Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Niemal 2 tysiące gier sfinansowano na Kickstarterze w ubiegłym roku

5 tys. Polaków wsparło różne zbiórki.

Serwis Kickstarter opublikował coroczne podsumowanie, ujawniając szczegóły na temat liczby sfinansowanych projektów. Kategoria Gier była czwarta pod względem liczby udanych zbiórek i trzecia pod względem łącznej kwoty wpłat.

Sfinansowane projekty

Warto dodać, że dział Gier obejmuje nie tylko produkcje komputerowe i konsolowe, ale także planszówki czy tytuły karciane.

Aż 1980 kampanii na rzecz gier zakończyło się w 2014 roku powodzeniem. Lepszym rezultatem mogą pochwalić się tylko działy Muzyka (4009), Film i Wideo (3846) oraz kategoria Wydawnicza (2064).

Łącznie w całym serwisie wpłacono 529 milionów dolarów. Gry otrzymały 89,1 mln z tej puli. Więcej zebrano jedynie w dziale Technologii (125 mln) i Projektowania (96,7 mln).

Ogólnie widać więc zmniejszający się, ale wzrostowy trend. W 2013 roku wpłacono łącznie 480 milionów, a w 2012 r. - 320 mln.

Na trzecim miejscu wśród najchętniej wspieranych projektów w całym roku znalazła się gra Kingdom Come: Deliverance od czeskiego Warhorse Studios, wparta przez ponad 35 tysięcy osób. Warto zauważyć, że brano pod uwagę właśnie liczbę użytkowników wpłacających pieniądze, a nie zebraną kwotę.

Co ciekawe, podano także statystyki dla poszczególnych krajów. W Polsce przeróżne projekty wsparło 5259 osób, na łączną kwotę 754 tys. dolarów. Dla porównania: w dużo mniejszych Czechach było to 6833 osób i 707 tysięcy, a w Niemczech 63064 osób i 12,86 mln dol.

Łączne wpłaty na kategorie

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze