Skip to main content

Lost Ark - engraving: dodatkowe premie i kary, jak korzystać

Jak odblokować mechanikę engraving i zrobić z niej użytek.

Engraving to jedna z bardziej skomplikowanych mechanik w Lost Ark, która w ogromnym stopniu wpływa na skuteczność postaci w walce. Z tej strony dowiesz się jak odblokowywać poszczególne efekty i sprawić, by stały się aktywne.

By podejrzeć dostępne efekty engravingu, wciśnij kombinację klawiszy Alt + I. Wtedy też otworzy się stosowne okienko. Znajdziesz w nim premie ogólnodostępne (1), dla każdej klasy postaci, a także premie związane z twoją klasą (2).

Na liście znajdziesz wszystkie dostępne w grze efekty. Są one początkowo niedostępne. By je odblokować, musisz czytać specjalne księgi. Te zdobędziesz z toreb (3) otrzymywanych za niektóre zadania, a także z podziemi czy rajdów. Księgi dzielą się pod względem jakości na zielone, niebieskie, fioletowe i pomarańczowe.

Po otwarciu torby w twoim ekwipunku wyląduje wybrana przez ciebie księga (4). Musisz ją następnie aktywować prawym przyciskiem myszy, co sprawi, że postać ją przeczyta.

Wróćmy teraz do okna engraving (aktywowanego za pomocą kombinacji Alt + I). Po przeczytaniu księgi, przy danym efekcie zacznie się zapełniać wskaźnik (5). By doszedł do końca, musisz przeczytać 20 ksiąg danego koloru (zielony, potem niebieski, fioletowy i pomarańczowy). Wtedy też otrzymasz 3 gniazda (6) danego efektu.

Gniazda te łączą się z tymi, które otrzymać możesz z Ability Stone. Jeśli jeszcze nie znasz tej mechaniki, zajrzyj na stronę Ability Stone: jak używać, facet, szlifowanie gdzie szczegółowo ją opisujemy.

Po uzyskaniu 3 gniazd cały proces rozpoczyna się od nowa. Wtedy musisz przeczytać 20 ksiąg niebieskich, za co otrzymasz kolejne 3 gniazda (łącznie 6). Potem 20 fioletowych ksiąg i 20 pomarańczowych. W ten sposób możesz otrzymać do 12 gniazd.

Potem otwórz okno postaci (za pomocą klawisza P) i przeciągnij efekt do wolnych gniazd (7). Co ważne, możesz umieścić konkretny engraving w obu slotach jednocześnie - zyskasz wtedy podwójną ilość odblokowanych wcześniej gniazd.

Potem przejdź do zakładki Engraving (8), by podejrzeć aktywne efekty. By zyskać premie z danego efektu, musisz uzyskać przynajmniej 5 gniazd (9) - sumarycznie z engravingów, które przed momentem umieściłeś w gniazdach i Ability Stone ubranego na postać. Po uzyskaniu 10 gniazd otrzymasz większą premię, przy 15 maksymalną.

Jako że do odblokowania efektu potrzeba mnóstwa ksiąg, warto skupić się na 1-2 by zyskać potrzebne premie. Potem, wraz ze zdobywaniem lepszych Ability Stone i przedmiotów, które oferują niewielkie premie, będziesz mógł zyskać więcej aktywnych efektów (i ich wyższe poziomy).

Następnie: Lost Ark - trade skills: rodzaje, jak odblokować

Spis treści: Lost Ark - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Lost Ark - zmiana klasy postaci: czy możliwa

Zobacz także