Twórca Xboksa przeprasza AMD - 20 lat po premierze konsoli

W ostatniej chwili postawiono na Intel.

  • Projektant pierwszego Xboksa przeprosił firmę AMD
  • Microsoft w ostatniej chwili podjął współpracę z Intelem
  • Wkrótce 20. urodziny konsoli

Oryginalny Xbox będzie w przyszłym miesiącu świętował 20. rocznicę premiery. Aby uczcić okazję, projektant urządzenia postanowił przeprosić AMD, które budowało procesor konsoli - zanim Microsoft niespodziewanie nie zmienił zdania, by postawić na Intel.

„Zbliżając się do dwudziestki Xboksa, ponownie czuję, że muszę przeprosić inżynierów AMD za zmianę dosłownie w ostatniej sekundzie” - zapewnił Seamus Blackley na Twitterze.

Jak opisuje, do zmiany doszło na tak krótko przed prezentacją, że nieświadomi niczego pracownicy AMD siedzieli w pierwszym rzędzie, gdy na scenie pojawiał się Bill Gates, by pokazać konsolę.

„To Andy zadzwonił do Billa. To nie ja. Błagam o wybaczanie, Liso” - dodał. Andrew Grove to ówczesny dyrektor generalny Intela, a Lisa Su - szefowa AMD. Billa Gatesa przedstawiać nie trzeba.

„Stałem z Billem Gatesem na scenie podczas ogłoszenia, a oni siedzieli w pierwszym rzędzie, wyglądając tak smutno. Nigdy tego nie zapomnę. Ogromnie pomogli nam z prototypami. Prototypami, które prezentowały teraz dema, wyposażone właśnie w sprzęt AMD” - opisuje inżynier.

„Czysta polityka” - dodał Blackley, zapytany o przyczyny zmiany.

Pierwszy Xbox ukazał się 15 listopada 2001 roku. Intel przygotował układ o taktowaniu 733 MHz, bazujący na Pentium 3 w nowszym wariancie Coppermine.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

GeForce RTX 2060 12 GB potwierdzony - premiera w przyszłym tygodniu

Odświeżony model starszego układu poprawi sytuację na rynku kart?

Razer szykuje odpowiedź na Steam Deck - raport

Zestawy deweloperskie trafiły do twórców gier.

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami