Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cities Skylines: Mass Transit - Recenzja

Od kolejek po sterowce.

Twórcy po raz kolejny udowadniają, że liczą się z głosem graczy i proponują dodatek, który czerpie garściami z wielu najlepszych modów.

Nie każdy lubi ingerować w strukturę gry, a nagromadzenie modów może powodować pewne problemy. Dlatego też nowy dodatek do Cities Skylines wydaje się trafionym pomysłem. Mass Transit to nie tylko esencja ciekawych rozwiązań z fanowskich modyfikacji, ale i sporo nowej zawartości.

W oczy szybko rzucają się nowe formy transportu i rozwiązań komunikacyjnych. Do dyspozycji zostają oddane centra transportowe, wieloperonowe stacje kolejowe, przystanie, bazy i przystanki sterowcowe, a także stacje kolei jednoszynowej i linowej. Raj dla tych, którzy inwestują w bogatą sieć komunikacji publicznej.

Najsłabiej w tym zestawie wypadają jednak sterowce, które nie dysponują zbyt wielką pojemnością i przydadzą się raczej do transportu pomiędzy strategicznymi, ale znacznie oddalonymi od siebie miejscami. Mocno odczuwamy także brak dwuplatformowej stacji metra, choć nowy dodatek jest przecież znakomitą okazją do wprowadzenia takiego rozwiązania.

Zdecydowanie lepiej przemyślano za to kwestię promów, które prawdziwego rozpędu nabierają na mapach opartych na kilku zbiornikach wodnych. Możliwe jest także korzystanie z kanałów, co rozwija możliwości tworzenia ciekawych tras widokowych nastawionych na turystów.

Pojawiają się nowe możliwości śledzenia tras mieszkańców

Ciekawym usprawnieniem jest także kolej jednoszynowa. Każdy pociąg zabiera 180 pasażerów, a więc tyle samo, co wagon metra. Kolej ma zdecydowanie nowoczesny charakter, także dobrze wpisuje się w krajobraz wysoce rozwiniętego miasta. Tory mogą biec nad drogami różnego typu, jednak możliwe jest utworzenie trasy niezwiązanej z ruchem samochodowym, choć na początku korzystanie z tego aspektu może wydawać się problematyczne.

Nieco słabiej wypada kolej linowa, którą również należy traktować bardziej jako ozdobnik niż efektywne rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się w terenach górzystych, gdzie zależy nam na krótszej formie transportu turystów przy znacznej różnicy wysokości. Wygląda przyjemnie i jest na pewno efektywniejsza niż serpentyny dróg czy szyn tramwajowych.

Jeśli zaś chodzi o drogi, ten aspekt również doczekał się rozwinięcia. Wśród nowych rozwiązań znajdują się między innymi asymetryczne trzypasmowe jezdnie, szersze pasy zieleni lub rozszerzenia o pasy parkingowe, a także nowe typy autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Dodatek przynosi również pomocne narzędzia przy procesie budowania nowych dróg - pojawiają się więc przydatne kąty oraz podświetlanie mocnych punktów, dzięki którym można osiągać możliwie największe zagęszczenie potencjalnych budynków.

Gra oferuje także nowe przepisy, tym razem związane z pierwszeństwem dla promów, wyższymi cenami za bilety, a także edukacją mieszkańców bazującą na materiałach wyświetlanych na plakatach sterowców. Być może mało realistyczne, ale przynoszące wymierne korzyści przy niewielkim koszcie.

Zmianom uległ widok informacyjny dotyczący rozwiązań komunikacji publicznej. Możemy więc sobie pozwolić na bardziej efektywną analizę niektórych aspektów, choć brakuje tu tak rozbudowanej ilości danych, jak w niektórych modach. Te zmiany, podobnie jak możliwość manualnego organizowania zasad ruchu drogowego na skrzyżowaniach, dostępne są w ramach darmowej aktualizacji gry, co powinno ucieszyć nie tylko posiadaczy dodatku.

Koniec z niestarannie ułożonymi drogami

Inną nowością dostępną dla wszystkich graczy, ale znaną z popularnych modów, jest możliwość szczegółowej analizy tras mieszkańców miasta, na przykład z domu do pracy i odwrotnie. To świetne narzędzie do kontrolowania sytuacji w węzłach komunikacji publicznej czy korków na ulicach.

Sprowadza nas to więc do punktu wyjścia, gdzie Mass Transit jest odpowiedzią na najlepsze mody do gry. Można jednak odnieść wrażenie, że dodatek mógł ukazać się znacznie wcześniej. Jest jednak z pewnością godny uwagi, gdy należymy do grupy graczy, którzy modów raczej unikają.

Dowiedz się więcej na temat recenzji, zapoznając się z polityką recenzowania gier.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Komentarze