Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Crusader Kings 3 - ekran, interfejs, ikony

Oznaczenie i opis ikon widocznych na ekranie.

Crusader Kings 3 to bardzo rozbudowana i skomplikowana produkcja, lecz też z tego samego powodu równie nieczytelna. Nowemu graczowi ciężko zorientować w zatrzęsieniu widocznych na ekranie ikon. Z myślą o takich osobach powstał ten właśnie rozdział, w którym wyjaśniamy interfejs rozgrywki i znajdujące się na ekranie ikonki.

Podczas przebywania na mapie świata, na ekranie widoczne będą następujące elementy:

 1. Powiadomienia i podpowiedzi - po kliknięciu na te ikonki wyświetlą się dodatkowe informacje. Może to być wskazówka dotycząca jakiejś mechaniki bądź informacja o kluczowym wydarzeniu w królestwie.
 2. Złoto (Gold) - ilość dostępnego złota, a także jego miesięczny przychód.
 3. Prestiż (Prestige) - aktualna ilość prestiżu i miesięczny wzrost.
 4. Pobożność (Piety) - dostępne punkty pobożności i ich wzrost każdego miesiąca.
 5. Renoma (Renown) - ilość renomy, którą dysponuje twoje królestwo i jej miesięczny wzrost.
 6. Ilość żołnierzy - wskaźnik przedstawia ilość możliwych do wystawienia żołnierzy. Po najechaniu na ikonkę myszką pojawią się dodatkowe informacje, takie jak składy konkretnych armii czy regimentów zbrojnych.
 7. Ilość domen i dzierżaw - wskaźnik pokazuje ilość aktualnie posiadanych przez ciebie domen jak i dzierżaw.
 8. Królestwo (Realm)- znajdziesz tam informacje o krainie, o posiadanych przez ciebie wasalach jak i wybranym systemie dziedziczenia.
 9. Wojsko (Military) - ukryte są tutaj wszystkie zagadnienia związane z wojskiem, takie jak ilość wszystkich żołnierzy i armii, najęte regimenty zbrojnych jak i punkty zbiórki (Rally Point).
 10. Rada (Council) - w tej zakładce znajdziesz swoich doradców, małżonka (Spouse), kapłana królestwa (Realm Priest), kanclerza (Chancellor), zarządcę (Steward), marszałka (Marshall) i szpiega (Spymaster).
 11. Dwór (Court) - znajdziesz tutaj wszystkie postacie znajdujące się na twoim dworze, a nieposiadające jeszcze żadnych punkcji w królestwie.
 12. Intrygi (Intrigue) - okno za sprawą którego zlecisz spiski, a także pozyskasz haki i sekrety.
 13. Frakcje (Factions) - w tej zakładce podejrzysz wszelkie wrogo nastawione frakcje, które zostały przeciwko tobie utworzone.
 14. Decyzje (Decisions)- w tym okienku znajdziesz kluczowe decyzje, które możesz podjąć. Wpływają one w bardzo dużym stopniu na rozgrywkę i funkcjonowanie twojego królestwa.
 15. Filtry widoku - za sprawą tych ikonek możesz zmieniać tryb widoku na mapie świata, co pozwoli ci łatwiej dostrzec poszczególne tytuły ziemskie.
 16. Informacje o wojnach i spiskach w toku - tutaj pojawią się ikonki związane ze spiskami czy działaniami wojennymi. Kliknięcie na nie pozwoli ci otworzyć okno ze szczegółowymi informacjami.
 17. Pasek szybkości gry - za pomocą tych ikon możesz zmieniać szybkość upływu czasu w grze, czyli po prostu przyspieszać i zwalniać rozgrywkę.
 18. Aktualna data - aktualny dzień, miesiąc i rok. Wpływa na szereg mechanik w grze, między innymi formowanie się danych królestw czy opracowywanie konkretnych technologii.
 19. Przyciski nawigacyjne - dzięki nim możesz otworzyć encyklopedię (by skorzystać z pomocy w grze), wyszukać interesujący cię termin czy po prostu otworzyć menu gry.
 20. Informacje o kulturze - po kliknięciu na ikonkę wyświetlą się dodatkowe informacje o kulturze twojego państwa.
 21. Religia - kliknięcie na zakładkę otworzy nowe okno, w którym znajdziesz wszystkie informacje o religii twojego państwa. Z tego miejsca będziesz też mógł stworzyć armię religijną jak święty zakon rycerski.
 22. Informacje o dynastii - po wejściu w tę sekcję wyświetlą się wszelkie informacje dotyczące twojej dynastii, takie jak ilość członków i potomków czy poziom renomy (Renown).
 23. Portret twojej postaci - kliknięcie na nim otworzy okno ze szczegółowym opisem twojej postaci. Znajdziesz tam, między innymi, statystyki postaci.
 24. Styl życia - w tej sekcji znajdziesz wszystkie dostępne w grze style życia i ich dokładny opis.
 25. Informacje o królestwie - po kliknięciu na ikonkę w lewym dolnym rogu ekranu otrzymasz informacje o królestwie, takie jak ilość i rodzaj tytułów ziemskich.
 26. Poziom stresu - wskaźnik pokazuje poziom stresu twojej postaci. Stresujące wydarzania, jak choroba kogoś z rodziny bądź przegrana wojna zapełniać będą ten pasek. Gdy dojdzie do końca, postać otrzyma wyższy poziom stresu i kary do niektórych statystyk.

Następnie: Crusader Kings 3 - kim grać na początku, kogo wybrać

Spis treści: Crusader Kings 3 - poradnik i najlepsze porady

Komentarze