Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nvidia zapłaci karę za ukrywanie wpływu kryptowalut na sprzedaż kart graficznych

Chodzi o używanie GPU do „kopania”.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ukarała Nvidię za ukrywanie wpływu wydobywania kryptowalut na sprzedaż kart graficznych. Firma musi zapłacić grzywnę w wysokości 5,5 miliona dolarów.

Przypomnijmy, że potężne GPU, których gracze używają do uruchamiania najnowszych tytułów w najwyższych ustawieniach wizualnych z powodu dużej mocy obliczeniowej są używane przez tak zwanych „górników” do wydobywania bitcoina i innych cyfrowych walut.

Cała sprawa związana jest z raportem finansowym za 2018 rok fiskalny. Nvidia zanotowała wówczas wzrost przychodów w segmencie związanym z kartami do gier, ale nie przekazała inwestorom informacji, że lepsze wyniki spowodowane były najpewniej przez osoby, które kupowały urządzenia, by używać ich do wydobywania kryptowalut.

Duże wahania zysków i przepływów pieniężnych dotyczyły niestabilnego segmentu, co uniemożliwiło inwestorom ustalenie prawdopodobieństwa, w jaki sposób dotychczasowe wyniki mogą przełożyć się na przyszłe rezultaty” - tłumaczy Komisja w wystosowanym komunikacie.

Innymi słowy, inwestorzy nie dysponowali pełnymi informacjami, na podstawie których mogliby „ocenić działalność firmy na kluczowym rynku”, a co za tym idzie - podejmować racjonalne decyzje biznesowe. Problem jest o tyle istotny, że Nvidia podobno dysponowała danymi wskazującymi, że wzrost sprzedaży kart graficznych podyktowany jest zjawiskiem wydobywania kryptowalut.

Producent GeForce’ów nie przyznał się do winy, ale również nie zaprzeczył stawianym zarzutom. Spółka zgodziła się jednak zapłacić karę pieniężną.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Related topics
O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze