Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Oficjalny serial o historii Metal Gear Solid nie wspomina o Hideo Kojimie

Nazwisko dewelopera nie pada w pierwszym odcinku.

W ramach promocji wydanego jakiś czas temu Metal Gear Soli: Master Collection Vol. 1 oraz nadchodzącego Metal Gear Delta, Konami opublikowało pierwszy odcinek serii dokumentalnej, omawiającej historię kultowej serii i jej zawiłości. Wątpliwości wzbudza jednak fakt, że w materiale ani razu nie pada nazwisko człowieka prawdopodobnie najlepiej kojarzonego z serią - Hideo Kojimy.

Pierwszy odcinek omawia z grubsza cel powstania całego serialu oraz skupia się głównie na wpływie serii Metal Gear na branżę gier i popkulturę. Miłym dodatkiem jest zaproszenie do roli narratora Davida Haytera, który wcielał się w rolę Snake’a w niemal wszystkich odsłonach cyklu z wyjątkiem Metal Gear Solid 5: Ground Zeros i Phantom Pain.

W ciągu jednak całego 6-minutowego odcinka ani razu nie pada jednak nazwisko wieloletniego reżysera serii Hideo Kojimy. Zamiast tego padają ogólne wyrażenia, takie jak „twórcy” czy „scenarzyści”. Oczywiście nad każdą odsłoną cyklu pracowały setki ludzi i są to wyrażenia jak najbardziej poprawne w tym kontekście, jednak niewspomnienie nawet słowem słynnego dewelopera może wydawać się co najmniej zaskakujące.

Zobacz na YouTube

Jak zauważa serwis PC Gamer, najpewniej jest to związane z faktem, że Konami nadal jest „obrażone” na Kojimę od czasu jego burzliwego odejścia z firmy w 2015 roku. Jak wówczas ujawniono, u samego końca współpracy relacje dewelopera z zarządem były na tyle chłodne, że reżyser nie mógł nawet polecieć do Los Angeles na galę The Game Awards, podczas której The Phantom Pain otrzymało statuetkę dla najlepszej gry akcji.

Nie jest to też pierwszy przykład „ignorowania” twórcy przez wydawcę w ostatnim czasie. Gracze dość szybko zauważyli, że z tytułów gier zawartych w składance Master Collection Vol. 1 zniknął dopisek „A Hideo Kojima Game”. Warto też zauważyć, że David Hayter także nie ma obecnie najlepszych relacji z deweloperem po tym, jak ten zatrudnił Keifera Sutherlanda do zagrania roli Snake’a w piątej odsłonie serii.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1

PS5, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Content Editor

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.
Komentarze