Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Capcom pozwany za bezprawne użycie zdjęć w serii Resident Evil i innych grach

Autorka fotografii wytoczyła proces.
  • Capcom miał bezprawnie wykorzystać zdjęcia w swoich grach
  • Firma użyła podobno fotografii między innymi do stworzenia logo Resident Evil 4

Artystka Judy A. Juracek złożyła do sądu pozew przeciwko Capcomowi, któremu zarzuca bezprawne wykorzystanie jej zdjęć w grach z serii Resident Evil i innych tytułach firmy.

W 1996 roku kobieta wydała przeznaczoną dla architektów i projektantów książkę Surfaces, zawierającą 1200 ilustracji różnych tekstur i podłoży. Do publikacji dołączono płytę CD z obrazkami, których użycie w celach komercyjnych wymagało wykupienia licencji.

Jak pisze serwis Polygon, Juracek przekonuje, że Capcom użył co najmniej 80 zdjęć ze wspomnianego „krążka” w ponad 200 przypadkach. Przykładem jest wykonana przez artystkę we Włoszech fotografia potłuczonego szkła, która stała się elementem logotypu Resident Evil 4, co potwierdza dołączone porównanie.

Porównanie z pozwu (źródło: Polygon)

Innym bezprawnie wykorzystanym obrazkiem w czwartej części cyklu horrorów jest podobno ujęcie z wnętrza posiadłości w New Port. W pozwie podkreślono, że standardowo nikt nie może wejść do budynku i „nie jest możliwe”, by deweloperzy mogli uzyskać dostęp do środka.

Porównanie z pozwu (źródło: Polygon)

Dowodów kobiecie dostarczył atak hakerów na serwery Capcomu sprzed kilku miesięcy. Opublikowane przez cyberprzestępców materiały zawierają grafiki koncepcyjne z Resident Evil 4 i innych gier w wysokiej rozdzielczości. Prawnicy Juracek zwracają uwagę, że przynajmniej jeden plik nazwano tak samo, jak na płycie ze wspomnianego Surface.

Artystka domaga się odszkodowania w wysokości 12 milionów dolarów oraz zapłaty od 2,5 tysiąca do 25 tysięcy dolarów za każde bezprawnie wykorzystane zdjęcie. Poproszony o komentarz przez serwis Polygon przedstawiciel Capcomu stwierdził, że firma jest świadoma pozwu, ale nie chce się na razie wypowiadać na temat sprawy.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze