Powstaje Windows 365, czyli Windows 10 dostępny tylko w "chmurze"

Maszyna wirtualna.

  • Windows 365 to system dostępny wyłącznie w "chmurze"
  • Otrzymujemy Windows 10, ale na dowolnym urządzeniu
  • Wszystko dzięki technologii strumieniowania

Microsoft ujawnił Windows 365, usługę pozwalającą korzystać z systemu Windows 10 poprzez strumieniowanie z serwerów rozproszonych, bez konieczności instalacji.

„Bezpiecznie przesyłaj strumieniowo swoje środowisko systemu Windows wraz z aplikacjami, zawartością i ustawieniami z chmury firmy Microsoft na dowolne urządzenie” - głosi opis.

Funkcja - dostępna od 2 sierpnia - wydaje się być obecnie przeznaczona do zastosowań biznesowych i biurowych, pozwalając zaoszczędzić na komputerach - wymagania sprzętowe będą dużo mniej istotne.

W przyszłości usługa ma jednak wyjść poza Windows 10 i objąć także Windows 11. Całość stanowi na dobrą sprawę maszynę wirtualną, z którą będziemy łączyć się na dowolnym urządzeniu, włącznie z Linuksem i Androidem.

Całość bazuje na serwerach Azure Virtual Desktop od Microsoftu, ale ze znacznym uproszczeniem instalacji. Nie wiemy jeszcze, jakie będą ceny za dostęp. Kwoty poznamy 1 sierpnia, dzień przed debiutem.

O przeznaczeniu Windows 365 najlepiej świadczy fakt, że firmy będą mogły uruchamiać instancje systemu z dostępem od razu dla kilku użytkowników - idealnie dla małych biznesów.

Microsoft przyznaje, że Azure Virtual Desktop już teraz spełnia identyczne funkcje, lecz jest znacznie trudniejszy w użyciu. Stąd pomysł na „nakładkę” ułatwiającą konfigurowanie i działanie w zespole.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami