Geralt i Ciri wygrali w głosowaniu na nazwy dla planety i gwiazdy, ale nie zostaną wybrani

Wiedźmińskie imiona zastąpią Solaris i Pirx.

Geralt i Ciri wygrali polskie głosowanie na nazwy planety i gwiazdy z gwiazdozbioru Pegaza, ale ostatecznie wiedźmińskie imiona nie zostaną wybrane.

Propozycje nawiązujące do twórczości Andrzeja Sapkowskiego zwyciężyły z wynikiem 53 procent, co przekłada się na 47006 oddanych głosów. Na drugim miejscu znalazły się Solaris i Pirx z rezultatem 15,66 procent.

Geralt i Ciri wygrali więc ze znaczną przewagą. Okazuje się jednak, że mimo werdyktu polskich internautów wspomniane ciała niebieskie nie zostaną nazwane imionami bohaterów z uniwersum Wiedźmina.

wiedzmin_3_kosmos_ciri
Ciri nie trafi na nieboskłon

W oficjalnym komunikacie wyjaśniono, że ostateczną decyzję podejmuje Międzynarodowa Unia Astronomiczna, której zgłoszono trzy pary wyłonione w konkursie - zwycięską oraz dwie kolejne, pełniące funkcje rezerwowych.

Organizacja na nazwę ciał niebieskich wybrała Solaris i Pirx, czyli określenia pochodzące z opowiadań i powieści autorstwa Stanisława Lema. Nieznane są powody, dla których zrezygnowano z Geralta i Ciri.

polska_planeta
Wybrano Solaris i Pirx

Akcja była inicjatywą Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W ramach wydarzenia, każdy kraj mógł nazwać jeden glob spoza Układu Słonecznego i jego gwiazdę. Polski konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - głosów znad Wisły było najwięcej spośród wszystkich państw.

„Polska” planeta to BD+14 4599 znajdująca się około 160 lat świetlnych od Ziemi. Pod względem wielkości jest porównywalna do Jowisza. W 2009 roku odkryli ją astronomowie z naszego kraju.

Źródło: IAU100

Następnie: W nowej generacji otwarte światy muszą stać się lepsze, a nie większe - uważają twórcy Dying Light 2

Reklama

Skocz do komentarzy (5)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer  |  Pirlond

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (5)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami