Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Szykuje się gorący październik. Podsumowanie nadchodzących premier

Alan Wake 2, Forza, AC Mirage i inne.

Po interesujących premierach we wrześniu, czas na jeszcze gorętszy październik. Wydaje się, że jeszcze nigdy od czasu zakończenia globalnej pandemii rynek gier nie oferował tak wiele w tak krótkim czasie, by wymienić tylko Alan Wake 2, Assassin’s Creed: Mirage czy Forzę Motorsport.

Dwie gry od Microsoftu w dwa miesiące? My też jesteśmy zaskoczeni. Aby rzucić nieco światła i pomóc zaplanować wydatki, przyda się poniższe zestawienie, zbierające to, co najważniejsze i najbardziej ekscytujące.

Najważniejsze premiery października

The Lamplighter's League

Dostęp: 3 października na PC, PS5 i Xbox Series X/S.

A Lamplighter's League promotional screen showing several people stood around a large table in a late 19th century room with lovely rays of moonlight through a window on one side.
Image credit: Paradox Interactive.

Pozycja dla fanów taktycznego skradania od twórców Shadowrun oraz Battletech. Budujemy „drużynę wyrzutków z wyjątkowymi zdolnościami”, a interesujący jest także świat, przypominający niego filmy z Indiana Jonesem.

Assassin's Creed Mirage

Dostęp: 5 October na PC, PS5 i Xbox Series X/S.

Nowy Assassin's Creed zawsze jest sporym wydarzeniem, a teraz otrzumujemy pierwszą nowość od 2020 roku, gdy ukazała się Valhalla. Mirage pod względem skali będzie dużo mniejszą produkcją - ale to może wyjść jej na dobre.

Detective Pikachu Returns

Premiera: 6 października na Nintendo Switch.

Detective Pikachu Returns screens howing Pikachu in a Sherlock Holmes hat holding a mug of coffee by a window
Image credit: Nintendo/The Pokémon Company

Detective Pikachu powraca. Popularny elektryczny szczur musi rozwikłać kolejną porcję zagadek kryminalnych ze swoim partnerem, Timem Goodmanem. Pierwsza odsłona - z 2016 roku - okazała się zaskakująco udana i liczymy na powtórkę.

Forza Motorsport

Premiera: 10 października na PC i Xbox Series X/S.

Forza Motorsport promotional screenshot showing a clogged up race of dozens of multicoloured cars up against the edge of the track
Image credit: Xbox

Starfield jest jeszcze ciepły, a Microsoft już szykuje kolejną grę na wyłączność, co jest sytuacją, z którą nie mieliśmy do czynienia od wielu lat. Samej Forzy Motorsport zapewne przedstawiać nie trzeba - to kolejna porcja ścigania w nieco bardziej realistycznym stylu (przynajmniej w porównaniu z Horizon).

Total War: Pharaoh

Premiera: 11 października na PC.

Total War Pharaoh preview - screenshot showing distant enemy units approaching mine in the foreground on a sand dune, with UI tooltip showing the fall back stance option

Total War powraca do korzeni i po Warhammer 3 wybiera się ponownie w przeszłość. Jak sugeruje sam tytuł, trafimy do Egiptu i okolic, totalnie wojując jako dowódca jednej z licznych frakcji.

Lords of the Fallen (2023)

Premiera: 13 października na PC, PS5 i Xbox Series X/S.

Lords of the Fallen promo artwork showing the player taking a swing at Pieta, a female knight with red angel wings and a magic sword
Image credit: CI Games

Polski akcent, a więc tytuł wydawany przez CI Games. Otrzymujemy ambitny remake gry o tym samym tytule, wydanej niemal dekadę temu. Gatunek „soulslike” w ostatnich latach wyrósł na ogromną przestrzeń, ale świetne Lies of P z września mogło nieco odciągnąć uwagę - i portfele.

Sonic Superstars

Premiera: 17 października na PC.

Emerald power reveals hidden platform in Sonic Superstars
Image credit: Sega

Sonic, Sonic nigdy się nie zmienia - głosi słynne powiedzenie. Ostatnio cykl przechodzi jednak spore metamorfozy, ponieważ po trójwymiarowym Sonic Frontier w otwartym świecie wracamy do formuły klasycznej platformówki.

Marvel's Spider-Man 2

Premiera: 20 października na PlayStation 5.

Miles and Peter in Spider-Man 2

Kolejny wielki hit października, dla posiadaczy PlayStation 5 zapewne ten najważniejszy. Do akcji wraca nie jeden, lecz dwóch Spider-Manów, a mapa Nowego Jorku ma być podobno dwa razy większa, co oznacza jeszcze więcej plecaków do znalezienia.

Super Mario Bros. Wonder

Premiera: 20 października October na Nintendo Switch.

Super Mario Bros. Wonder's talking flowers in action.
Image credit: Nintendo

Pierwsza od dekady tradycyjna platformówka z widokiem z boku w serii Mario - ostatnie było New Super Mario Bros. U z 2012 roku. Wonder zapowiada się kolorowo i sympatycznie, a Nintendo zadbało nawet o kooperację.

Metal Gear Solid Master Collection Vol. 1

Premiera: 24 października na PC, PS5, Xbox Series X/S i Nintendo Switch.

Metal Gear, Metal Gear 2: Solid Snake, Metal Gear Solid (wraz z VR Missions/Special Missions), Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (wersja z HD Collection) oraz Metal Gear Solid 3: Snake Eater (wersja z HD Collection) w jednym pakiecie. Brzmi imponująco, gdyby nie fakt, że pod względem technicznym nie pokuszono się o zbyt duże poprawki.

Alan Wake 2

Premiera: 27 października na PC, PS5 i Xbox Series X/S.

Alan Wake 2 screenshot showing Alan Wake sitting behind his desk facing the camera, writing on his typewriter with just a faint desk lamp on

Kolejna duża premiera, a także gra, na którą fani czekają od ponad dekady. Słynny pisarz powraca, a do pomocy ma tym razem agentkę FBI. Można liczyć na sporą porcję horroru i szaleństwa, a być może także na termosy z kawą do odstrzelenia.

Jusant

Premiera: 31 października na PC, PS5 i Xbox Series X/S.

A distant peak in Jusant.

Na koniec coś mniejsze i niezależnego, ale interesującego. Jusant od Don't Nod to gra o wspinaczce i samotnym podróżniku, który stara się dostać na szczyt tajemniczej wieży.

Co jeszcze czeka nas w październiku?

Diablo 4 Season 2

Drugi sezon Diablo 4 stanowi pewne „być albo nie być” dla produkcji, która premierą oraz - zwłaszcza - pierwszym sezonem rozczarowała wielu fanów. Sezon Krwi wystartuje 17 października. Celem będzie poradzenie sobie z plagą wampirów, które zajmują się produkcją hord zombie.

Honkai: Star Rail na PS5

Jaka jest najważniejsza konsolowa wyłączność dla PlayStation? Zapewne niewielu wskaże Genshin Impact, lecz to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, generująca miliardy dolarów dla miHoYo - i Sony. Teraz studio będzie liczyło na powtórkę, przenosząc na PS5 swój najnowszy hit, Honkai: Star Rail. Premiera 11 października.

I cała reszta

Powyżej dopisać można zapewne dopisać cały szereg tytułów, lecz z uwagi na zwięzłość resztę interesujących wydarzeń i premier zamieszczamy poniżej. Będzie w co grać!

  • Company of Heroes Collection na Switch (12 października)
  • Batman Arkham Trilogy na Switch (13 października)
  • Murder on the Orient Express (19 października)
  • Endless Dungeon (19 października)
  • Hot Wheels Unleashed 2 - Turbocharged (19 października)
  • Cities: Skylines 2 (24 października)
  • Arc: Survival Ascended (bliżej nieokreślony październik)