Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dishonored 2 - poruszanie się i skradanie

Najważniejsze porady.

Mechanika ruchu jest bardzo zbliżona do tej z poprzedniej części gry. Należy więc pamiętać, że przeciwnicy reagują na nasze poczynania. Przykładowo - poruszanie się sprintem jest głośne i zwraca uwagę okolicznych strażników. Z szybkiego biegu należy więc korzystać tylko wtedy, gdy oczyściliśmy daną lokację z rywali lub nie zależy nam na niezauważonym przejściu do wybranego miejsca.

Głośny sposób przemieszczania się można wykorzystać na naszą korzyść. Jeśli przebiegniemy do zaułka i zaalarmujemy w ten sposób wybranego strażnika, to może on pójść sprawdzić, co wywołało hałas, a my otrzymamy możliwość cichego wyeliminowania go.

Warto pamiętać, że sprint może przydać się do szybkiego przemieszczania się po strefie cywilnej, gdzie nie musimy przejmować się przeciwnikami. Ponadto wciśnięcie klawisza kucnięcia w trakcie biegu sprawi, że sterowana przez nas postać wykona ślizg. Jest on przydatny między innymi do omijania przeszkód, natomiast wybranie umiejętności Precyzyjny ślizg umożliwia korzystanie w trakcie ślizgu z broni dystansowej, dzięki czemu możemy bardzo efektywnie eliminować przeciwników.

Precyzyjny wślizg możemy odblokować po wykupieniu mocy Refleks

Bohaterowie mogą także przemieszczać się chodem oraz w trybie skradania. Chodzenie jest wolniejsze od biegu, ale znacznie cichsze. Należy jednak pamiętać, że na małych dystansach przeciwnicy i tak nas usłyszą. Zupełnie inaczej jest w przypadku skradania się. Dzięki niemu możemy bezgłośnie zakraść się bezpośrednio za rywala i po cichu go wyeliminować lub po prostu ominąć. Oczywiście należy pamiętać, że w trybie tym postać porusza się bardzo powoli.

Skradanie się dobrze jest połączyć z obserwacją otoczenia. Strażnicy na ogół chodzą wytyczonymi ścieżkami i często warto poświęcić nieco czasu na ich poznanie, dzięki czemu możemy zaplanować kolejne ruchy. Obserwację ułatwia możliwość wychylania się. W ten sposób możemy szybko i niemal niezauważenie sprawdzić, co znajduje się za narożnikiem. Warto pamiętać, że cichy styl gry ma wpływ na wskaźnik chaosu - im jesteśmy dyskretniejsi, tym będzie on niższy. A jest to element dość ważny, ponieważ ma znaczenie dla zakończenia gry.

Corvo i Emily posiadają też możliwość skakania, która przydaje się na przykład do pokonywania małych przeszkód czy przepaści. Skakanie samo w sobie nie oferuje spektakularnych ruchów, ale w połączeniu ze zdolnościami Mignięcie/Daleki chwyt umożliwia już na przykład błyskawicznie przemieszczanie się na spore odległości.

W skradaniu się pomocne okażą się też różne przedmioty, które czasem znajdziemy na ulicach czy w pomieszczeniach - butelki lub puszki, którymi można rzucić, by zwabić wroga w dane miejsce.

Ciche działanie umożliwia też stosunkowo szybkie wzbogacanie się poprzez kradzieże. Chodzi zarówno o dokładne przeszukiwanie lokacji, w czym bardzo pomaga zdolność Mroczny Wzrok (odpowiednio rozwinięta umożliwia dojrzenie cennych przedmiotów w skrytkach), jak i dokonywanie kradzieży kieszonkowych. Zakradanie się od tyłu do rywali i cywili oraz przeszukiwanie ich kieszeni wzbogaca bohatera drobnymi sumami. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy mają przy sobie coś cennego i niektórych nie da się okraść.


Cicha eliminacja wrogów

Emily i Corvo posiadają zdolności umożliwiające błyskawiczne i ciche pozbywanie się rywali. Najłatwiej zakraść się za plecy wroga i ogłuszyć go lub zabić. Pamiętaj, że im mniej osób zabijesz, tym mniejszy będzie wskaźnik chaosu. Jeżeli ktoś usłyszy lub zobaczy twoje poczynania, to również będziesz mógł go błyskawicznie wyeliminować pod warunkiem, że wystarczająco szybko wciśniesz klawisz odpowiedzialny za atak. Jeśli twój refleks zawiedzie, będziesz musiał stanąć do otwartej walki.

W jej trakcie możesz jednak spróbować schwycić rywala. Najczęściej może ci się to udać po skontrowaniu wrogiego ataku i chwilowym ogłuszeniu przeciwnika. Masz wtedy chwilkę, aby się do niego zbliżyć i go chwycić. W tym momencie możesz skorzystać z niego, jak z żywej tarczy, popchnąć go na oponentów lub zepchnąć z wysokości albo też wykończyć jednym szybkim ruchem.

Skradając się za wroga możemy go ogłuszyć, zabić, a czasem też okraść

Warto pamiętać, że eliminować wrogów z zaskoczenia możesz także skacząc na nich z podwyższenia lub załatwiać ich gdy stoją w pobliżu krawędzi lub okien, gdzie możesz ich łatwo chwycić. Pamiętaj też, że jeżeli wciśniesz klawisz odpowiedzialny za przenoszenie ciała zaraz po zabiciu lub ogłuszeniu rywala, to bohater od razu zacznie go nieść. Jest to bardzo ważne w miejscach, gdzie musisz szybko ukrywać wrogów przed wzrokiem innych.


Spis treści: Dishonored 2 - Poradnik, Solucja

Następnie: Dishonored 2 - walka: najlepsze wskazówki


Osoby preferujące rozgrywkę z naciskiem na rozwijanie wskaźnika chaosu również mogą korzystać z technik cichych eliminacji. W ich przypadku lepiej sprawdzi się zdolność zabijania niż ogłuszania. Ciche i szybkie rozprawienie się z kilkoma przeciwnikami pod rząd podniesie wskaźnik chaosu. Po takiej serii bohater może zostać wypatrzony, co doprowadzi do otwartej walki, gdzie zabijanie kolejnych rywali będzie wodą na młyn dla statystyk związanych z wysokim stopniem chaosu.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze

More On Dishonored 2

Najnowsze artykuły