Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GTA 5 ma już 10 lat. Po takim sukcesie oczekiwania względem GTA 6 są gigantyczne

Kiedy to zleciało?

Wydaje się, że jeszcze stosunkowo niedawno biegaliśmy po Los Santos w pierwszej edycji GTA 5 na PlayStation 3 i Xbox 360, ale w rzeczywistości gra obchodzi już 10. urodziny. Okrągła rocznica stuknęła grze 17 września 2023 roku.

Rockstar Games podziękowało fanom na Twitterze, ale raczej skromnie: „Dziś, w dniu oficjalnej 10. rocznicy Grand Theft Auto V, chcielibyśmy podziękować wam, naszym graczom, za wasze niesamowite wsparcie na przestrzeni lat” - czytamy we wpisie na Twitterze.

Nie mogło też zabraknąć niespodzianek w GTA Online, które przez lata zostało objęte szczególną opieką Rockstar Games i stanowiło dla firmy potężne źródło przychodów. Fani otrzymali trzy stroje i trzy wykończenia broni inspirowane głównymi bohaterami GTA 5. Do tego premie w klasycznych trybach i „zestaw przekąsek, amunicji i pancerza, żeby dobrze rozpocząć dzień”. Aby odebrać nagrody, wystarczy zalogować się do gry przed 27 września.

Zgodnie z najświeższymi danymi, Grand Theft Auto 5 rozeszło się w 185 milionach egzemplarzy na całym świecie. To gigantyczna liczba i wynik większy niż zdecydowana większość znanych serii i marek gier. Tak naprawdę jedynymi grami, które sprzedały się lepiej, są Minecraft (238 milionów) oraz - potencjalnie - Tetris, choć w tym przypadku dane są sprzeczne.

Tak imponujące wyniki sprzedażowe przekładają się oczywiście na finanse. Zgodnie z raportem Take-Two Interactive, od momentu premiery w 2013 roku GTA 5 zapewniło firmie 7,7 miliarda dolarów przychodu. To zasługa nie tylko sprzedaży kopii gry, ale przede wszystkim monetyzacji w Grand Theft Auto Online. Dla przykładu, GTA Online wygenerowało w 2019 roku, bagatela, 600 milionów dolarów na samych mikrotransakcjach.

Pierwszy trailer GTA 5 obejrzano już 88 milionów razy

I choć single-player w GTA 5 nigdy nie doczekał się fabularnego DLC, ustępując miejsca kolejnym aktualizacjom komponentu sieciowego, trudno jest narzekać na przygody Franklina, Trevora i Michaela, co widać chociażby po ocenach. W serwisie Metacritic gra figuruje ze średnią notą 97/100. Gra już na starcie spotkała się z uznaniem krytyków, a na nowszych konsolach można doświadczyć GTA 5 w lepszej jakości i płynności.

Teraz, gdy GTA 5 ma już 10 lat, najwyższy czas ustąpić miejsca na tronie swojemu następcy. GTA 6 powstaje już od wielu lat i wydaje się, że pierwsza zapowiedź jest tuż za rogiem. Rockstar Games musi się jednak zmierzyć z gigantyczną presją. Poprzednia odsłona dokonała niemal niemożliwego, a wszyscy oczekują przecież, że kontynuacja będzie jeszcze lepsza i jeszcze większa.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze