Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - jak zwiększyć ilość żołnierzy

Rekrutacja dodatkowych żołnierzy, wojska od wasalów.

Niezależnie od twojego sposobu gry, w Crusader Kings 3 musisz zadbać o odpowiednią siłę swojej armii, gdyż wojny są tutaj nieuniknione. Jednym z głównych sposobów na polepszenie skuteczności twoich wojsk jest po prostu zwiększenie liczebności armii - o czym piszemy w tym rozdziale.

Aktualną liczebność armii sprawdzić możesz spoglądając w prawy górny róg ekranu, na ikonkę żołnierzy (1). Znajdującą się tam liczbę zwiększysz na kilka sposobów. Pierwszym jest zdobywanie nowych wasalów - każdy z nich zaoferuje ci część swoich wojsk, które zasilą szeregi twojej armii. Im więcej wasalów będzie ci służyć, tym liczebniejsza będzie twoja armia.

Wznoszenie i ulepszanie budynków (2) to kolejny sposób. Część z budynków w grze pozwala zyskać dodatkowych poborowych: Levies (3). Wartości te często nie są zbyt wielkie, lecz wraz z zdobywaniem kolejnych terenów efekty te błyskawicznie zaczną się kumulować. Warto więc w przynajmniej co drugim miejscu wznieść budynek pozwalający zwiększyć ilość wojska.

Istotną częścią twojego wojska są także zbrojni (Man-At-Arms) i rycerze (Knight). By rekrutować zbrojnych, kliknij na przycisk Military (4) bądź wciśnij klawisz F3. W nowym oknie kliknij na przycisk Create Man-at-Arms Regiement (5) i wybierz jeden z dostępnych regimentów (6), które chcesz zrekrutować.

W krytycznej sytuacji warto także skorzystać z usług najemników, pod warunkiem, że posiadasz odpowiednią ilość złota. Proces ich rekrutacji i wykorzystanie opisujemy w rozdziale najemnicy, jak i kiedy z nich korzystać.

Ostatnim sposobem zwiększania liczebności twoich wojsk jest wykorzystanie wojsk religijnych. Ich typ różni się w zależności od religii królestwa, którym rządzisz, jednak mechanika wygląda identycznie. Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w rozdziale Holy Order, święty zakon rycerski. Korzystając z tego typu jednostek pamiętaj, że mogą one być wykorzystane tylko w walce z obcą religią.

Następnie: Crusader Kings 3 - jak wypowiedzieć wojnę

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - jak zwiększyć siłę armii

Komentarze