Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - jak zwiększyć siłę armii

Zwiększanie skuteczności jednostek na polu bitwy.

Oczywistym jest, że zwiększenie liczebności armii w Crusader Kings 3 sprawi, iż będzie ona po prostu potężniejsza. Nie powinieneś jednak skupiać się wyłącznie na ilości, a zadbać też o jakość swoich oddziałów - co wyjaśniamy w tym poradniku.

Zacznijmy od wyjaśnienia parametrów, które wpływają na skuteczność wojsk. W tym celu kliknij na ikonkę żołnierzy (1), by wyświetlić swoją armię.

Wybierz dowolną jednostkę - na potrzeby tego poradnika będzie to regiment lekkiej konnicy: Light Horsemen (2). W nowo otwartym oknie znajdziesz informacje o tej formacji, pośród których będą 4 parametry:

  • Atak: Attack (3) - wpływa na to, ilu żołnierzy wroga jednostka jest w stanie zabić podczas walki.
  • Wytrzymałość: Toughness (4) - oznacza wytrzymałość jednostki, czyli odporność na atak wroga.
  • Pościg: Pursuit (5)- wpływa na to, ile dodatkowych jednostek wroga zostanie zabitych w przypadku zwycięstwa twojej armii.
  • Osłona: Screen (6) - zmniejsza ilość twoich jednostek, które zostaną zabite po wygranej przeciwnika.

Różne typy jednostek posiadają różne wartości tych parametrów - ciężka piechota (Heavy Infantry) będzie lepsza w ataku i wytrzymałości, konnica z kolei w pościgu. Możesz zwiększyć każdy z tych parametrów na kilka sposobów.

Jednym z nich jest wznoszenie konkretnych budynków (7) w obrębie danej ziemi. W zależności od ich rodzajów, będą one oferować różne premie (8), a kolejne ulepszenia (9) zwiększą te wartości bądź zaoferują dodatkowe bonusy.

Drugim sposobem jest korzystanie z odpowiedniego stylu życia (Lifestyle), w tym wypadku będzie to Martial (10). Poszczególne ulepszenia, jak Hit and Run (11) zwiększą skuteczność poszczególnych oddziałów bądź wpłyną na całą armię. Ten konkretny styl życia opisujemy w rozdziale lifestyle: martial.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na ogólną siłę twoich wojsk jest jakość: Quality (12) armii. Uzależniona jest ona od rodzaju jednostek wchodzących w skład twojej armii. Im więcej jest w niej rycerzy (Knight) i regimentów zbrojnych (Man-at-Arms), tym jakość będzie lepsza.

Jak widzisz, sama ilość wojsk może nie być wystarczającym wyznacznikiem siły twoich wojsk, warto zadbać o rozmaite ulepszenia z budynków i stylu życia, a także odpowiednią ilość rycerzy i zbrojnych.

Następnie: Crusader Kings 3 - jak zwiększyć ilość żołnierzy

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Crusader Kings 3 - najemnicy, jak i kiedy z nich korzystać

Komentarze