Skip to main content

Brazylijscy regulatorzy zaakceptowali przejęcie Activision przez Microsoft

Opublikowano uzasadnienie wyroku.

W środę brazylijska Administracyjna Rada Obrony Ekonomicznej (CADE) zatwierdziła przejęcie Activision przez Microsoft bez żadnych zastrzeżeń.

O sprawie informuje serwis VGC. Regulatorzy poinformowali w uzasadnieniu wyroku, że nawet jeśli seria Call of Duty - z całą swoją popularnością - stałaby się tytułem ekskluzywnym dla Xboxa, to mało prawdopodobne, by Sony w dłuższej perspektywie utraciło z tego powodu swoją pozycję na rynku.

Sony ma znaczącą pozycję na rynku - siłę wiodącej marki od ponad 20 lat, bogate doświadczenie w branży, największą bazę użytkowników, najwięcej sprzedanych konsol, rozbudowany katalog ekskluzywnych gier, partnerstwa z wieloma wydawcami, lojalnych konsumentów itd. Wszystko to powinno wystarczyć, aby PlayStation wciąż pozostawało konkurencyjne, nawet w obliczu utraty dostępu do gier Activision Blizzad” - uznali urzędnicy.

CADE ponadto przypomniało, że ich celem jest ochrona konsumentów, a nie dbanie o interesy konkretnych firm na rynku. Patrząc na sytuację pod tym kątem, Rada nie uważa, aby przejęcie Activision odbiło się negatywnie na graczach. Przypomnijmy, że europejscy regulatorzy mają z kolei spore wątpliwości co do transakcji. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) rozszerzył śledztwo w tej sprawie do tzw. „fazy drugiej”, a wyrok ma zostać wydany w marcu przyszłego roku.

Zobacz także