Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Górnicy kryptowalut z Chin masowo sprzedają karty graficzne za grosze

Koniec biznesu.

W wyniku walki władz Chin z wydobywaniem kryptowalut, „górnicy” z Państwa Środka zaczynają sprzedawać karty graficzne pochodzące z koparek, przy czym liczby sięgają setek sztuk. Ceny są znacznie zaniżone w porównaniu do tych, które jeszcze niedawno były standardem.

Zgodnie ze zrzutem ekranu opublikowanym przez chińską grupę górniczą w serwisie PTT, na aukcjach znajdują się duże ilości GPU od Nvidii oraz AMD (za PC Gamer). To najczęściej seria 30 od „zielonych” i 6000 od „czerwonych”, ale też starsze modele, np. generacja Polaris opracowana przez AMD.

Chiński serwis HKEPC raportuje również pozytywne wieści odnośnie cen. Byli górnicy wyceniają przykładowo RTX 3070 na 3120 dolarów hongkońskich, co w przeliczeniu daje zaledwie ok. 1500 zł. W Polsce za nowy model tego GPU zapłacimy aktualnie ok. 5200 zł.

Do kopania nadają się raczej tylko mocniejsze modele kart

Należy jednak zaznaczyć, że na chińskich aukcjach karty są dostępne w dużych zestawach, a nie pojedynczo - stąd obniżka cen. Sprzedawcy liczą zapewne, że ofertami zainteresują się inni górnicy - tym bardziej, że jeżeli sprzęt nie był odpowiednio traktowany, może nie sprawdzić się już tak dobrze w gamingowym PC. Karty graficzne w koparkach pracują całymi tygodniami po 24 godziny dziennie, w wysokich temperaturach.

Ostatnio informowaliśmy jednak, że władze kilku chińskich prowincji zdecydowały się na zamknięcie firm bezprawnie wykorzystujących prąd do kopania bitcoinów, co przełożyło się również na spadek nieużywanych GPU w sklepach internetowych.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze