Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kluczowe momenty fabularne serii God of War

Przeszłość Kratosa.

Już 20 kwietnia w ręce graczy trafi siódma część konsolowego blockbustera od studia Santa Monica. Tym razem dla odmiany przetestujemy wytrzymałość skandynawskich bogów. Zanim jednak chwycimy do ręki nordycki topór, by siać śmierć i zniszczenie w świecie Thora i Lokiego, przypomnijmy sobie najważniejsze chwile z dotychczasowej opowieści.

Na początku warto też zaznaczyć, że kolejność wydawania gier z serii God of War nie jest zgodna z chronologią wydarzeń. Jeśli mielibyśmy się kierować wyłącznie ciągiem fabularnym, cykl ułożyłby się następująco - God of War: Wstąpienie, God of War: Chains of Olympus, God of War, God of War: Duch Sparty, God of War 2, God of War 3.

Zobacz: God of War (PS4) - Poradnik, Solucja

Poznawanie fabuły w takiej kolejności zniszczyłoby jednak intencje twórców, którzy pieczołowicie i precyzyjnie tkali historię Kratosa, stopniowo odkrywając kolejne karty swojej opowieści.

Jeśli nie mieliście jeszcze do czynienia z poprzednimi odsłonami lub po prostu chcecie sobie szybko odświeżyć losy greckiego herosa, przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie kluczowych momentów serii. W tekście znajdują się liczne spojlery, także czujcie się ostrzeżeni.

1. Trauma z dzieciństwa

Już od najmłodszych lat Kratos odznaczał się wielką odwagą. Nieustraszona postawa w obliczu zagrożenia i wielka pewność siebie pozwalały przypuszczać, że młodziutki Spartiata zostanie kiedyś charyzmatycznym wodzem.

Beztroskie dzieciństwo nie było mu jednak pisane. Jego brat Deimos został porwany na, a Kratos - próbując go ocalić - przypłacił swój heroizm charakterystyczną szramą na twarzy. Od tamtej chwili jego życie toczy się w cieniu dziecięcej traumy i poczucia winy.

2. Marionetka w rękach boga

Zgodnie z przewidywaniami, Kratos wyrósł na dowódcę spartańskiej armii. W przerwach między kolejnymi wyprawami wojennymi pełni rolę przykładnego męża i ojca. Gdy Spartę podbijają potężne armie barbarzyńskich najeźdźców, Kratos przyzywa Aresa, boga wojny, by ten pomógł mu je pokonać.

Ares przystaje na jego desperackie błaganie, niszczy najeźdźców i obdarza Kratosa palącymi skórę Ostrzami Chaosu. Jednak ceną za boską interwencję jest całkowite oddanie i wieczna posługa. Od tego momentu zaczyna się stopniowa droga do zatracenia naszego bohatera.

3. Rodzinna tragedia

Kratos niszczy, morduje, pali wioski. Robi wszystko, co każe mu grecki bóg wojny. W trakcie podboju Aten siejący postrach wojownik masakruje chroniących się w świątyni ludzi. Nie wie jednak, że Ares podstępnie przeniósł do oblężonego miasta również jego żonę i dziecko. Kiedy bohater zdaje sobie sprawę z koszmaru popełnionego właśnie czynu, popada w szaleństwo, a jego skóra pokrywa się prochami zmarłych członków rodziny.

Ta chwila czyni go Duchem Sparty, na zawsze odmieniając jego duszę i ciało. Biały kolor skóry stanowi symboliczną zemstę wyroczni i rodzaj piętna, by nigdy nie mógł zapomnieć o ogromie swojej zbrodni. Rodzinna tragedia kształtuje bohatera i staje się punktem odniesienia dla wszystkich późniejszych wydarzeń. Od teraz Kratos ma już tylko jeden cel - zabić Aresa.

4. Atena wyciąga pomocną dłoń

Wojownik pogrąża się w rozpaczy. Nie potrafi poradzić sobie ze wspomnieniami drastycznych wydarzeń. W tej sytuacji olimpijscy bogowie proponują mu układ - Kratos zabije dla nich siejącego zniszczenie Aresa, a jego grzechy zostaną mu odpuszczone.

Kratos podejmuje wyzwanie, tym bardziej, że on również marzy o jego śmierci. Tylko w jaki sposób zabić boga? Kluczem do sukcesu jest Puszka Pandory, w której drzemie potężna moc. Po wielu piekielnie trudnych walkach i tytanicznym wysiłku, Kratos wreszcie zdobywa ten mityczny artefakt i zabija Aresa.

Władcy olimpu nie wywiązali się jednak ze swojej obietnicy - wojownika wciąż nawiedzają straszliwe wizje mordowanej rodziny. Załamany bohater - nie widząc innego wyjścia - próbuje popełnić samobójstwo, skacząc z wysokiego klifu. Od śmierci ratuje go jednak córka Zeusa - Atena, która ma wobec niego inne plany. W nagrodę za swoje zasługi Kratos obejmuje tron Aresa.

5. Z nieba do piekła

Kratos pełni rządy nowego boga wojny. Tymczasem jego byli żołnierze proszą go o pomoc w opanowaniu Rodos. Bóg wojny zstępuje na Ziemię, czym wprawia we wściekłość Zeusa, który zabronił mu jakiejkolwiek ingerencji w sprawy ludzi.

Ponadto, brodaty król Olimpu dostrzega w Kratosie zagrożenie dla samego siebie. Podstępem pozbawia go boskiej mocy i zabija. Kratos trafia do Hadesu, mitycznego piekła. Tam, w mrocznej otchłani, poznaje Gaję, matkę Ziemię, która przywraca go do życia i odkrywa przed nim sposób na pokonanie Zeusa.

6. Oszukać przeznaczenie

Jest tylko jeden sposób, by zmienić bieg wydarzeń - trzeba cofnąć się w czasie. W tym celu bohater musi udać się w podróż do władających losem Sióstr Przeznaczenia i zgładzić je. Po stoczeniu wielu walk z demonami, herosami i mitycznymi bestiami, Kratos wreszcie dopada rzeczone rodzeństwo, pokonuje je i zmienia bieg historii.

Czas cofa się do momentu pamiętnej walki z Zeusem, który tym razem odgrywa rolę pokonanego. Kiedy już tylko jeden cios miecza dzieli króla Olimpu od niechybnej śmierci, do akcji wkracza Atena i ratuje mu życie, osłaniając własnym ciałem. Umierając, wyznaje Kratosowi, że Zeus jest również jego ojcem.

7. Upadek Olimpu

Pałający wściekłością, wyzuty ze wszelkiego współczucia Kratos poprzysięga zniszczenie Olimpu i jego władców. Jednak, by ich dosięgnąć, musi najpierw zdobyć poparcie tytanów, którzy mają z bogami swoje własne porachunki. Z wykorzystaniem ich potęgi i nieokiełznanej siły, przepełniony furią Kratos rozpętuje szaleńczą wojnę, uśmiercając kolejno Posejdona, Hadesa, Heliosa, Hermesa, Herkulesa i Kronosa.

W finałowej, heroicznej walce zabija także samego Zeusa i uwalnia się wreszcie od wyniszczających go magicznych ostrzy. Kluczowa dla zwycięstwa w tym pojedynku okazała się moc Nadziei, którą wojownik znalazł w Puszcze Pandory. Po rozmowie z duchem Ateny, Kratos odbiera sobie życie za pomocą Klingi Olimpu.

Wyświetlona po napisach końcowych God of War 3 scena pozostawia jednak wątpliwość, co do jego śmierci... Co się stało dalej? Jakim cudem Kratos przeżył i znalazł się tak daleko od Olimpu? By się tego dowiedzieć, trzeba już poznać historię przedstawioną w nowej części.

Read this next