Najlepsze gry RPG w historii

Gry fabularne na przestrzeni lat.

Przed Wami nasza wielka lista najlepszych gier RPG w historii. Powstała w oparciu o głosowanie, do którego odnośnik znajdziecie na końcu tego artykułu, a także nasze osobiste preferencje i całą historię gatunku.

Gry fabularne od wielu dziesięcioleci cieszą się ogromną popularnością wśród graczy. Możliwość wykreowania własnego bohatera, spotykanie interesujących postaci, tworzenie zróżnicowanych drużyn, zwiedzanie ciekawych światów czy wykonywanie zadań, to tylko niektóre z elementów, za którymi stoi sukces gatunku.

Na przestrzeni lat gatunek mocno wyewoluował i to niemal pod każdym względem. Nietrudno się domyślić, że wszystko zaczęło się od papierowych gier fabularnych, które zyskiwały coraz większą popularność. W połowie lat 70. XX wieku postanowiono spróbować przenieść je na komputery.

W taki sposób powstały pierwsze tytuły cRPG (computer role-playing game), pokroju Pedit5, Dnd (skrót od Dungeons & Dragons) czy Dungeons. Były to uproszczone aplikacje, które dawały jednak możliwości tworzenia bohatera, a nawet całej drużyny czy też odwiedzanie lochów w poszukiwaniu skarbów.

najlepsze_gry_rpg_2

Rozwój technologii spowodował, że w grach fabularnych, zresztą podobnie, jak w innych gatunkach, stale ulepszano oprawę audio-wizualną oraz samą rozgrywkę. Tylko kwestią czasu było powstanie pierwszych serii, na których wzorowały się późniejsze produkcje. Wystarczy tu wymienić produkcje pokroju Ultimy czy Wizardry.

Nasze zestawienie, poza kilkoma wyjątkami, nie sięga tak daleko do historii. Skupiliśmy się głównie na tytułach najgłośniejszych i takich, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród graczy.

Postawiliśmy przy tym na różnorodność, starając się przedstawić zarówno produkcje nawiązujące rozwiązaniami do korzeni gatunków, jak i zupełnie nowych pozycji, kształtujących obecny rynek gier fabularnych. Wśród tytułów znajdują się zarówno pozycje niezwykle lubiane w naszej części świata, jak i te z bardziej egzotycznych krajów. Od produkcji stosunkowo prostych, po takie, gdzie giniemy setki razy.

Przed Wami najlepsze gry RPG w historii. W miarę możliwości chcieliśmy też przybliżyć nie tylko same gry, ale także historie ich powstawania oraz osób i firm, które za nimi stały. Często umożliwia to zupełnie nowe spojrzenie na dany tytuł lub serię i większe docenienie autorów - prawdziwych pasjonatów, którzy pomimo popełniania błędów, starają się dostarczyć graczom masę świetnej zabawy.

Możesz także skorzystać ze spisu wszystkich gier poniżej:

Zachęcamy także do zagłosowania na najlepszą grę RPG w historii w naszej małej zabawie:

Nawigować po artykule możesz także za pomocą przycisków następnej i poprzedniej strony, które znajdują się zawsze na początku i końcu każdej strony.

Reklama

Skocz do komentarzy (17)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (17)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami