Droga do Shadow of the Tomb Raider - Lara na Yamatai i Syberii

Co działo się w poprzednich odsłonach trylogii?

Shadow of the Tomb Raider, które debiutuje dziś - 14 września - na PC, PS4 i Xbox One, ma być zwieńczeniem trylogii opowiadającej o „narodzinach” prawdziwej tożsamości Lary Croft. Tak opisują grę sami twórcy, co sugeruje, że doczekamy się kolejnych odsłon serii.

Bohaterka dojrzewała na przestrzeni dwóch poprzednich części. Historia w najnowszej produkcji nawiązuje w pewnych wątkach do tego, co zdarzyło się wcześniej. Chodzi tu głównie o motyw tajemniczej organizacji zwanej Trójcą.

Dlatego też, z myślą o zaczynających przygodę w Shadow of the Tomb Raider, postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze elementy fabuły, która rozpoczęła się w wydanym w 2013 roku reboocie popularnego cyklu.

Tomb Raider

Przygoda Lary rozpoczyna się podczas jej pierwszej, poważnej wyprawy archeologicznej w poszukiwaniu mitycznej wyspy Yamatai niedaleko Japonii. Bohaterka trafia do celu, lecz w sposób niezbyt idealny - bo po rozbiciu się statku, którym podróżowała wraz z towarzyszami.

Bohaterka musiała od początku radzić sobie ze sporymi problemami. Od porwania przez niebezpiecznego tubylca, po niezwykle niesprzyjające warunki pogodowe. W końcu odnalazła jednak kilku członków ekspedycji, ale spotkała też tajemniczego Mathiasa, który sugerował, że jest jednym z rozbitków. Kłamał, jak się okazało.

Lara rozpoczęła poszukiwania kapitana - Rotha - z głównym archeologiem wyprawy, Whitmanem. Zostają jednak uwięzieni przez grupę kultystów, którzy także trafili na wyspę w wyniku katastrofy morskiej, ale kilka lat wcześniej. Larze udaje się uciec, choć musi uciec się do użycia siły i zabić drugą osobę, po raz pierwszy w życiu.

trs1

Ostatecznie, Lara zostaje niemal zupełnie odcięta od towarzyszy, z wyjątkiem Rotha, który pełni niejako rolę jej mentora. Najważniejsze dla bohaterki jest uratowanie Sam - swojej przyjaciółki, którą z jakichś powodów kultyści uważają za ważną. Jak się później okazuje, przywódca fanatyków chce uczynić z Sam nowe ciało dla legendarnej bogini słońca, Hamiko. Mit okazuje się prawdą.

Bohaterce prawie udaje się odbić dziewczynę z rąk kultystów, ale ponosi porażkę, którą prawie przypłaca śmiercią. Prawie - bo wychodzi z opresji za sprawą ataku demonicznych strażników świątyni Hamiko. Lara jest więc już pewna, że ma do czynienia z siłami nadnaturalnymi, a sztormy przeszkadzające w opuszczeniu wyspy to coś więcej niż zła pogoda.

Sam udaje się uciec i bohaterowie obmyślają plan ucieczki. Whitman, szef wyprawy, zdradza jednak przyjaciół i oddaje Samanthę w ręce kultystów, mając nadzieję na korzyści z odkrycia tajemnicy Yamatai. Zostaje jednak zabity, a dziewczynie grozi niebezpieczeństwo, któremu Lara musi zapobiec.

Croft dociera z trudem na szczyt starożytnej świątyni, pokonuje strażników oraz przywódcę kultu i niszczy zwłoki bogini, by ocalić Sam przed śmiercią - a może nawet czymś gorszym. Gwałtowne burze uspokajają się, a pozostali przy życiu członkowie ekipy mogą wrócić do domu, wzywając na pomoc przepływający niedaleko transportowiec.

Lara Croft doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że rozwiązywanie tajemnic ze starożytnych mitów to jej powołanie.

trs2

Rise of the Tomb Raider

Sequel jest ważniejszy dla części trzeciej, przede wszystkim z uwagi na wątek Trójcy - niebezpiecznej sekty i organizacji, która stara się przejąć władzę nad światem. Lara odkrywa wiadomość od swojego ojca, który szukał „recepty na nieśmiertelność”, ale ktoś „deptał mu po piętach. Tym kimś byli właśnie członkowi Trójcy, którzy chcieli posiąść cenny sekret wiecznego życia.

Podążając za wskazówkami z notatek Richarda Crofta, Lara udaje się do Syrii, by znaleźć Boskie Źródło. Cennego artefaktu nie ma jednak w grobowcu Proroka - na miejscu jest za to Trójca. Na szczęście Larze udaje się uciec. Po krótkim przystanku w domu w Anglii, archeolog razem z towarzyszem - to Jonah, znany z poprzedniej gry - wyrusza na Syberię.

W tym mroźnym regionie Rosji znajduje się bowiem ponoć zaginione miasto Kitież, które zatonęło w jeziorze podczas inwazji hord mongolskich w XII wieku. Lara uważa, że właśnie tam odnajdzie artefakt oferujący sposób na nieśmiertelność. Przechwytując sygnał radiowy, bohaterowie dowiadują się już na miejscu, że Trójca także poszukuje miasta.

Lara szybko musi zmierzyć się z pierwszymi najemnikami, którzy trafiają na bohaterów przypadkiem - podążając tropem Ocalałych, czyli przodków natywnych mieszkańców Kitieża, którzy pełnią rolę opiekunów tajemnicy miasta i sami starają się przegonić siły Trójcy z Syberii.

trs3

Croft udaje się odnaleźć bazę Trójcy, postanawia ją zinfiltrować i zniszczyć. Przy okazji dowiaduje się, że najemnicy zdążyli już schwytać i torturować wielu Ocalałych, z których nikt nie zdradził jednak sekretów Kitieża. Później jednak Lara przez chwilę nieuwagi zostaje pojmana. Odzyskuje świadomość przywiązana do krzesła.

Na miejscu jest też Ana - była kochanka ojca Lary. Na początku sama udaje porwaną, ale okazuje się członkinią Trójcy. Konstantyn, przywódca obecnych na Syberii oddziałów organizacji, chce zabić archeolog, ale Ana przekonuje go, by zamknąć Larę w celi, a „być może zmieni zdanie” i zechce z nimi współpracować.

W izolacji Lara otwiera jednak kajdanki używając kolczyka. Pomaga też innemu więźniowi, mężczyźnie, który okazuje się - dopiero później - mitycznym prorokiem Jacobem z Konstantynopola. To on wieki temu czynił cuda za pomocą Boskiego Źródła i utworzył religijny kult, który przywiódł za sobą na Syberię.

Razem uciekają z więzienia, ale wpadają na najemników i zostają rozdzieleni, by - po ucieczce Lary przed śmigłowcem bojowym - ponownie się spotkali. Jacob przekonuję Croft, by połączyła siły z Ocalałymi. Para współpracuje, mierzy się z kolejnymi niebezpieczeństwami, a w końcu trafiają do wioski Jacoba, gdzie Lara stara się zdobyć zaufanie mieszkańców.

trs4

Wioska zostaje zaatakowana przez Trójcę, ale udaje się odeprzeć natarcie. Lara musi teraz znaleźć mapę, która doprowadzi ją do boskiego źródła. Po drodze pomaga Ocalałym, na których cały czas polują najemnicy. Nieco później ponownie spotyka się też z Jonahem, z którym wcześniej straciła kontakt - towarzysz był torturowany i dźgnięty nożem, ale Jacob leczy jego rany poprzez modlitwę. Lara dowiaduje się w ten sposób, że to właśnie Jacob jest mitycznym prorokiem.

Bohaterka eksploruje kolejne odkrywane obszary okolic Kitieża, a w końcu trafia do świątyni, w której znajduje się kryształ Boskiego Źródła - źródła nieśmiertelności. Jacob mówi z pełnym przekonaniem, że ten artefakt nie powinien trafić w ręce żadnego człowieka. Dotarła już jednak do niego Trójca. Ana próbuje zabrać kryształ, ale jego moc ją ogłusza.

Lara podnosi Boskie Źródło i postanawia je zniszczyć, wyczuwając intencję Jacoba. Prorok jest w tym momencie ciężko ranny, a destrukcja źródła odebrała mu moc, więc mężczyzna umiera. Zaznacza jednak, że nie ma pretensji do Lary, a wszystko zakończyło się zgodnie z planem.

Croft wraca do posiadłości z Aną, której wybaczyła. Kobieta zostaje jednak zastrzelona, a gracz słyszy, że snajper pyta tajemniczego dowódcę, czy zlikwidować także Larę. Pada odpowiedź: „Jeszcze nie”. Wątek Trójcy powraca teraz w Shadow of the Tomb Raider. Organizacja postara się zdobyć inny cenny artefakt, by zyskać potężną moc.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami