Skip to main content

Call of Duty nie pojawi się w Game Passie przed 2025 rokiem - wynika z dokumentów

Nawet jeśli transakcja doszłaby do skutku.

Jak wynika z końcowego raportu brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), nawet gdyby przejęcie Activision doszło do skutku, gry z serii Call of Duty nie pojawiłyby się natychmiast w usłudze Game Pass. Zamiast tego, rozbudowa biblioteki dostępnych tytułów rozpoczęłaby się najwcześniej w 2025 roku.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia, spodziewamy się, że korzyści dla graczy zaczną pojawiać się w rozsądnym czasie, chociaż w praktyce zapewne pojawi się pewne opóźnienie pomiędzy przejęciem, a pojawiającym się Call of Duty w Game Pass w 2025 roku” - czytamy w dokumencie.

Ciężko jednak stwierdzić, czy pod tym względem CMA posiadało dokładne dane od Microsoftu, czy też bazowało na dotychczasowej rotacji gier w usłudze. Po przejęciu przez producenta Xboxa firmy ZeniMax wraz z jej studiami zależnymi - w tym Bethesdą - gry wydawcy zaczęły trafiać do usługi już w niecały rok po sfinalizowaniu transakcji, chociaż zaczęto od starszych i mniej popularnych produkcji.

Przypomnijmy, że brytyjski regulator wydał decyzję o niewyrażeniu zgody na fuzję Microsoftu i Activision w zeszłym tygodniu. Co ciekawe jednak, głównym argumentem za zawetowaniem umowy nie była kwestia potencjalnej ekskluzywności serii Call of Duty, a wciąż rozwijający się rynek gier w chmurze. Urzędnicy zauważyli, że gigant z Redmont ma już na tym polu znaczącą pozycję dzięki usługom Azure oraz Xbox Cloud Gaming, a wchłonięcie tak dużego wydawcy może za bardzo wzmocnić firmę.

Szef Activision Bobby Kotick ogłosił w liście otwartym, że obie firmy złożą odwołanie od decyzji, dodając, że „fakty są po ich stronie”. Na ten temat wypowiedział się też wiceprezes Microsoftu Brad Smith, który stwierdził, że negatywna decyzja może znacznie ograniczyć rozwój branży nowych technologii w Wielkiej Brytanii. Słowom biznesmena zaprzeczył między innymi rzecznik brytyjskiego premiera.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Read this next