Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Forza Horizon 4 - poradnik i najlepsze porady

Samochody, wskazówki, mechanika i znajdźki.

Witamy w poradniku do Forza Horizon 4. Znajdziecie tutaj informacje dotyczące mechaniki gry, tuningu samochodów oraz garść porad ogólnych. Oprócz tego, zawarliśmy w nim również lokalizacje wszystkich znajdziek i wyzwań, czekających na odkrycie podczas eksploracji dużej mapy.

Deweloperzy postanowili umieścić akcję w Wielkiej Brytanii, zaś naszym celem ponownie jest udział w festiwalu Horizon, wygrywanie kolejnych wyścigów i realizacja rozmaitych celów pobocznych. Wszystko to możemy przeżywać samotnie lub wraz z przyjaciółmi wybierając opcje rozgrywki sieciowej.

Struktura świata gry Forza Horizon 4 jest otwarta, co oznacza, że możemy się po nim dowolnie poruszać poszukując aktywności pobocznych, wyzwań i celów opcjonalnych. Możemy także ścigać się z innymi graczami zapraszając ich do wspólnej zabawy, dołączać do klubów, brać udział w aukcjach i wykupować posiadłości. Poradnik wyjaśni wam krok po kroku, jak to zrobić.

Zapraszamy do lektury i życzymy udanej zabawy!


Spis treści


Mechanika rozgrywki

Forza Horizon 4 oferuje wiele opcji i konfiguracji poszczególnych aspektów zabawy. Poniżej znajdziecie wskazówki związane z konkretnymi elementami mechaniki gry - od kupowania samochodów i ich tuningowania, po regulacje poziomu trudności.


Sekrety, znajdźki, aktywności poboczne

Forza Horizon 4 oferuje nie tylko aktywności poboczne w formie wyścigów, ale także szereg znajdziek i sekretów. W tej sekcji naszego poradnika przyglądamy się wszystkim z nich.


Wskazówki, interfejs i obsługa

Poniżej prezentujemy zarówno techniczne aspekty gry Forza Horizon 4 - opisy interfejsu i sterowania - jak i przedstawiamy garść ogólnych porad, jak skutecznie poruszać się po mapie świata. Nie zabrakło także ogólnych wskazówek, które pomogą wam łatwiej zrozumieć mechanikę zabawy.

Sterowanie

W opcjach gry zawarty jest schemat sterowania. Jeśli domyślny układ nie odpowiada Twoim preferencjom, możesz zmienić go wybierając inne ustawienie lub przełączyć tylko poszczególne jego aspekty. Pamiętaj, że spusty RT i LT odpowiedzialne za gaz i hamowanie reagują na siłę docisku.


Interfejs menu

Obsługa interfejsu menu w Forza Horizon 4 nie jest skomplikowana. Pod każdą zakładką kryje się szereg różnych opcji. Wciskając przycisk RB lub LB, możemy swobodnie przełączać się między zakładkami i wybrać interesujące nas opcje, wyświetlić statystyki, śledzić nasz postęp i kupić nowe samochody.

Na Stronie głównej (1) możesz wyświetlić mapę świata, zobaczyć listę graczy w aktualnie trwającej sesji, zmienić samochód, przejść do trybu drona oraz zaprosić przyjaciół do wspólnej zabawy.

Horizon Life (2) to sekcja, w jakiej wyświetlane są aktualne wyzwania #Forzathon oraz ogólne statystyki. Możesz włączyć także tryb gry solowej, prześledzić postępy imprez oraz wziąć udział w losowaniu nagród.

W Przygodzie drużynowej (3) znajdują się wszystkie opcje związane z tym trybem zabawy - tworzenie nowej gry drużynowej i odnajdywanie chętnych do współpracy graczy. Możesz tu także przejrzeć statystyki i utworzyć grę tylko dla znajomych.

Creative Hub (4) to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie funkcje związane z kreatywną działalnością społeczności Forza Horizon 4. Są tutaj projekty wyścigów, schematy tuningu samochodów oraz galeria zdjęć. Możesz również zalogować się do Forza Hub, by odebrać specjalne nagrody.

W sekcji Samochody (5) umieszczono katalog posiadanych przez nas aut. Znajdują się tu też opcje wydania punktów biegłości, tuningu auta oraz szybkiej podróży do miasteczka festiwalowego.

Rywale (6) to zakładka, gdzie masz możliwość ścigać się na dowolnej mapie w tym trybie zabawy. Odnajdziesz tu również wyzwania miesięczne.

W Klubach (7) stworzysz nowy klub albo dołączysz do już istniejącego.

Rynek Usług (8) zawiera opcje zakupu pakietów, karnetów i dodatków do Forza Horizon 4.


Szybka podróż i poruszanie się po mapie

Mapa świata w Forza Horizon 4 zawiera nazwy obszarów, lokalizację dróg, wyzwań, wyścigów, znajdziek i domów gracza. Mapę można swobodnie przeglądać, przybliżać i oddalać widok oraz skorzystać z opcji szybkiej podróży.

Szybka podróż umożliwia błyskawiczne przeniesienie się do miasteczka festiwalowego albo dowolnego, wcześniej zakupionego, domu gracza. Skorzystanie z tej opcji kosztuje określoną liczbę kredytów. Koszt można obniżyć poprzez rozbijanie rozsianych po mapie tablic szybkiej podróży lub zredukować od zera, jeśli rozbijemy wszystkie tablice umieszczone w grze.

Jeśli wykupisz posiadłość Fairlawn, zyskasz możliwość przemieszczenia się w dowolne miejsce na mapie. Aby przemieścić się w wybrane punkt, wystarczy najechać na niego kursorem (1), nacisnąć przycisk X (2) i potwierdzić działanie.


Edycje gry

Wszystkie edycje gry Forza Horizon 4 dostępna jest w ramach programu Xbox Play Anywhere. Oznacza to, że kupując egzemplarz platformę Xbox, możemy ją uruchomić również na PC z systemem Windows 10.

Posiadacze usługi Xbox Game Pass mogą pobrać standardową pełną wersję gry na konsolę lub komputery osobiste z systemem Windows 10 w ramach abonamentu bez dodatkowych opłat. Koszt abonamentu to 40 złotych miesięcznie. Nowi użytkownicy mogą wypróbować usługę za darmo i testować ją przez 14 dni.

Edycja Deluxe gry Forza Horizon 4 zawiera dodatkowo przepustkę samochodową oraz pakiet aut Formula Drift.

Edycja Ultimate gwarantuje dostęp dodatkowo do dwóch rozszerzeń, pakiet samochodów z dnia premiery oraz Forza Horizon 4 VIP.


Porady ogólne

- Akcja gry ma miejsce w Wielkiej Brytanii i, zgodnie z rzeczywistym prawem, obowiązuje tam ruch lewostronny. Przestawienie się na poruszanie po lewej stronie drogi zajmuje trochę czasu, dlatego watro zwracać uwagę na strzałki wyznaczające trasę.

- Pamiętaj, by nie omijać punktów kontrolnych, bowiem jeśli ich nie zaliczysz, system automatycznie cofnie cię do momentu przed punktem i stracisz wiele cennych sekund.

- Jeśli przeciwnicy stanowią dla ciebie zbyt duże wyzwanie, nie wahaj się obniżyć poziomu trudności przed wyścigiem. Analogicznie - jeśli czujesz się dostatecznie mocny, zwiększ go, by czerpać większą przyjemność z zabawy.

- Korzystaj z opcji przewijania. Jeśli jakiś fragment wyścigu nie pójdzie po twojej myśli, zawsze możesz cofnąć czas i naprawić błąd. Korzystając z przewinięcia czasu otrzymasz jednak niższe premie po zakończeniu wyścigu.

- Jeśli trasa umożliwia ominięcie przeszkód w postaci ramp czy głębokich kałuż, postaraj się to wykorzystać. Tego typu elementy trasy często mogą cię spowolnić.

- Na domyślnym poziomie trudności tuning nie jest konieczny do wygrania wyścigu, jednak na wyższych poziomach samochody trzeba dostosować samodzielnie. Kombinuj i zmieniaj parametry tuningu.

- Gra oferuje kilka trybów kamery podczas jazdy. Przetestuj je wszystkie i znajdź optymalne ustawienie dla siebie.

- W grze występuje rotacja pór roku. Gdy ukończysz prolog, zmieniają się one co tydzień i nie masz na to wpływu. Pamiętaj, że trasy różnią się od siebie w zależności od pory i czasami trzeba dostosować do niej pojazd, na przykład zakładając opony zimowe.

- Staraj się częściej grać w trybie online niż solo. Odblokujesz więcej atrakcji i zdobędziesz dodatkowe nagrody.

- Dom aukcyjny to świetny sposób na kupno samochodów po okazyjnych cenach. Możesz się tam również pozbyć niepotrzebnych egzemplarzy i zarobić nieco kredytów.

- Szukaj tablic premiowych i bierz udział w aktywnościach pobocznych. Szybciej awansujesz i zdobędziesz więcej nagród z losowań.

- Perki (talenty) różnią się w zależności od używanego samochodu. Jeśli przywiązujesz wagę od konkretnego modelu, będziesz w stanie szybko zyskać nowe cechy dające rozmaite bonusy i lepsze nagrody.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Forza Horizon 4

Xbox One, PC

Related topics
O autorze
Komentarze