Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 18 - wytyczne zawodników, dodatkowe zadania

Wyznaczamy dodatkowe role i zachowania piłkarzom na boisku.

Czwartą z pięciu zakładek w menu składu zespołu są wytyczne zawodników. Nie tylko liczba napastników, pomocników czy obrońców, nastawianie atakujące lub bardziej defensywne leży w kwestii wyboru dobrego menadżera. To nie wszystko, co możemy ciekawego przekazać zespołowi. Chociaż nie będziemy ucinać wirtualnych rozmów z zawodnikami, tak możemy przekazać im konkretne wytyczne.

Przebywając na zakładce wytycznych zauważysz, że główne okno zmieniło się właściwie minimalnie. Wciąż zaobserwujesz rzut na boisko i wybranych piłkarzy na przewidzianych dla siebie pozycjach. To, co jednak powinno nas interesować bardziej, znajduje się poniżej. Zawartość dolnej części tego menu będzie zmieniać się po wybraniu każdego z piłkarzy. Są to wskazówki działania dla każdej z pozycji, a raczej piłkarza znajdującego się na niej.

Warto poświęcić kilka chwil, aby zapoznać się z dodatkowymi możliwościami przewidzianymi dla wszystkich pozycji. Te z kolei mogą zmieniać się wraz z zastosowanym ustawieniem piłkarzy na boisku. Aby pokazać o co w tym wszystkim właściwie chodzi, zrobimy to na konkretnym przykładzie. Zwróć uwagę na poniższy obrazek, a przede wszystkim na obszar pod graficznym przedstawieniem naszej połowy boiska.

Zakładka wytycznych w menu składu zespołu.

Powyżej możesz zauważyć, że jako aktywnego piłkarza mamy wybranego Cristiano Ronaldo. Ustawiliśmy go na lewym skrzydle, bo chcieliśmy wykorzystać jego naturalną i ulubioną pozycję na boisku, co ma zasadnicze znaczenie w ataku skrzydłami po tej stronie boiska. Ronaldo jest też świetnym dryblerem i doskonale radzi sobie z zejściami w pole karne i wypracowywaniu sytuacji bramkowych.

Zauważyć możesz trzy opcje wytycznych. Jest ich oczywiście więcej, ale na przykładzie omówimy tę pierwszą, która może wydawać się dla ciebie szczególnie interesująca. W oknie wsparcia obrony możesz zdecydować czy skrzydłowy powinien wspierać defensywę w podstawowy sposób - jest to ustawienie domyślne dla tej pozycji - czy też może zupełnie ignorować tę linię albo wracać do obrony w każdej możliwej sytuacji.

Kluczowa powinna być w takiej sytuacji wytyczna przewidziana dla bocznego obrońcy z tej samej strony. Znajdzie się ona w oknie rajdów ofensywnych. Marcelo jest w tej roli znakomity, więc warto dać mu wolną rękę w podłączaniu się do ataku, zwłaszcza przy okazji szybkich kontr. Wówczas rzeczywiście Cristiano Ronaldo powinien cofać się nieco do obrony, zapełniając tym samym ewentualną lukę po lewym obrońcy.

Zawodnicy ze środka pola będą posiadać więcej opcji związanej z defensywą. Możemy tam określić między innymi agresywność ich przechwytów, choć i dla ofensywnych wytycznych znajdzie się tu sporo miejsca. Wspomnieć należy chociażby o wsparciu przy wrzutkach, czyli angażowaniu się w rzuty rożne czy rajdy skrzydłowych zakończone dośrodkowaniem w pole karne.

Jeśli każemy takiemu zawodnikowi notorycznie wspierać drużynę przy wrzutkach, prawie przy każdym dośrodkowaniu powinien kręcić się w polu karnym. Jak zapewne się domyślasz, warto ustalić taką opcję piłkarzom wysokim. Również trzeba zastanowić się nad sensem zezwalania na rajdy ofensywne obrońcy, który nie cieszy się zbyt dużym współczynnikiem sprintu.Powinno się zatem analizować także statystyki zawodnika na danej pozycji, aby przypadkowo nie wyznaczyć mu nie pasującej do charakterystyki wytycznej. Musisz zdawać sobie sprawę, że nie ma uniwersalnych ustawień, jakie można zaproponować w przypadku wytycznych. Występuje tu zbyt dużo zależności od danej pozycji, obranej taktyki, warunków fizycznych zawodnika czy nawet drużyny, przeciwko której będziemy rozgrywać najbliższe spotkanie.

Początkującym w grze FIFA 18 zalecamy zatem poeksperymentowanie z różnymi ustawieniami i obserwowanie jak wprowadzone w życie zmiany wpłyną na zachowania piłkarzy. Warto jednak nieco dłużej zastanowić się nad efektami, jakie można dzięki wytycznym uzyskać. Korzystając z domyślnych ustawień da się wygrywać nawet na najwyższym poziomie trudności, ale zmiany w tym aspekcie na pewno znacząco wzbogacą rozgrywkę.

Komentarze

More On FIFA 18

Najnowsze artykuły