Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Civilization 5 - Poradnik

Porady dla początkujących do gry Civilization V. Zobacz, co warto wiedzieć o rozbudowie własnej cywilizacji.

Civilization V to jedna z najciekawszych gier strategicznych ostatnich lat. Piękna, rozbudowana i wciągająca na wiele długich godzin - tak można ją w skrócie podsumować. Gra nabiera rumieńców po zainstalowaniu płatnego dodatku Civilization V: Nowy Wspaniały Świat. Więcej szczegółów w recenzji dodatku Nowy Wspaniały Świat.

Tytuł dostępny jest w wersji pudełkowej oraz cyfrowej, tylko na PC.

Civilization V jest grą, którą warto poznawać samemu, uczyć się jej i eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, by wreszcie doprowadzić własną cywilizacją do rozkwitu i zdobyć hegemonię nad światem.

Poniżej przygotowaliśmy kilka porad i podpowiedzi, szczególnie przydatnych dla początkujących graczy. Pamiętaj, aby rozegrać tutorial - samouczek pozwoli poznać podstawowe elementy interfejsu i rozgrywki. W razie konieczności, możesz również obniżyć poziom trudności.

Porady i wskazówki

- Rozpoczynając rozgrywkę, zapewnij ochronę swojemu miastu. Stwórz jednostkę Wojowników, następnie dwie jednostki Osadników i skieruj ich do wznoszenia nowych miejscowości. Mając trzy miasta, szybciej zbudujesz potęgę. Pamiętaj jednak aby nie przesadzać, bo zbyt duża ilość miast wpłynie negatywnie na rozwój twojej cywilizacji.

- Uważaj na barbarzyńców. W Nowym wspaniałym świecie, są silniejsi i bardzo aktywni. Nie zaczynaj wojny z innymi nacjami, dopóki nie pokonasz wrogich plemion.

- W późniejszej fazie gry, powiększaj swoje państwo wykupując tereny przyległe do miast. Wybieraj te, na których znajdują się złoża naturalne.

- Korzystaj z usług szpiega, który jest w stanie wykraść wrogą technologię.

- Wysyłając dyplomatę zagranicę, będziesz mógł przekonywać przyjazne ci narody, by podczas sesji Kongresu, głosowali na twoje ustawy, lub przeciw proponowanym ustawom wrogich ci narodów.

- Husaria jest jednostką specjalną polskiej cywilizacji. Korzystaj z niej jak najczęściej. Jest bardzo skuteczna w ataku.

- Archeolodzy służą do wykopywania artefaktów. Te zdobyte i umiejscowione w odpowiednich budynkach (np. w cudach świata) przybliżą cię do zwycięstwa kulturowego.

- Korzystając z archeologów bądź ostrożny. Możesz ich wysyłać na zagraniczne ziemie przyjaznych ci państw (warunkiem jest wspólne „otwarcie granic"). Niemniej zabieranie zdobyczy danej kultury prędzej czy później spotka się z jej sprzeciwem. A to może doprowadzić do rychłej wojny.

- Szkól wiele jednostek inżynieryjnych, które rozbudują sieć dróg pomiędzy twoimi miastami. Drogi są bardzo istotne dla zwiększenia dobrobytu.

- Już w początkowej fazie gry warto tworzyć szlaki handlowe pomiędzy graczami. Dzięki szlakom handlowym szybko się wzbogacisz.

- Jeśli Światowy Kongres wybierze twoją religię, jako religię dominującą na świecie, otrzymasz za to dodatkowe profity. Dlatego warto poddać pod głosowanie wybór religii i forsować swoją opcję.

- Szukaj sprzymierzeńców wśród wolnych miast. Twój wpływ na nich, przekłada się na dodatkowe głosy w Kongresie. Jeśli prowadzisz pokojową politykę i nie otaczasz się wrogimi nacjami, zmniejsz rozsądnie ilość jednostek wojennych, które utrzymujesz. Każda z nich obciąża twój budżet.

- Podczas potyczek, nie atakuj wrogich miast bez sprzętu oblężniczego. W przeciwnym razie, twoje jednostki szybko zostaną zlikwidowane.

- Raz na jakiś czas w twojej cywilizacji pojawi się prorok. Kiedy jakieś miasto w twoim władaniu, posiada inną religię niż religia narodowa, warto wykorzystać proroka by rozprzestrzeniał wiarę narodową w mieście innowierców. Gdy pojawi się na twoich ziemiach wielki artysta, decyduj się na tworzenie Wielkiego Dzieła.

- Im twoja kultura bogatsza w Wielkie Dzieła, znalezione artefakty, pobudowane cuda, tym skuteczniej obroni się przed wpływami kulturowymi obcej cywilizacji. Jednocześnie twoja kultura generuje więcej turystów, którzy wpływają na pozostałe w grze państwa.

Zwiastun dodatku Civilization V: Nowy Wspaniały Świat
Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze