Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Forspoken na PC pojawi się z kontrowersyjnym Denuvo

Nielubiany system antypiracki.

Nadchodzące RPG akcji Forspoken zadebiutuje na PC z Denuvo, czyli kontrowersyjnym systemem zapobiegającym oszustwom oraz piractwu. Możliwe, że zabezpieczenie pojawi się we wszystkich pecetowych wersjach gry.

Na karcie Forspoken w sklepie Steam pojawiła się adnotacja, że gra wykorzystuje „system DRM innego producenta: Denuvo Anti-tamper”. W sklepie Epic Games nie ma podobnej wzmianki, ale nie oznacza to, że zabezpieczenie antypirackie nie pojawi się też i w tej wersji. Dla wielu będzie to z pewnością nie najlepsza wiadomość, ponieważ zdaniem części graczy system słynie z uciążliwości i negatywnego wpływu na wydajność.

Denuvo zasadniczo uniemożliwia dodawanie lub modyfikowanie najważniejszych plików gry, co w zamyśle ma ograniczyć piractwo i utrudnić manipulowanie kodem w celu uzyskania nieuczciwej przewagi w grach sieciowych. W praktyce piraci zwykle łamią zabezpieczenia w ciągu kilku dni lub nawet godzin od premiery. Oprogramowanie jest też dość zasobożerne, co podobno przekłada się na mniejszą liczbę klatek na sekundę w grach korzystających z tego rozwiązania.

Zabezpieczenia często bywają usuwane przez deweloperów po premierze. Stało się tak choćby w przypadku Tekken 7, którego twórcy postanowili wyłączyć Denuvo ze względu na negatywny wpływ systemu na płynność gry, choć stało się to dopiero 6 lat po rynkowym debiucie. Zabezpieczenia często bywają wyłączane wcześniej, co nie zmienia faktu, że część graczy ma o nich zazwyczaj bardzo negatywne opinie.

Forspoken to gra RPG nastawiona na akcję, szybką walkę i płynne przemieszczanie się po świece za pomocą „magicznego parkouru”. Historia śledzi losy Frey Holland (w tej roli znana z „Resident Evil: Remedium” Ella Balinska), która ze współczesnego Nowego Jorku przenosi się do fantazyjnej krainy Athia. Wyposażona w zaklętą, świadomą bransoletkę wyrusza w podróż, by odnaleźć drogę do domu i pomóc mieszkańcom dziwnego świata. Premierę zaplanowano na 24 stycznia, a zagramy na PC oraz PS5.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Forspoken

PS5, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.
Komentarze