Dobiega końca 2016 rok, ale pozostają z nami liczne wspomnienia codziennego życia gracza - wspaniałe przygody, ciekawi bohaterowie, zaskakujące rozwiązania w rozgrywce, ale i liczne rozczarowania. Oto najlepsze gry 2016 roku według Czytelników serwisu Eurogamer.pl!

W przeprowadzonym głosowaniu oddaliście łącznie kilkaset głosów. Każdy mógł wytypować pięć gier, wskazując najlepszy tytuł (gra otrzymywała wówczas 8 punktów), drugie miejsce (4 punkty), trzecie (2 punkty) oraz opcjonalnie jeszcze dwa dodatkowe projekty (po 1 punkcie).

W tym roku po raz pierwszy wyniki prezentujemy wspólnie. Najpierw znajdziecie listę gier, które znalazły się poza głównym zestawieniem, a następnie prezentujemy ścisłą dwudziestkę.

Zapraszamy do lektury!

Poza zestawieniem - miejsca od 50. do 21.

Bez wątpienia mijający rok przyniósł kilka rozczarowań. Do największych można zaliczyć Mafię 3, która nie tylko znalazła się poza ścisłą dwudziestką, ale w ogóle nie jest notowana wśród pięćdziesięciu najlepszych gier. Jakie jeszcze popularne gry nie trafiły do głównego zestawienia?

Sprawdź pozostałe miejsca: Poza zestawieniem - miejsca od 50. do 21.

20. XCOM 2

„Firaxis przygotowało sequel idealny - lepszy, większy i imponujący pod wieloma względami, gwarantujący kilkadziesiąt godzin świetnej zabawy” - napisaliśmy w naszej recenzji XCOM 2. Gra otrzymała ocenę 9/10 oraz znaczek Rekomendacji.

Dla użytkownika Konan064 to XCOM 2 to gra roku: „Absolutnie wszystko jest mistrzowskie! Z tych najważniejszych: przeciwnik nie oszukuje, poziom trudności wywindowany na wyżyny, ale uczciwy! Faza działania na mapie jest teraz co najmniej równie ważna, a może nawet ważniejsza niż sama walka, i za to naprawdę wielkie gratulacje. Z takich prostszych to: główna oś historii, sterowanie, brak problemów technicznych. Fenomenalne wyzwanie. Najlepsza gra. Wraz z Uncharted 4 zdecydowanie odskoczyła innym o kilka długości w tym roku.”

„Dowód na to, że gra turowa nawet dziś może być atrakcyjna i wciągająca” - zauważa aegirr, a mts1996 dodaje: „Pierwsza, świetna gra, w którą zagrałem w 2016, i która zdołała utrzymać pozycję najlepszej aż do końca roku.”

*

19. Stardew Valley

Świetna, niezależna perełka tego roku - gra z naszą Rekomendacją i wysoką oceną 9/10. „Idealne połączenie prostoty i niesamowitej głębi zawartości. Do tego czysty relaks i przyjemna rozgrywka na wiele godzin” - czytamy w naszej recenzji Stardew Valley.

Zobacz: Ranking Gier 2017 - najlepsze gry roku

„Harvest Moon, który nie irytuje i nie walczy z graczem. Warto docenić i zgłębić także warstwę fabularną. Utrzymywanie kontaktów z mieszkańcami wsi jest naprawdę przyjemne” - ocenia Fugor. „Nic tak nie relaksuje, jak miło spędzony dzień na zbieraniu truskawek. Zupełnie jak za młodu” - dorzuca z uśmiechem Creeq.

*

18. Deus Ex: Rozłam Ludzkości

„Przygody Adama Jensena utrzymują wysoki poziom i oddają niepowtarzalny klimat cyberpunku” - napisaliśmy w naszej recenzji Deus Ex: Rozłam Ludzkości. Do tego ocena 8/10 i znaczek Rekomendacji.

„Za godną kontynuację świetnej serii. Klimat, styl grania, Adama Jensena, postacie i muzyka nawiązująca do pierwszego Deus EX. I choć zakończenie pozostawiło wiele do życzenia, to warto było spędzić w tym świecie 22 godziny” - nie kryje zadowolenia użytkownik maciomanus.

Dlaczego Deus Ex? „Bo pokazuje świat, w którym pewnikiem przyjdzie nam lub naszym dzieciom żyć” - zapowiada DRAGooNpl. „Stare, dobre Deus Ex. Nic dodać, nic ująć. 7/10” - wciela się w krytyka gier DominikXDominik

*

17. Civilization 6

I kolejna nasza Rekomendacja oraz ocena 9/10. „Po latach czujemy, że naprawdę mamy do czynienia ze świeżą odsłoną, która wprowadza wiele nowości i świetnie je ze sobą łączy” - czytamy w recenzji Civilization 6.

„Tak dobrej Cywilizacji nie było od dawna - zasłużone wyróżnienie za ten magiczny syndrom jeszcze jednej tury i wysokie replaylibity...” - wyjaśnia Dalmar3a. „Bo kocham tę serię i bawiłem się świetnie!” - oświadcza użytkownik dywyn.

*

16. FIFA 17

„EA Sports dobrze odświeża znaną formułę. Otrzymujemy naprawdę udaną odsłonę serii, nawet jeżeli niepozbawioną niektórych wad poprzedniczek” - napisaliśmy w naszej recenzji FIFA 17. Gra otrzymała też znaczek Rekomendacji i ocenę 8/10.

„Najlepsza ze wszystkich odsłon. Nowy, lepszy silnik, tryb fabularny i nowe efekty kolizji sprawiają, że nie chce się odejść od telewizora nawet na obiad” - mówi lekko wychudzony Kubaxxx2.

Podobną ocenę ma Konan064: „Najlepsza FIFA od lat. Piękna oprawa audiowizualna, ze ślicznymi oprawami meczowymi. Zaskakująco dobry tryb Journey! Serio, wielki szok!”.

„Ciężko było mi zdecydować pomiędzy FIFA a Overwatch. Dla fana piłki nożnej pozycja obowiązkowa. Już prawie 200 godzin na liczniku. Szkoda, że jestem taki słaby” - dodaje z przekąsem kubadmowski.

*

15. The Division

Jeden z kluczowych tytułów Ubisoftu ostatnich lat. W naszej recenzji The Division napisaliśmy: „Przyjemna i wciągająca gra, która świetnie spisuje się w kooperacji. Po ukończeniu kampanii możemy jednak odczuć pewną monotonię.” Ocena: 7/10. Od czasu premiery, tytuł był wielokrotnie aktualizowany i rozbudowywany, co znalazło odzwierciedlenie w coraz lepszych opiniach graczy.

„Pomimo naprawdę wielkiej wtopy na premierę, obecnie staje się naprawdę dobrą grą i warto, aby ludzie o tym pamiętali. Choć włączam tylko od czasu do czasu, to nie zmienia to faktu, że długo nie odłożę jej stale na półkę, a nie stanie się to dopóki ludzie dalej mają czelność spacerować po DarkZone bez mojej zgody!” - słychać szyderczy śmiech użytkownika JohnSnith.

Liczu umieścił tymczasem The Division na pierwszym miejscu swojego zestawienia: „Bardzo wciąga, do endgame'u biegałem po mapie jak natchniony. Cudowna grafika. Nowy Jork wygląda olśniewająco, każda dzielnica sprawiała, ze musiałem się zatrzymać i nacieszyć się widokami. Na premierę endgame nie zachwycał, ale po łataniu, wszystko działa i można grać samemu, choć dalej jest preferowana kooperacja."

*

14. Watch Dogs 2

„Zaledwie poprawna kontynuacja, bez większych innowacji i z mało wciągającą opowieścią” - napisaliśmy w naszej recenzji Watch Dogs 2. Gra otrzymała notę 7/10.

Dla użytkownika SquirtlePL Watch Dogs 2 to gra roku: „O niebo lepsza od swojej poprzedniczki. San Francisco to było dobre posunięcie twórców. Miasto est bardziej żywe i kolorowe niż Chicago.” Podobnego zdania jest DominoDoman: „Za piękny, otwarty świat, wyluzowanych bohaterów i ładną grafikę. Nie bawiłem się tak dobrze od czasów GTA V.”

Tymczasem Czekolada dodaje: „Mimo specyficznego, luzackiego klimatu, gameplay sprawia, że warto pozycją się zainteresować”.

*

13. Inside

„Kolejna klimatyczna gra od studia Playdead - świetna, choć dość krótka i mniej skomplikowana niż Limbo” - napisaliśmy w recenzji Inside. Tytuł otrzymał nasz znaczek Rekomendacji oraz ocenę 8/10.

Inside to dla użytkownika Axi0maT gra roku: „Po ogromnym sukcesie Limbo, studio Playdead poszło za ciosem i stworzyło kolejnego wspaniałego indyka, który nawet przy wielkobudżetowych produkcjach nie ma czego się wstydzić. Fabułą i grywalnością natomiast zamiata tuzów pod dywan i pokazuje jak stosunkowo niewielkim nakładem finansowym można stworzyć topową grę.”

„Chyba jeden z czarnych koni 2016 roku” - dodaje Mureet i kontynuuje: „Chyba mało kto się spodziewał, że Inside okaże się znacznie lepsze od Limbo. Klimat, klimat i jeszcze raz klimat - mroczny i intrygujący, który po zakończeniu przygody jeszcze nas trzyma. Zapamiętam tę grę jeszcze na długo."

*

12. The Last Guardian

Jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tego roku, przynajmniej przez posiadaczy PlayStation 4. „Niezwykła podróż otoczona intrygującą historią i świetną atmosferą. Piękna tej produkcji nie przysłaniają nawet techniczne niedociągnięcia” - napisaliśmy w recenzji The Last Guardian. Produkcja otrzymała wysoką ocenę 9/10 oraz znaczek Rekomendacji.

„Za magię, która bije od tej gry w prawie każdym elemencie” - mówi krótko użytkownik ico72, umieszczając tytuł na pierwszym miejscu swojego Top 5.

„Gra tak emocjonalna, że do grania musiałem zawsze przygotowywać paczki chusteczek do ocierania oczu. Średnia warstwa techniczna utrudnia zabawę, szczególnie spadki animacji, przez co może nawet po chwili rozboleć głowa. Abstrahując od tego - więź chłopca z Trico, sam projekt i zachowania bestii - rzadko spotyka się coś takiego w grach” - podsumowuje Solarek817.

*

11. Gears of War 4

W naszej recenzji Gears of War 4 czytamy: „Obyło się bez zachwytów, ale otrzymujemy klasyczny i wciągający model walki. To Gearsy, które dobrze znamy.” Tytuł otrzymał ocenę 8/10.

„Gears of War 4 przywołał stare, dobre czasy, gdy gry na wyłączność dla Xboxa co roku wywoływały zazdrość użytkowników innych platform. Gra ma dobrą kampanię, dobre multi i jest też dostępna na pecety. Solidny kandydat do tytułu gry roku i prawdę powiedziawszy, ciężko o lepszego kontrkandydata” - zaznacza xlisabat, umieszczając nową odsłonę Gearsów na pierwszym miejscu swojej listy.

„Ze względu na moc płynącą z ekranu i tryby kooperacyjne” - dodaje DRAGooNpl i również wskazuje tytuł jako grę roku. Podobnie czyni sebo11: „Zawiera dużo zawartości na najwyższym poziomie, singiel ,coop,multi ,wszystko dopieszczone i sprawiające dużo frajdy.”

Przed nami najlepsza dziesiątka i zwycięzca głosowania. Przejdź na następną stronę!

Reklama

O autorze

Redakcja

Redakcja

Zespół redakcyjny

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Więcej artykułów od Redakcja

Komentarze (6)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały