Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Hogwarts Legacy - Ostatni skarbiec

Ostateczne starcie z Ranrokiem.

Nasza przygoda w wątku głównym Dziedzictwa Howgartu jest już prawie zakończona. Wracamy do Komnaty Mapy by otrzymać dostęp do ostatniego skarbca obrońców. Niestety, Ranrok był szybszy i stanowi teraz zagrożenie nie tylko dla szkoły, ale też wszystkich innych - misja główna Ostatni skarbiec.

 • Uwaga: podczas tej misji czeka nas trudna przeprawa. W grze nie ma co prawda „punktu bez powrotu”, ale przed rozpoczęciem zadania silnie zalecamy dobre przygotowanie się i zgromadzenie tylu mikstur leczących, ile się da.

Na tej stronie:


Początek misji i wybór zakończenia

 • Udajemy się z powrotem do komnaty mapy, gdzie rozmawiamy z profesorem Figiem. Po rozmowie rozmawiamy z portretami obrońców. Podłoga na środku komnaty rozstąpi się, a my możemy wejść do skarbca drzwiami na środku. Po chwili pojawi się świder Ranroka. Podążamy w głąb jaskini za Figiem, walcząc po drodze z napotkanymi lojalistami.
 • W tej sekwencji nie ma nic niezwykłego - to po prostu seria aren, na których walczymy z coraz to silniejszymi i liczniejszymi przeciwnikami. Po pokonaniu jednej grupy wrogów zostanie odblokowane przejście, którym idziemy dalej. Jakiś czas później czasie pojawią się inni profesorowie, którzy wspomogą nas w walce. Rozpocznie się regularna bitwa, podczas której idziemy dalej.
 • W końcu dotrzemy do ostatniego sanktuarium. Profesor Fig zada nam pytanie, co zamierzamy zrobić ze skarbcem - otworzyć go, lub nie otwierać. Co istotne, ten dialog wpływa na to, jakie zakończenie gry zobaczymy! Różnice nie są jednak duże, zatem zalecamy przy pierwszym podejściu gry wybrać opcję, która po prostu bardziej nam się podoba. Dalsze dialogi w tej rozmowie nie są już tak istotne. Jeśli jednak chcemy poznać różnice, to zamieszczamy je pod zasłoniętym tekstem poniżej - należy kliknąć w tekst, aby go odsłonić.

Jeśli zdecydujemy się otworzyć skarbiec, to otrzymamy tzw. Złe zakończenie. Profesor Fig po chwili zginie zabity przez czar Ranroka, a my walczymy z antagonistą. Po pokonaniu goblina nasza postać wchłania jego moc, a jej oczy przez chwilę świecą się na czerwono. Nie ma to żadnych konsekwencji w grze, ale sugeruje, że z czasem możemy stać się groźnymi czarnoksiężnikami, podobnie jak Izydora. Jeśli zdecydujemy się nie otwierać skarbca, to w Dobrym zakończeniu profesor i tak zginie, ale nieco później, a nasza postać po walce z Ranrokiem utworzy nowy skarbiec, w którym raz na zawsze pieczętuje moc zagarniętą przez goblina.

 • Po scence rozpocznie się walka z Ranrokiem, który wchłonął moc skarbca i zmienił się w groźnego smoka.

Walka z Ranrokiem-Smokiem

 • Po scence rozpocznie się walka z Ranrokiem, przemienionym teraz w widmo smoka. Początkowo antagonista jest odporny na jakiekolwiek obrażenia. Rozglądamy się dookoła, szukając lewitujących kul. Pojawią się wokół nich bariery w kolorach różnych typów czarów - aby móc stoczyć walkę z przeciwnikiem, musimy zniszczyć kule zaklęciem o odpowiadającym kolorze.
 • Po tym pokaże się pasek zdrowia przeciwnika. Możemy go już atakować wszystkimi dostępnymi czarami. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeśli poznaliśmy zaklęcia niewybaczalne - w tym Avada Kedavra - to ten rodzaj magii nie zadziała na antagonistę i nie zada mu żadnych obrażeń. Ranrok posiada trzy paski zdrowia. Po zniszczeniu dwóch pierwszych będzie uciekał coraz głębiej w jaskinię, a my podążamy jego śladem.
 • Na szczęście walka ze smokiem nie jest przesadnie trudna. Podobnie jak wszyscy inni przeciwnicy strzela w nas czarami i ciska głazami - używamy protego lub uniku w odpowiednim momencie, w międzyczasie cały czas kontynuując ofensywę. Nie ma tu skomplikowanej taktyki.
 • Kiedy zbijemy wszystkie paski zdrowia, nad głową smoka pojawi się pojedyncza kula, w którą musimy trafić kolejno wszystkimi trzema typami czarów, zgodnie z kolorami, na jakie świeci się bariera wokół kuli. Po każdym trafieniu kula będzie się przenosić w trochę inne miejsce. Po trafieniu trzy razy oglądamy scenkę, podczas której Ranrok zostaje ostatecznie pokonany.
 • Następnie widzimy przerywnik filmowy w wielkiej sali Hogwartu. Jeśli dokonywaniem postępów w wątku głównym wykonywaliśmy zadania dla Sebastiana, to podczas tej scenki będziemy rozmawiać z Sebastianem lub Omnisem o tym, kto naprawdę przeklął Anne.
 • Następnie zostaniemy przeniesieni do pokoju wspólnego, a gra poinformuje nas o ukończeniu kampanii. Dostajemy też nielimitowany czas na dokończenie pozostałych misji pobocznych oraz zostaje przed nami odblokowanych jeszcze kilka bonusowych misji głównych. Gratulacje! Ukończyliście wątek główny gry Dziedzictwo Hogwartu!

Następnie: Hogwarts Legacy - Poppy promienieje

Spis treści: Hogwarts Legacy - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Hogwarts Legacy - Znikacz w garści

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze