Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Assassin's Creed Valhalla - premiera i najważniejsze informacje

Rozgrywka, fabuła, bohater i świat gry.

Assassin's Creed Valhalla to dwunasta, pełnoprawna odsłona (licząc tylko te główne, bez spin-offów) popularnej serii Ubisoftu. To także jedna z pierwszych większych gier zapowiedzianych na konsole nowej generacji - choć trafi też na PS4 i Xbox One.

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się przed oficjalną prezentacją, Valhalla - jak sugeruje tytuł - pozwoli wcielić się w wikinga. Ponownie otrzymamy wielki, otwarty świat i różne elementy z gatunku RPG.

Nad grą pracuje aż piętnaście studiów deweloperskich. Dla porównania, poprzednią część współtworzyło „zaledwie” dziewięć zespołów.

 • Premiera: 10 listopada 2020
 • Platforma: PC, Xbox One, Xbox Series X / S, PS4, PS5 - po debiucie konsoli
 • Gatunek: akcja, TPP, open world
 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: Ubisoft
 • Wydawca: Ubisoft Polska

Data premiery i edycje gry

Assassin's Creed Valhalla zadebiutuje 10 listopada 2020 roku - pierwotnie planowano, że tytuł trafi na półki tydzień później. Zdecydowano się jednak na premierę łącznie z ukazaniem się na rynku nowej konsoli Microsoftu (Xbox Series X / S).

Gra trafi na PlayStation 4, PC, Xbox One i Xbox Series X / S w momencie debiutu, a na PS5, gdy ta konsola ukaże się na rynku. Kupując grę na PS4 lub Xbox One, otrzymamy za darmo ulepszenie do wersji na nowe konsole. Produkcja będzie też dostępna w usłudze Google Stadia.

W sklepach dostępne są już różne edycje do zamówienia. Poza standardową, jak zwykle Ubisoft udostępnia wersję Gold za 329 zł - to gra z przepustką sezonową, gwarantującą dostęp do fabularnych DLC. Jest też Edycja Ultimate za 389 zł, oferująca dodatkowo zestaw wyposażenia.

Edycję kolekcjonerską można kupić za 825 zł wyłącznie w sklepie Ubisoftu. Znajdziemy w niej między innymi figurkę, soundtrack, album z grafikami i steelbook.

Zobacz: Assassin's Creed Valhalla - cena, edycje i preorder


Świat i historia

Akcja gry Assassin's Creed Valhalla osadzona jest w IX wieku naszej ery. Główny bohater to Eivor (mężczyzna lub kobieta, wedle naszego wyboru). Jako przywódca klanu wikingów bierzemy udział w inwazji na tereny Anglii. Wyruszamy z Norwegii w poszukiwaniu miejsc do zasiedlenia.

Na nowych ziemiach założymy własną osadę, którą stopniowo będziemy rozwijać. Oczywiście wielu mieszkańcom dzisiejszej Wielkiej Brytanii obecność wikingów będzie przeszkadzać. Głównym antagonistą ma być król Wessex, Alfred.

Podczas przygody mamy dokonywać wyborów, które wpłyną na wygląd naszej wioski. Spotkamy wiele postaci niezależnych. Otaczający nas świat będzie ogromny i różnorodny - choć twórcy zapowiedzieli, że gra będzie nieco mniejsza niż Assassin's Creed Odyssey.

Nie zabraknie ładnych widoków

Możemy liczyć na śnieżne krajobrazy, ale też na eksplorację zielonych łąk i lasów. System pogodowy też zadba o dostępność różnorodnych wrażeń.

Deweloperzy potwierdzili, że współczesny wątek będzie kontynuowany w Valhalli. Możemy więc liczyć na kolejne spojrzenie na historię Layli Hassan i Abstergo. Bohaterka ma nawet sama eksplorować historyczne tereny, nie tylko za pośrednictwem Animusa.


Rozgrywka, gameplay

Struktura rozgrywki mocno przypomina formułe z Odyssey. Postać obserwujemy tradycyjnie zza pleców - chodzimy, biegamy, wspinamy się na budynki czy drzewa. Eivor może też jeździć konno - rumak to główny środek transportu, choć pojawią się też oczywiście łodzie.

Walka wygląda podobnie jak w greckiej odsłonie, choć dodano na przykład opcję dzierżenia dwóch tarcz czy umiejętność rzucania toporami. Podczas starć używamy specjalnych talentów, których ikony widać po obu stronach ekranu - jak w Odysei.

Co ważne, powraca zabójcze ukryte ostrze, którym można wyeliminować nawet wrogów przewyższających bohatera mocą. Trzeba tylko wyprowadzić skuteczny i precyzyjny atak z ukrycia, by tego dokonać.

Twórcy ponownie zmodyfikują nieco system walki

Na graczy czeka wiele różnych wyzwań i zajęć. To między innymi:

 • polowanie i łowienie ryb
 • najazdy na angielskie wioski
 • szturmowanie zamków
 • szukanie sekretów (powracają gonitwy za kawałkami papieru)
 • minigry: zawody w piciu lub bitwa na słowa
 • odkrywanie historii ukrytych w świecie lokacji

Poza tym, zajmiemy się oczywiście wykonywaniem misji fabularnych. Tradycyjnych, krótkich zadań pobocznych ma być w Valhalli mniej - pojawią się bardziej rozbudowane wątki. Nie zabraknie też walk z bossami, w tym także wrogami inspirowanymi mitologią.

Warto też zaznaczyć, że powróci nieco większy nacisk na skradanie się. Będziemy mogli ukryć się w grupie idących przez miasteczko ludzi, jeśli założymy kaptur. Nie wiadomo jednak, ile misji będzie można ukończyć polegając wyłącznie na ukrywaniu się w cieniach.

Komentarze