Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Bayonetta 2 - Recenzja

Wiedźma idealna.

Niezwykła, niepowtarzalna, piękna, wspaniała. Taka właśnie jest Bayonetta. Identycznym zestawem przymiotników można też opisać najnowszą - wydaną wyłącznie na konsolę Wii U - grę Platinum Games z uroczą wiedźmą w roli głównej.

Sequele można podzielić na starające się znacznie zmienić formułę rozgrywki oraz na takie, które po prostu oferują sprawdzone rozwiązania w nieco ulepszonej formie. Bayonetta 2 zalicza się do tej drugiej grupy. W rezultacie otrzymujemy doskonałą grę akcji, od której trudno się oderwać.

Produkcja reprezentuje gatunek slasherów - jak choćby cykl Devil May Cry. Sednem rozgrywki jest spektakularna, dynamiczna i brutalna walka. Akcję obserwujemy zza pleców bohaterki i przemierzamy kolejne lokacje stając w szranki z coraz silniejszymi przeciwnikami.

Historia jest wystarczająco intrygująca, choć okaże się raczej zbyt skomplikowana dla graczy, którzy nie znają uniwersum i nie mieli do czynienia z pierwszą odsłoną cyklu. Nie powinno to jednak przeszkadzać w docenieniu dialogów i przerywników filmowych, które często zahaczają o lekki absurd i wywołują uśmiech na twarzy.

Podobnie jak pierwsza część, również druga oferuje bardzo specyficzny, niepowtarzalny klimat. To ogromna siła przyciągania. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka otoczka gry wydaje się dziwna, szybko wsiąkamy w przedstawiony świat i z niecierpliwością czekamy na kolejne szalone sceny i wydarzenia.

„Platinum Games po raz kolejny stworzyło produkcję dynamiczną, fascynującą, widowiskową i niezwykle angażującą.”

Zobacz na YouTube

Pozytywne odczucia wzbudza przede wszystkim główna bohaterka. Wiedźma Bayonetta powróciła w świetnej formie. Jej maniera, charakter, wypowiedzi i gesty tworzą wspaniałą atmosferę i ciekawy kontrast dla poważnych wątków fabularnych.

Tytuł przedstawia historię wyprawy wiedźmy do inferno w celu przywrócenia do życia swojej najlepszej przyjaciółki. Drugą warstwę opowieści stanowi temat związany z tajemniczym bóstwem, któremu Bayonetta wchodzi w drogę. Powracają oczywiście postacie znane z poprzedniej części, scenarzyści wprowadzili też nowe twarze.

Fabuła to jednak tylko tło i pretekst przedstawiania kolejnych światów i lokacji, w których możemy eksterminować zastępy aniołów i demonów. Walka zrealizowana jest po prostu perfekcyjnie. Dopracowano system z pierwszej odsłony, przygotowano lepszej jakości animacje i nowe ataki - to wystarczyło, by potyczki stały się szalenie dynamiczne, płynne i niezwykle atrakcyjne w odbiorze. Bohaterka dosłownie tańczy pomiędzy wrogami, z gracją pozbawiając ich życia.

Łączenie ciosów w combosy przychodzi naturalnie, podstawy poznajemy szybko, ale opanowanie wszystkich ataków i starcia na najwyższym poziomie trudności stanowią nie lada wyzwanie - szczególnie, jeżeli zależy nam na uzyskiwaniu jak najlepszych wyników. Każda walka jest oceniana. Im lepiej nam idzie, tym większą nagrodę otrzymujemy.

Walka z wielkim wrogiem na rozpędzonym pociągu - jedna z mniej szalonych potyczek.

Wynagrodzeniem są przede wszystkim złote pierścienie. To waluta, za którą wykupujemy nowe zdolności, a także artefakty czy bronie. Oręż zdobywamy stopniowo w trakcie przygody - oddając znajomemu demonowi płyty winylowe ukryte w świecie gry. Co ważne, każda broń to zupełnie nowy zestaw ciosów. Możemy wyposażyć dwa zestawy uzbrojenia i zmieniać je nie tylko w trakcie walki, ale nawet w trakcie jednego combosa, bez przerywania ciągu ataków. Obecność tych narzędzi znacznie urozmaica potyczki.

Starcia nigdy nie nudzą, także ze względu na przeciwników. Właściwie co chwilę poznajemy kolejne rodzaje wrogów. Bardzo często stajemy oko w oko z silniejszymi oponentami, którzy przedstawiani są krótką scenką. Dysponują większą liczbą ataków niż podstawowe jednostki, a przez to często dają się we znaki.

Każda pora jest dobra na surfing. To ulubiony sposób wiedźm na relaks.

Najsilniejsi są oczywiście bossowie, a spotkania z nimi to najbardziej efektowne i wizualnie imponujące fragmenty gry. Starcia te są podzielone na kilka etapów, w trakcie których często zmieniają się zdolności wroga, a także otoczenie - walka może przenieść się z ziemi w przestworza. Bayonetta korzysta też czasem z pomocy ogromnych demonów, co sprawia, że skala rywalizacji z najpotężniejszymi potworami czy bóstwami jest naprawdę wyjątkowa.

Zabawę urozmaicają specjalne ataki i zdolności bohaterki. To efektowne spowolnienie upływu czasu, które aktywujemy dobrym unikiem, a także tortury - czyli brutalne wykończenia i egzekucje. Nowością jest możliwość wzmocnienia zwyczajnych ciosów - gdy zbierzemy wystarczająco dużo energii i wciśniemy odpowiedni przycisk, zasięg i siła ataków zostają na chwilę znacznie zwiększone. Dużą rolę odgrywają rzecz jasna magiczne włosy Bayonetty - to z nich formują się potężne bronie czy nawet demony zjadające przeciwników.

Zwolennicy wyzwań znajdą w różnych lokacjach wejścia na ukrytą arenę. Za każdym razem czeka tam na nas inne zadanie. Musimy, na przykład, zabić wszystkich wrogów jednym ciągiem ciosów albo zlikwidować ich unikając obrażeń. Za zwycięstwo otrzymujemy dodatkową walutę i przedmioty zwiększające maksymalną liczbę punktów życia wiedźmy.

Skarby czekają też w skrzyniach, które często łatwo ominąć. By otworzyć niektóre z nich, musimy wcześniej rozbić kilka kryształów przed upływem wyznaczonego czasu.

W grze właściwie nie występują elementy niepotrzebne, nic nie zaburza odpowiedniego i przyjemnego rytmu zabawy. Nie ma tu miejsca na łamigłówki czy skomplikowane fragmenty platformowe. Twórcy skupili się na najlepszym aspekcie - walce - i dopracowali go do maksimum.

Konik zaraz zostanie przerobiony na kabanosy

Na użytkowników czeka także - poza trwającą około 11 godzin kampanią - tryb sieciowej kooperacji. Na różnych arenach, sterując nie tylko Bayonettą, ale też innymi bohaterami, możemy eksterminować z towarzyszem hordy potworów, rywalizując jednocześnie o lepszy wynik punktowy. W trakcie samotnej przygody odblokowujemy różne dodatkowe wyzwania do trybu kooperacji, a także nowych wojowników.

Jakość oprawy wizualnej odstaje od niektórych najnowszych tytułów, ale mimo to, gra prezentuje się naprawdę dobrze - głównie za sprawą przemyślanej i bardzo specyficznej wizji artystycznej. Pomaga też wysoka wartość liczby klatek na sekundę, choć niestety spada czasem poniżej 50.

Bayonetta 2 to świetna gra akcji, jeden z najlepszych reprezentantów gatunku slasherów i tytuł plasujący się w ścisłej czołówce najbardziej godnych uwagi na Wii U. Platinum Games po raz kolejny stworzyło produkcję dynamiczną, fascynującą, widowiskową i niezwykle angażującą.

9 / 10

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Dowiedz się więcej na temat recenzji, zapoznając się z polityką recenzowania gier.

W tym artykule

Bayonetta 2

Nintendo Wii U, Nintendo Switch

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze