Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 18 - atak skrzydłami, dokładne podania

Atakujemy bocznymi sektorami boiska i podajemy bez straty piłki.

Podania budują każdą akcję twojego zespołu. Nie ma znacznie jaki styl gry preferujesz, ale bez dokładnych podań narażasz się na ciągłe utraty piłki, co ochoczo wykorzysta każdy przeciwnik i stworzy własną sytuację. Dokładne podania bez utraty piłki są też kluczowe podczas błyskawicznych kontr, a więc nie tylko powolnym kreowaniu akcji.


Przyjmowanie piłki i precyzyjne podania

Nie tylko podawanie futbolówki jest ważne. Jeszcze ważniejsze jest jej dobre przyjęcie po oddaniu przez kolegę z drużyny. Jeśli zrobisz to niepoprawnie, w najlepszym przypadku odskoczy ci mocno od nogi, a w najgorszym po prostu ją stracisz. Podstawowym sposobem przyjęcia piłki jest oczekiwanie, aż przyleci pod nasze nogi - gra robi to za nas w sposób automatyczny, jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym proces ten będzie znacznie efektywniejszy.

W momencie otrzymywania piłki rusz delikatnie prawym analogiem w stronę, gdzie zawodnik ma odbić futbolówkę, cały czas pozostawiając ją obok siebie. Im mocniej wychylisz drążek analogowy, tym zawodnik mocniej wypuści piłkę. Przydaje się to bardzo wówczas, gdy otrzymujemy podanie, a obok nas znajduje się gracz drużyny przeciwnej.

Wówczas, w oczekiwaniu na podanie, wychyl w ostatniej chwili analog w kierunku wolnego pola, aby zyskać nieco więcej miejsca do działania. Na początku może się to wydawać trudne, dlatego sugerujemy przećwiczenie tego ruchu w treningu lub po prostu w starciach ze słabszymi drużynami.

Istnieje kilka sposobów podawania piłki. Krótkie podania wprost pod nogi wykonasz wciskając A/X. Wysokie, czyli przerzucanie piłki górą, dzięki wciśnięciu X/□. Wreszcie podania prostopadłe, na tak zwane dobieg lub otwarte pole, przy pomocy Y/∆. Użyj kombinacji LB/L1 i Y/∆, aby wykonywać precyzyjne podanie górą na otwarte skrzydła. Takie zagrania perfekcyjnie nadają się do kontrataków przy pomocy szybkich skrzydłowych.

Otrzymanie piłki z takiej sytuacji najczęściej powinieneś skończyć dośrodkowanie piłki górą. Jeśli jednak chcesz posłać piłkę niekoniecznie na główkę, ale strzał nogą, wykonaj płaską wrzutkę szybko wciskając dwukrotnie X/□.

Wszystkie rodzaje podań mogą być słabsze lub mocniejsze. Im dłużej przytrzymasz wciśnięty przycisk podania, tym jego siła będzie mocniejsza. Warto przećwiczyć to podczas treningu, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z serią Fifa. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić tradycyjne podanie, przytrzymaj podczas procesu także przycisk RB/R1. Odpowiada on także za precyzyjne podania prostopadłe wraz z przyciskiem Y/∆.

W FIFA 18 ten trik został także "wyposażony" w dodatkowe podkręcenie piłki, co stanowi zabójcze połączenie przy rozpoczynaniu błyskawicznych kontr.

Z kolei kombinacja z przyciskiem LT/L2 zapewni tak zwane wymyślne podanie. W zależności od skierowania piłkarza w konkretną stronę, przyjęcia piłki i kierunku, w którym chcesz ją przemieścić, może to być zagranie piętką lub przez skrzyżowane nogi. Nie zawsze jest to tylko efektowna sztuczka. Mądrze użyta może być także efektywna, zwłaszcza gdy przeciwnik zupełnie nie spodziewa się zagrania tego typu.


Skuteczne ataki flanką

Nie bez powodu wracamy tutaj do tego zagadnienia. Połączenie wszystkich możliwych zagrań opisanych wyżej, może stanowić dobrą podstawę do szybkich kontrataków wykonywanych skrzydłami. Warto więc zadbać, aby umieszczać na pozycjach skrzydłowych szybkich zawodników.

Rajdy skrzydłami boiska często można zakończyć wrzutką w pole karne, ale gdy jesteś rozpędzony i nie planujesz zwolnić do samego końca, proces ten musisz rozpocząć odpowiednio wcześniej. Zanim zawodnik złoży się do dośrodkowania, minie krótka chwila, podczas której możesz wybiec poza linię końcową boiska.


Zobacz także:


Jeśli już rozpoczniesz wciskanie przycisku X/□, od razu skieruj analog w kierunku pola karnego i nie dopuść, aby siła podania przekroczyła zbyt mocno połowę paska podania. Znajduje się on w lewym dolnym rogu ekranu. Jeśli przedobrzysz z siłą takiego podania, z dośrodkowania zamieni się na przerzut na drugie skrzydło i cała akcja będzie raczej nie do odratowania.

Podczas rajdu skrzydłem, jeśli obrońca drużyny przeciwnej nie znajduje się zbyt blisko, możesz ścinać swój tor delikatnie w kierunku pola karnego. Zwiększy to celność twojego podania, a często możesz zakończyć taki proces strzałem z dużego kąta w długi róg bramki.

Komentarze

More On FIFA 18

Najnowsze artykuły