Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Brawl Stars - poradnik: jak grać, wskazówki i porady

Bohaterowie, umiejętności, taktyka.

Brawl Stars to gra akcji przypominająca pod pewnymi względami gatunek MOBA. Sednem rozgrywki są jednak krótkie pojedynki, a nie długie, taktyczne zmagania. To produkcja idealnie dopasowana do platform mobinych, pozwalająca rozegrać szybki mecz w jednym z kilku trybów.

W naszym poradniku przybliżamy podstawy gry, najważniejsze zasady, wskazujemy najlepszych bohaterów, zalety różnych postaci oraz sposoby odblokowywania Zadymiarzy (tak nazywają się bohaterowie) oraz wydarzeń (trybów).

Na początek, krótkie wyjaśnienie absolutnych podstaw Brawl Stars.


Pobieranie gry

Brawl Stars przygotowano w wersji na system Android oraz iOS. Oznacza to, że grę pobierzemy z Google Play oraz Apple Store. Plik zajmuje około 100 MB pamięci, nie licząc późniejszych aktualizacji.


Brawl Stars - jak grać

Po pierwszym włączeniu gry od razu przejdziemy do samouczka. Treningu nie da się pominąć, więc na początku uczymy się podstawowych zasad i poznajemy intefrejs gry. Sterowanie przypomina inne mobilne gry akcji z widokiem z góry.

Tak jak widać na poniższym obrazku, do poruszania się korzystamy z niebieskiej gałki (5) na ekranie po lewej stronie, a do celowania gałki czerwonej (6) po prawej stronie ekranu. Do sterowania używamy oczywiście palców, które przeciągamy w odpowiednich kierunkach.

Standardowo dla wielu gier, nasza drużyna oznaczana jest kolorem niebieskim, a przeciwników rozpoznamy z daleka po czerwonym okręgu znajdującym się pod wrogimi postaciami.

W pierwszym dostępnym trybie (Zbiory klejnotów) najważniejsza jest studnia w centrum mapy (1). To z niej wypadają klejnoty, które należy zbierać. Zwracaj uwagę, kiedy studnia staje się rozjaśniona - oznacza to, że za moment pojawi się nowy klejnot.

Przy imionach graczy są czasem ikony klejnotów z cyferkami (2). Oznaczają one, ile klejnotów trzyma akurat dana postać. Bohaterowie upuszczają trzymane klejnoty, jeśli zginą. Numerem (3) na obrazku wyżej oznaczyliśmy przycisk umiejętności Super (potężny atak, inny dla każdego Zadymiarza), a (4) to pasek wskazujący, ile klejnotów w sumie trzyma akurat każda drużyna.

W Zbiorach klejnotów, kiedy drużyna zbierze w sumie 10 tych przedmiotów, rozpoczyna się odliczanie. Wtedy należy odczekać 15 sekund - jeśli podczas tego czasu żaden z graczy przenoszących klejnoty nie zostanie zabity, drużyna z 10 klejnotami wygrywa mecz.

Warto też zaznaczyć, że chociaż możemy atakować po prostu stukając w czerwony przycisk ataku, to lepiej go przytrzymać i aktywować celowanie manualne. Wtedy widzimy na ekranie dokładny pasek symbolizujący zasięg naszego ataku, jak na obrazku poniżej:


Brawl Stars - jak odblokować Zadymiarzy, bohaterowie

W grze znajdziemy w sumie 27 Zadymiarzy. Na początku przygody z Brawl Stars otrzymujemy jedną, podstawową postać - Shelly. To naprawdę niezły Zadymiarz, który może radzić sobie dobrze przez długi czas. Można śmiało ją rozwijać, bez niecierpliwego oczekiwania na odblokowanie innych herosów.

W ramach postępów i zdobywania dośwadczenia odblokowujemy w sumie (bez płacenia) 8 kolejnych Zadymiarzy:

 • Nita
 • Colt
 • Bull
 • Jessie
 • Brock
 • Dynamike
 • Bo
 • Tick

Warto o tym pamiętać i nie marnować monet na płatne odblokowywanie tych postaci. Wystarczy po prostu grać w Brawl Stars i zdobędziemy je w miarę awansowania profilu na wyższe poziomy.

Nowych Zadymiarzy znajdziemy w skrzynkach - zdobywanych przy awansowwaniu albo do kupienia w sklepie za klejnoty. Tych postaci nie można zdobyć w żaden inny sposób.

Jeśli w spisie Zadymiarzy widzimy opis, że znajdziemy jakąś postać w skrzyni, to nie ma innego sposobu na zdobycie danego bohatera

Jak zdobyć klejnoty (gemy) i monety w Brawl Stars

Zielone klejnoty to „waluta Premium” w grze Brawl Stars, podobna do walut z wielu innych gier mobilnych z mikropłatnościami. Główna metoda nabywania takich klejnotów to kupowanie ich za prawdziwe pieniądze ze sklepu, który znajdziemy w głównym menu gry.

Zestaw 30 klejnotów (tyle potrzeba do kupna dużej skrzynki) zdobędziemy za 8,99 zł. Największy i najdroższy zestaw to 2000 klejnotów za 479,99 zł.

Klejnoty wykorzystujemy do kupowania skrzynek (które zawierają losowe nagrody: doświadczenie dla postaci, monety lub niektórych Zadymiarzy) oraz do kupowania monet. Monety służą z kolei przede wszystkim do odblokowywania postaci oraz ulepszania naszych bohaterów, gdy zdobędą wystarczająco dużo doświadczenia.

Jak zdobywać monety?

 • znajdując w skrzynkach
 • kupując za klejnoty
 • okazjonalnie zdobywając je za darmo w sklepie (dlatego warto regularnie sprawdzać sklep)

Brawl Stars - najlepsze postacie (Zadymiarze), kim grać

W grze znajdziemy prawie 30 Zadymiarzy, więc wybór jest naprawdę spory. Jeśli chcemy wydać trochę pieniędzy i kupić konkretną postać, nic dziwnego, że chcemy kupić skutecznego bohatera. Poniżej wymieniamy 10 najlepszych postaci w Brawl Stars.

 • Tara. Świetny zasięg i ataki przebijające wrogów, dzięki czemu może szybko naładować moc Super.
 • Spike. Po zwiększeniu poziomu mocy zadaje największe obrażenia w grze.
 • Mortis. Zwinne ruchy pomagają mu unikać obrażeń, idealnie nadaje się do urządzania zasadzek.
 • Bull. Spore obrażenia, ale przede wszystkim dużo punktów zdrowia. Jest najlepszym tankiem.
 • Poco. Bohater uniwersalny - świetne ataki, najlepszy sposób leczenia w grze i porządna szybkość.
 • Crow. Jest szybki, a jego ataki nie pozwalają przeciwnikom się leczyć, co mocno pomaga w wykończeniu wrogów.
 • Leon. Najlepszy bohater walczący w zwarciu.
 • Brock. Idealna postać do kontrolowania pola walki dzięki rakietom o długim zasięgu. Potężny rakietowy atak specjalny.
 • El Primo. Jego długi skok pozwala błyskawicznie zmieniać pozycję, co pozwala zaskakiwać przeciwników.
 • Pam. Świetny tank, dobre leczenie, idealna postać do zbierania diamentów, choć naprawdę dobra dopiero po znacznym zwiększeniu poziomu mocy.

Brawl Stars - najważniejsze porady

- Pamiętaj, że przed odblokowaniem Zadymiarza możesz go wypróbować. Zawsze warto skorzystać z tej opcji, by nie kupić postaci, która spodobała nam się wizualnie, ale może okazać się niezbyt dopasowana do stylu gry, który preferujemy.

- Rozważnie wydawaj monety. Im dłużej gramy, tym rzadziej otrzymujemy większe sumy. Wystarczy jednak nie kupować bohaterów czy ulepszeń bez zastanowienia, ale oszczędzać, przykładowo, tylko na rozwój naszego ulubionego Zadymiarza.

- W trybie Zbierania klejnotów nie szarżuj na wrogów, jeśli trzymasz klejnoty. Ryzykujesz w ten sposób ich utratę i oddalenie potencjalnego zwycięstwa.

- Używaj dokładnego celowania. Szybkie ataki wykonywane poprzez stukanie w czerwony przycisk są niezłe, ale to odpowiednie wycelowanie i wymierzanie strzałów pozwala idealnie trafić, chociażby wycofującego się wroga.

- Patrz na drużynę. Nie ma tu komunikacji głosowej, więc po prostu obserwuj towarzyszy. Jeden sojusznik biegnie atakować wroga? Nie stój w miejscu, tylko szybko mu pomóż.

- Uciekaj. Pamiętaj, że nie każde starcie wygrasz. Gdy masz już mało zdrowia, a przeciwnik ma sporą przewagę w danym momencie, po prostu wycofaj się. Używaj krzaków i osłon, by nie zginąć podczas ucieczki.

- Uważaj na okręgi. Każdy Zadymiarz ma pod sobą okrąg, który go oznacza. Zauważ jednak, że czasem pojawia się drugi okrąg. Oznacza on, że postać ma atak Super do wykorzystania. Uważaj wtedy na przeciwników!

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Related topics
O autorze
Komentarze