Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Najlepsze gry RPG w historii

Różnorodne i doskonałe.

To zaktualizowana wersja artykułu. Pierwotnie nasza lista była układana po głosowaniu użytkowników, którego wyniki wzięliśmy pod uwagę wybierając tytuły, o których przeczytacie na kolejnych stronach.

Gry RPG od wielu dziesięcioleci cieszą się ogromną popularnością. Możliwość wykreowania własnego bohatera, spotykanie interesujących postaci, tworzenie zróżnicowanych drużyn, zwiedzanie ciekawych światów czy wykonywanie zadań, to tylko niektóre z elementów, za którymi stoi sukces gatunku.

Na przestrzeni lat gatunek mocno ewoluował i to niemal pod każdym względem. Nietrudno się domyślić, że wszystko zaczęło się od papierowych gier fabularnych, które zyskiwały coraz większą popularność. W połowie lat 70. XX wieku postanowiono spróbować przenieść je na komputery.

W taki sposób powstały pierwsze tytuły cRPG (computer role-playing game), pokroju Pedit5, Dnd (skrót od Dungeons & Dragons) czy Dungeons. Były to uproszczone aplikacje, które dawały jednak możliwości tworzenia bohatera, a nawet całej drużyny czy też odwiedzanie lochów w poszukiwaniu skarbów.

Rozwój technologii spowodował, że w grach fabularnych, zresztą podobnie, jak w innych gatunkach, stale ulepszano oprawę audio-wizualną oraz samą rozgrywkę. Tylko kwestią czasu było powstanie pierwszych serii, na których wzorowały się późniejsze produkcje. Wystarczy tu wymienić produkcje pokroju Ultimy czy Wizardry.

Nasze zestawienie, poza kilkoma wyjątkami, nie sięga tak daleko do historii. Skupiliśmy się głównie na tytułach najgłośniejszych i takich, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród graczy.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze