oly'ego (Dar Ondry #3), Lory (Miedziane Aleje #5) oraz Elcgi (Paprotny Brzeg #10).

Możesz udać się do nich w kolejności, jaka ci odpowiada. Z Lorą pomów o zaginiętej siostrze imieniem Kora. Elcgę wypytaj o Kendala, a Oly'ego (znajdziesz go na prawo od wejścia do zamtuza) o Lendry'ego. Po odbyciu trzech rozmów główną podejrzaną będzie Lumdala, przebywająca z okolicy amfiteatru (Miedziane Aleje #10). Udaj się tam i porozmawiaj z kobietą.

Pod koniec rozmowy podejdzie do ciebie mężczyzna, który zaproponuje spotkanie w domu Lumdali (Miedziane Aleje #14). Udaj się do niego i porozmawiaj z Kadalem. Podaruje ci klucz, przy pomocy którego otwórz drzwi z lewej, a następnie zejdź schodami na dół. Podejdź do apaszki i wejdź z nią w interakcję. W ten sposób poznasz, co stało się z zaginionymi osobami.

Po wizji na dół zejdzie Lumdala ze strażnikami. Zaproponuje ci układ, na który możesz się zgodzić lub zaatakować kobietę. W drugim przypadku wyeliminuj ochroniarzy, a następnie ją zabij i wróć do Kurrena, aby zdać mu raport.

Możesz też przystać na układ Lumdali. Za zapomnienie o całej sprawie kobieta poda ci nazwisko osoby, dla której organizowała „spektakle". Okaże się, że to Lord Gaderman. Możesz puścić kobietę wolną lub ją zaatakować.

Po wszystkim możesz wrócić do Kurrena i zdać mu jeden z kilku raportów. W nagrodę otrzymasz od 3000 do 4000 złotych monet. Druga opcja, to odnalezienie Lorda Gadermana przebywającego w pobliżu gospody w Paprotnym Brzegu. Mężczyzna zaproponuje ci wrobienie niejakiej Linette, za co zapłaci ci 1000 sztuk złota. Jeżeli przyjmiesz propozycję, to w trakcie rozmowy z Kurrenem pokaż mu pierścionek Linette, który otrzymasz od Gadermana. Możesz również powiedzieć Gadermanowi, że wydasz go władzom. W tym przypadku mężczyzna zażyje truciznę.

Następnie: Pillars of Eternity: Zatoka Buntu, Wzgórze Dziedzictwa - Mapa i zadanie dodatkowe

Następnie: Pillars of Eternity - Zatoka Buntu: Paprotny Brzeg - Misja główna

Powrót do spisu treści: Pillars of Eternity: Poradnik i solucja - kompletny opis przejścia

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze