Skip to main content

Kim jest dyrektor szkoły w Hogwarts Legacy? Wyjaśniamy jego pokrewieństwo z Syriuszem Blackiem

Ród Blacków to jedna z najważniejszych magicznych rodzin.

CIEKAWOSTKA | Na króko po rozpoczęciu przygody w Hogwarts Legacy będziesz miał okazję spotkać Fineasa Nigellusa Blacka, ówczesnego dyrektora magicznej szkoły. Choć z pewnością brakuje mu charyzmy, którą cechował się Albus Dumbledore, to jest ciekawą postacią - między innymi ze względu na pokrewieństwo. Tak, nazwisko Black nie jest przypadkowe, a fanom uniwersum słusznie powinno się kojarzyć z Syriuszem Blackiem.

Życiorys Fineasa

Grając w Hogwarts Legacy bardzo szybko dowiadujemy się, kto jest aktualnym dyrektorem najsłynniejszej szkoły magii. Jest nim Fineas Nigellus Black. Pewnie mogłeś zadać sobie wówczas pytanie: czy Syriusz Black jest jego przodkiem? Tak, ojciec chrzestny Harry’ego to praprawnuk dyrektora. Swoją drogą, Fineas posiadał bardzo liczne potomstwo. Nie uchroniło to jednak jego rodu przed wymarciem po śmierci Syriusza w 1996 roku.

Wróćmy jednak do Fineasa. Przeszedł on do historii szkoły jako najmniej lubiany z jej dyrektorów, co potwierdza opinia Syriusza z jednej z książek. Był bardzo rygorystyczny, sarkastyczny i opryskliwy nawet w stosunku do uczniów. Już na początku Hogwarts Legacy możemy się o tym przekonać gdy, na przykład Fineas odwołuje sezon Quidditcha lub z wyższością odnosi się do naszego bohatera.

Fineas urzędował na stanowisku przez wiele lat i zmarł na początku XX wieku. Jego następcą został Armando Dippet (podczas jego kadencji otwarto Komnatę Tajemnic), a następnie Albus Dumbledore. Po śmierci Blacka, jego portret - podobnie jak i innych wcześniejszych dyrektorów - zawieszono w gabinecie dyrektorskim w Hogwarcie. Dlatego Fineas pojawia się epizodycznie również w książkach.

Syriusz Black (w filmach grany przez Gary'ego Oldmana) był ostatnim potomkiem Fineasa.

Fineas Nigellus Black w książkach

Drugi portret Fineasa znajdował się w domu Syriusza - w Londynie na ulicy Grimmauld Place. Dzięki temu Fineas mógł się przemieszczać pomiędzy obrazami w obu lokacjach. W Zakonie Feniksa wykorzystywał to Albus Dumbledore, aby przekazywać informacje do siedziby Zakonu, a w Księciu Półkrwi doszło nawet do rozmowy Harry’ego z byłym dyrektorem. W jej trakcie mogliśmy się przekonać o niechęci Fineasa do uczniów, która wynikała z przekonania, że młodzi ludzie są wiecznie zarozumiali.

Poza tym, Fineas był również negatywnie nastawiony do Albusa Dumbledore’a. Uważał, że ten ma zbyt duże zaufanie do uczniów. Być może wynikało to również z zazdrości, że Albus jest uważany za jednego z największych czarodziejów na świecie. Stąd wynikała niechęć Fineasa do pomocy Dumbledore’owi, mimo że był to jego obowiązek. Ponadto, Fineas miał poczucie wyższości związane z czystością jego magicznej krwi, gdyż należał do potężnego i wielowiekowego rodu Blacków.

Fineas, a właściwie jego drugi portret, odegrał również istotną rolę w ostatniej części przygód Harry’ego Pottera, gdy przekazywał trójce bohaterów wieści z Hogwartu, gdy ci znajdowali się na poszukiwaniach horkruksów. Ponadto, Severus Snape dzięki właśnie Fineasowi dowiedział się, gdzie stacjonuje Harry i przez to mógł przesłać mu miecz Godryka, aby ten cenny przedmiot posłużył głównemu bohaterowi do niszczenia cząstek Voldemorta.

Następna ciekawostka: Smok grasujący w okolicach Hogsmeade

Read this next