CD Projekt jedną ze stu najszybciej rozwijających się firm w Europie

Ranking Financial Times.

Brytyjski Financial Times opublikował kolejną listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie. W pierwszej setce zestawienia - ponownie - znalazła się polska grupa CD Projekt.

Właściciel studia twórców serii Wiedźmin oraz sklepu GOG.com uplasował się na 51. pozycji. Doszło więc do znacznego awansu - w ubiegłorocznej edycji rankingu rodzima spółka zajęła 66. miejsce.

Dziennikarze Financial Times za kryterium oceny wzięli tempo wzrostu przychodów w latach 2013-2016. We wspomnianym okresie grupa CD Projekt powiększyła swoje wpływy aż o ponad 2 tysiące procent.

Wynik jest zapewne efektem wydania gry Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz dwóch rozszerzeń do przygód Geralta z Rivii. Zasługę miała najprawdopodobniej także osadzona w uniwersum wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego karcianka Gwint.

01
Geralt jest zadowolony z kolejnego sukcesu CD Projekt

W sumie w zestawieniu uwzględniono 20 różnych firm z Polski, przy czym 60 procent zajmuje się szeroko pojętą technologią. W czołówce są na przykład Benhauer (26. lokata), Tooploox (30.), RTB House (46.) i CodiLime (49.).

Jacek Kosiec, który w Creotech Instruments pełni funkcję dyrektora programu kosmicznego, zwraca uwagę, że coraz więcej spółek znad Wisły pojawia się w rankingu Financial Times. To zaś sugeruje, że nasz kraj ma duże szanse dogonić państwa zachodnie (dzięki, Forsal).

- Świat zmienia się bardzo dynamicznie i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tak szybko zmieniającym się świecie - uważa.

- Jeśli tylko nie zabraknie nam determinacji mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego dochodu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu - dodaje.

Warto zwrócić uwagę, że w zestawieniu zwiększył się udział firm z branży gier. Na poprzedniej liście znalazły się cztery podmioty zajmujące się wirtualną rozrywką, a na najnowszej dziewięć. Poza autorami Wiedźmina w rankingu są między innymi brytyjskie Lottoland (147. miejsce), niemieckie Lotto24 (185.), francuskie Plug in Digital (187.) i szwedzkie Stillfront Group (446.).

W minionym roku CD Projekt wygenerowało zysk netto w wysokości 200 milionów złotych netto. Niedawno zaś grupa awansowała do WIG20, czyli indeksu giełdowego 20 największych spółek akcyjnych warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Należące do firmy studio CD Projekt Red pracuje obecnie nad Cyberpunk 2077. Szczegółów na temat projektu nie ujawniono wiele, ale spekuluje się, że pierwszy zwiastun i fragmenty rozgrywki z gry zostaną pokazane na czerwcowych targach E3.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami